Uçuş Rehberi

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

1995 yılında Avrupa Birliği'nde yapılan Schengen Sözleşmesi sonrası, Avrupa Birliği ülkelerinin iç sınırları ve kontrolleri kaldırıldı. Bunun sonucunda oluşan Schengen Bölgesi'nde dış sınır kontrolleri için ortak belirlenen kurallar yürürlüğe girdi. Polis, vize ve yargı alanlarındaki kuralları kapsayan iş birliği sonucu Schengen Bölgesi'ndeki ülkelere girişler için Schengen Vizesi uygulanmaya başladı.


Schengen ülkeleri


Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç İsviçre İtalya İzlanda Letonya Litvanya Lüksemburg Lüksemburg Macaristan Malta Norveç Polonya Portekiz Slovakya Slovenya Yunanistan *Schengen Bölgesi'nde bulunmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de aynı uygulamayı sözleşmeye katılarak uygulamaya başladı.


Schengen vize ücreti


Ziyaret edeceğiniz Avrupa ülkesine giderken mutlaka almanız gereken Schengen vizesi için ücretler ülkelere göre farklılık gösteriyor. Danışmanlık hizmeti alarak başvurduğunuz zaman da doğal olarak fiyatlar yükseliyor. Ortalama 85-90 Euro bir ücretle Schengen vizesine başvurabilirsiniz. 6 yaşından küçük çocuklardan ücret talep edilmezken, 12-18 yaş çocuklardan da yetişkin ücretinin yarısı talep ediliyor. Vize ücreti, başvurunuzun değerlendirilmesi için alınıyor. Bu nedenle vizenizin çıkmaması durumunda herhangi bir iade söz konusu değil.


Schengen'e ne zaman başvurulur?


Seyahat tarihinizden en az 15 iş günü öncesi vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bununla birlikte seyahat tarihinizden üç ay önce yapılan başvurular da kabul edilmeyecektir. Başvurularınızı gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna yapmanız gerekiyor. Vize dilekçesini internet üzerinden bulabilir ve başvurunuzu da ancak bu formu doldurduğunuz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Üye devletler çoğu zaman ücretin bankaya yatmasını talep edebilirler. Dekont ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak Schengen vizesi almanız gereken ülkelerin konsoloslukları, randevu sistemiyle çalışmaktadır.


Farklı uygulama ve kurallar


Schengen her ne kadar ortak bir sözleşme olarak işleme girse de her ülkenin farklı belgelere ve bilgilere ihtiyaçları olabiliyor. Örneğin Fransa vizesi almak için randevunuz sırasında parmak izinizin alınması gerekiyor. Parmak izi için de ayrıca randevu alarak işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluk nedeniyle, parmak izi uygulaması olan ülkelerin randevuları için erken hareket etmeniz gerekiyor.


Pasaport ve parmak izi


Schengen ülkeleri geçtiğimiz sene itibariyle çipli pasaport uygulamasına geçtiler. Schengen ülkelerinden birine eski pasaportunuzla seyahat etme şansınız bulunmuyor. Seyahat tarihinizden en az altı ay sonrasına kadar geçerliliği olan çipli pasaportunuz ile Schengen vizesine başvurabilirsiniz.


Turistik Schengen vizesi için gerekli belgeler (Ülkelere göre farklılık göstermektedir.)


-Başvuru formu -Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri -Vize ücreti -2 biyometrik fotoğraf -Seyahat sigortası -Uçak biletleri ve otel rezervasyonu -Son üç aylık hesap hareketini gösteren güncel banka hesap dökümü -Düzenli geliri gösteren belge -İşveren mektubu ve izin onayı -SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X