Uçuş Rehberi

İptal ve İade

İptal ve İade

Hava yollarının bilet satın alma işlemlerinin en önemli kuralları da iptal ve iade başlığı altında toplanan kurallardır. Biletinizi satın aldığınız hava yoluna göre farklılıklar gösteren iptal ve iade kuralları iç hat ve dış hat uçuşlara göre de kendi içlerinde ayrılıyor.

 

Uçuş İptali

Uçuştan 14-7 gün öncesine kadar yapılan iptallerde, yolcuların herhangi bir tazminat hakları bulunmamaktadır. Son dakika uçuş iptali söz konusu oluğunda hava yolları yolcularını müsaitliklere göre yönlendirmektedir. Hava yolu müsaitlik olmaması nedeniyle yolcunun ulaşımını karşılayamıyorsa, yolcu kendi imkanlarıyla gideceği noktaya ulaşır ve daha sonra hava yolundan masrafını belgeleyerek ücreti talep edebilir. Hava yolu bu gibi durumlarda masrafları karşılamak zorundadır. Eğer hava yolunun düzenlediği bir uçuşa yolcu yönlendiriliyorsa ve yeni uçuş öncekinden daha yüksek fiyattaysa, aradaki fark yolcudan talep edilmez. Aynı durumda yolcunun ödediğinden daha düşük bir fiyat söz konusuysa, hava yolu yolcuya iade yapmak zorundadır.

 

İç Hat Biletlerde İptal ve İade

Eğer iç hat uçuşunuz promosyonlu bir bilet değilse, uçuş saatinden önce iptali bildirmeniz durumunda söz konusu iade işlemi yalnızca ödeme yapılan kredi kartına yapılabilmektedir. Bazı hava yollarının kuralları gereği, rezervasyon, uçuş saatinden 12 saat önce iptal ettirmek isteniyorsa, %30 miktarda bilet ücretinden kesilerek iade yapılıyor.

 

İç Hat Promosyon Sınıfı Biletlerde İptal ve İade

İptal ve iade şartları bilet aldığınız hava yoluna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer promosyonlu bir iç hat bileti alıyorsanız iptal ve iade durumunda ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Örneğin Türk Hava Yolları'ndan aldığınız promosyonlu bir iç hat biletinin değişikliği veya iptali söz konusu olmamaktadır.  İptali bildirmek için web sitesinden, bilet numaranızı girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Dış Hat Biletlerde İptal ve İade

Dış hat biletlerinin iptalleri, satış ofisleri veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Nereye uçacağınız, uçak tipi ve tarih, dış hat bilet iptallerinde göz önünde bulundurulmakta ve iptal/iade şartları da buna göre belirlenmektedir. Biletinizi iptal durumunuzda %100 ceza ile iade almama ihtimaliniz bulunuyor. Eğer iade miktarı bulunuyorsa, bileti satın aldığınız kredi kartına iade yapılmaktadır. İstisnai durumlarda hava yolları rapor ve belgeler isteyebiliyor. Geçerli rapor ve belgeleri sunduğunuz zaman biletinizin iadesini alma hakkınız bulunuyor.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X