Uçuş Rehberi

Duty-Free Alışverişleri

Duty-Free Alışverişleri

Dış hat uçuşlarında herkesin en sevdiği yer duty-free mağazalarıdır. Vergilerden muaf olan duty-free mağazalarında fiyatlar doğal olarak dışarıdaki mağazalardan daha uygun oluyor. Kozmetik ürünleri, yerli yabancı içecekler, çikolata ve tatlılar, tütün ürünleri vb. şeyleri bulabileceğiniz bu mağazalardan alışveriş yapmak için mutlaka havaalanına biraz erken gitmekte fayda var.

Duty-free'de yalnızca yurt dışına çıkan yolcular veya yurt dışından gelen yolcular alışveriş yapabiliyor. Bu mağazalardan alışveriş yapmanın en büyük özelliği, vergi muafiyeti nedeniyle düşen fiyatlar. Özellikle tütün ve içecek ürünlerindeki düşük fiyatlar, yolcuların ilgisini çekiyor. Unutulan her hediye veya siparişin telafisini son dakikada duty-free alışverişleri ile yapmak mümkün. Duty-free alışverişinin bir başka özelliği de bavulunuzda büyük bir yer tasarrufu sağlaması. Çünkü duty free mağazalarını check-in işlemlerinden sonra ziyaret edersiniz ve satın aldığınız ürünleri kabinde yanınıza alabilirsiniz.

Duty- Free kuralları

Duty-free'den satın aldığınız ürünleri de kapsayacak şekilde uçaklarda bazı sıvı kısıtlamaları bulunuyor. 2012 yılından bu yana hem dış hem de iç hat uçuşlarında geçerli olan uluslararası standartlara göre her yolcu her biri en fazla 100 ml’lik kutularda olmak üzere toplam 1 lt sıvı taşıyabiliyor. Bu sıvıların hepsi tek bir ağzı kilitli poşette taşınabilir ve her yolcunun yalnızca bir poşet taşıma hakkı vardır.

Her ülkeye göre duty-free alışveriş kuralları değişkenlik göstermektedir. Teknolojik ürünlerden, kişi başı alınabilecek çikolata miktarına ya da parfüm sayısına kadar kuralları dikkatle incelemenizde fayda var. Aksi takdirde uçağa binerken görevliler kuralları ihlal eden ürünleri orada bırakmanızı söyleyebilirler.

En uygun duty-free mağazaları

Avrupa'da en uygun duty-free mağazaları Dublin, Atina, Madrid ve Paris havalimanlarında bulunmaktadır. Özellikle buraya seyahat eden yolcular, dönüş uçaklarından önce kendilerinden beklenen tüm hediye ve siparişleri duty-free'lerden alabilirler. Avrupa’nın dışında, hatta tüm dünyadaki en uygun duty-free’ler ise Dubai ve Abu Dhabi’de bulunuyor. Orta Doğu'da bulunan bu şehirlerde her şeyin daha ucuz olduğunu ve bu uygun fiyatlı ürünlerin bir de vergilerden muaf tutulduğunu düşünürsek buraların dünyanın en ucuzu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunların dışında fiyat konusunda dikkatli olmanız gereken duty-free mağazaları ise Frankfurt ve Londra havalimanlarında bulunanlardır. Bir duty-free mağazasından beklediğiniz ekonomik fiyatları buralarda bulamayabilirsiniz.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X