Zonguldak Çaycuma Havaalanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Zonguldak Çaycuma Havaalanı

Zonguldak, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan illerden bir tanesidir ve yaygın olarak kömür ocağı kenti olarak bilinmektedir. Türkiye’nin önemli kömür madeni yataklarının Zonguldak’ta bulunmasından dolayı önemli bir maden sanayisi sektörü şehri olan Zonguldak, sahip olduğu kömür madenleri dılında tirit, çöpele lahana turşusu, cevizli dolma ve kıymalı ıslama gibi birçok yöresel lezzet; küllah, yazma, çapkı, kep, bindallı, kemer gibi yöresel kıyafetler; Filyos Kalesi, Ereğli Kalesi, Bizans Kilisesi, Boz Hane Hamamı ve Sarnıcı Kalıntısı gibi birçok tarihi eser ve bölgesiyle de oldukça bilinen ve seyahat planlarında tercih edilesi illerden bir tanesidir. Demiryolu ulaşımı, karayolu ulaşımı, havayolu ulaşımı ve denizyolu ulaşımı olarak ulaşım altyapısı gelişen illerden bir tanesi olan Zonguldak, Türkiye’nin her bölgesinden karayolu ulaşımı aracılığıyla, belirli bölgelerden de denizyolu ulaşımı ve demiryolu ulaşımı aracılığıyla ulaşım sağlanabilen bir ildir. Zonguldak ilinin havayolu ulaşımı ve buna bağlı olarak havaalanı da bulunmaktadır fakat bu havaalanı yurtiçinde bulunan uçuş trafiğine kapalıdır ve sadece yurtdışı uçuş seferleri trafiğinde hizmet vermektedir. Zonguldak iline kısa sürelerde ve konforlu bir şekilde seyahat edilmesini sağlayacak olan havayolu ulaşımının yurtiçi havayolu trafiği üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir fakat Zonguldak ilindeki yurtiçi havayolu trafiği açılana kadar Zonguldak ilinde bulunan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın yakın mesafelerinde bulunan diğer havaalanlarına uçulabilmekte ve o havaalanlarından da karayolu ulaşımı ile çok kısa sürelerde Zonguldak şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. Zonguldak ilinin şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Çaycuma ilçesi sınırları içerisine kurulu olan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan, Almanya’nın Düsseldorf ve Dormund kentlerine düzenlenen doğrudan uçuş seferleri sayesinde Almanya’daki bu iki kente çok kısa sürelerde ulaşılabilmekte ve aynı şekilde Düsseldorf ile Dortmund kentlerinden de doğrudan uçuşlar sayesinde Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ulaşım sağlanabilmektedir.

 

 

Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Zonguldak iline ait havalimanıdır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı, 2007 yılında hizmete açılmıştır ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ZONHAV) tarafından işletilmektedir. Zonguldak Çaycuma Havalimanı sivil kategoride yer almakta ve bu doğrultuda uçuş seferleri gerçekleştirmektedir. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı anlamına gelen ICAO kodu LTAS, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği anlamına gelen IATA kodu ise ONQ’dur. Pist yönü 18/36 olan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın uçuş yönü 18/36,  pist uzunluğu ise 1800x30 metredir. Pist beton kaplamadan meydana gelmiştir. Mukavemeti 85 PCN olan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın 1 adet pist, 1 adet apron ve 1 adet taksirutu bulunmaktadır. Apron boyutu 39x80 olup, beton kaplama yüzeydir ve 1 adet uçak kapasitesi bulunmaktadır. Taksirut 60x18 metre uzunluktadır. Beton kaplama yüzeyden oluşan taksirutun mukavemeti ise 85 PCN’dir.

 

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda aktif şekilde karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan tek bir firma bulunmaktadır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda aktif şekilde karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan havayolu firması Germania Airlines havayolu firmasıdır. Germania Airlines, havayolu uçak bileti satışını ve karşılıklı uçuş seferlerini Almanya ülkesinin Dortmund kentindeki Dortmund Havalimanı’na ve yine Almanya ülkesindeki Düsseldorf kentinde bulunan Düsseldorf Havalimanı’na gerçekleştirmektedir.

 

 

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın teknik özellikleri arasında yer alan aydınlatma basit aydınlatma; yükseklik 43.96 feet; itfaiye kategorisi ise CAT VI’dır. İtfaiye bölümünün içerisinde kuru kimyevi tozlu ilk müdahale aracı, arazöz su ikmal aracı, su ve köpük sistemli itfaiye aracı, kurtarma aracı ve ambulans yer almaktadır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın çalışma saatleri ise uçuş operasyonları için 24 saat, normal mesai saatleri için sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 saatleri arasındadır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda Turizm Danışma Merkezi bulunmamaktadır.

 

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ayrılan terminal binasının toplam büyüklüğü 1.430 m2’dir. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ayrılan toplam alan içerisinde 1 adet pist, 1 adet apron, 1 adet taksirut, iç hatlar gelen yolcu terminali, iç hatlar giden yolcu terminali, dış hatlar gelen yolcu terminali, dış hatlar giden yolcu terminali bulunmaktadır. İç ve dış hatların tek bir alanda ortak faaliyet gösterdiği dış hatlar terminal alanının toplam büyüklüğü 1.400 m2’dir. İç hatlar terminalinin içerisinde check-in bankosu, adet gelen yolcu bagaj konveyörü, giden yolcu bagaj konveyörü, X-Ray cihazı ve metal kapı dedektörü bulunmaktadır. Bunların dışında havayolu uçak bileti ve uçuş bilgilerinin kontrolü ve onaylanması işlemlerinin yapılacağı check-in alanı, bekleme salonu, V.I.P salon, 40 araç kapasiteli otopark, sağlık hizmeti, kafe ve restoran kategorisinde yer alan donanımlı kafeterya, 1 adet ortak kullanıma açık banka ATM’si, 1 adet rent a car ofisi, uçuş saatlerinin beklenmesi süresince gezilebilecek hediyelik eşya mağazaları, güvenlik noktası, idari işlem ve yardım destek bürosu, bagaj bekleme işlemleri için bagaj bölümü bulunmaktadır.

 

 

Zonguldak ilinin şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın tam adresi Saltukova Yolu, 67970, Çaycuma, Zonguldak, Türkiye’dir. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na birden fazla ulaşım seçeneğiyle ulaşılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi, şehir içinde hizmet veren minibüslerdir. Minibüslerin dışında bir diğer ulaşım aracı ise Zonguldak Belediyesi’ne ait belediye otobüsleridir. Minibüs ve otobüs hatlarının bazılarıyla, şehir merkezine uzak olan bölgelerden de havaalanına ulaşım mümkündür. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise taksilerdir. Dolmuşlar, belediye otobüsleri ve taksiler dışında, havaalanı binasında bulunan rent a car ofislerinden veya şehir içinde yer alan diğer rent a car ofislerinden araç kiralanarak veya özel arabalar ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Zonguldak Çaycuma Havalimanı ile Zonguldak şehir merkezi arasında, Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın yolcularına servis hizmeti de bulunmaktadır.

Zonguldak Çaycuma Havaalanı Konumu

Adres: Saltukova Yolu, 67970 Çaycuma/Zonguldak
Kodu:
Telefon: (0372) 618 2457

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X