Uçuş Rehberi

Özel Sağlık İhtiyaçları Olan Yolcular

Özel Sağlık İhtiyaçları Olan Yolcular

Uçak seyahatlerinde özel sağlık ihtiyaçları olan yolcular için her hava yolunun özenle hazırladığı kurallar ve kolaylıklar bulunuyor. Uçuş sırasında hiçbir sıkıntı yaşamamanız için düzenlenen bu özel kurallar sayesinde özel sağlık ihtiyaçları olan yolcular, rahat ve huzurlu uçak yolculukları geçiriyor. Paylaşılması gereken bilgilerin, uçak bileti rezervasyonu sırasında veya en geç uçuştan 48 saat önce bildirilmesi gerekmektedir.


Hamile yolcu


Yedi ayını dolduran hamile yolcular, doktorlarından aldıkları "Uçakla seyahatinde sakınca bulunmamaktadır." raporu ile uçağa binebilirler. Rapor tarihinin uçuş tarihinden yedi günden eski olmaması gerekmektedir. İngilizce veya Türkçe olarak iki dilde kabul edilen raporda, doktorun adı, diploma numarası ve imzası olmak zorundadır.


Hasta yolcular


Uçakta özel bakıma ihtiyaç duyan yolcuların refakatçileri ile uçmaları zorunludur. Hasta yolculardan da hamile yolcular gibi doktor raporu istenmektedir. "Uçakla seyahatinde sakınca bulunmamaktadır." raporuyla uçuşlarını gerçekleştirebilirler.


Görme ve duyma engelli yolcular


Duyma veya görme engelli yolcular, doktor raporuna ihtiyaç duymadan, tek başlarına uçak seyahati gerçekleştirebilirler fakat hem görme hem de duyma engelli yolcular için bir refakatçi zorunlu tutulmaktadır.


Rehber köpeklerle uçuş


Görme engelli yolcuların eğer rehber köpekleri bulunuyorsa, kabine kabul edilirler. Sahiplerinin yanında ve ağızlıkla uçağa alınacak olan rehber köpeklerin uçuş rezervasyonu uçuştan 48 saat önce hava yoluna bildirilmelidir. Rezervasyon sırasında bilgisini verseniz de uçuştan 48 saat önce mutlaka tekrar haber vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda uçağa binerken rehber köpeklerin aşı kartları ve sağlık belgelerini de görevlilere göstermek zorunludur.


Hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular


Kendi başına ihtiyaçlarını gideremeyen yolcuların refakatçi ile seyahat etmeleri zorunludur. Sedye taleplerinin de uçağın kalkmasına 24 saat kala bildirilmesi gerekiyor. Eğer 24 saatten daha az bir süre kaldıysa, uçak bileti rezervasyon birimleriyle iletişime geçerek isteklerinizi bildirebilirsiniz.


Uçuşlara kabul edilmeyen yolcular


Yolculuk yapması sakıncalı olan ve doktor raporu bulunmayan yolcuların, uçuşları yasaktır. Aynı zamanda uçuş sırasında elektrikli veya hava basınçlı aletler kullanması gereken yolcular da uçağa alınmazlar. Fakat hava yolunun temin ettiği oksijen tüpleri buna dahil değil. Bulaşıcı hastalığı bulunan yolcuların uçaklarda bulunması sakıncalı olduğu için uçuşlarına izin verilmez.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X