Uçuş Rehberi

Check-in Süreleri

Check-in Süreleri

Check-in süreleri hem sık hem de daha seyrek seyahat eden tüm yolcuların tereddüt edebildiği bir konu. Kendi içinde üçe bölünen check-inler bir de havaalanları ve hava yollarına göre farklılıklar gösteriyor. Bu durumdan etkilenmemek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, uçak biletinizi aldığınız firmanın kurallarını öğrenmek. Bu durumda sorunsuz bir check-in işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kontuar check-in

Kontuar check-in havaalanında yapılan check-in işleminin adıdır. Dış hat uçuyorsanız, uçuş saatinden en az 2 saat önce iç hat uçuyorsanız da uçuş saatinden en az 1, 1,5 saat önce kontuarda check-in işlemi için hazır beklemeniz gerekiyor. Bagajlarınızı teslim ettikten ve el bagajınıza da kabin etiketi aldıktan sonra işleminizi tamamlamış bir şekilde uçağınızı bekleyebilirsiniz. Dış hatlarda uçuştan 60 dakika, iç hatlarda da uçuştan 45 dakika önce kontuarlar kapanmaktadır. Bu yüzden zamanınızı iyi ayarlamanız gerekiyor.

Online check-in

Online check-in işlemleri, havaalanında beklemeden bagajınızı teslim etmenize, oturmak istediğiniz koltuğu seçmenize ve uçuş saatinizi sıra bekleyerek geçirmek yerine, duty free mağazalarını gezerek ya da yemek yiyerek geçirmenize imkan verir. Bagaj işlemleri için kontuara gidip kabin kartınızı veya bagaj kartınızı almanız yeterlidir.

Saatleri online check-in ile aynı olan mobil check-in, cep telefonunuzdan uçaktaki koltuğunuzu ve dijital olarak biniş kartınızı elde etmenize yarar. Kontuardan bagaj işlemlerinizi tamamladıktan sonra, dijital biniş kartınız ile uçakta yerinizi alabilirsiniz. Aynı PNR üzerindeki tüm yolcular bu işlemden yararlanabilirler.

Self check-in

Havaalanlarında kontuar yerine kiosklardan kendi check-in işlemlerinizi yapmanız mümkün. Yalnızca elektronik bilet sahibi yolcuların yapabileceği self check-in kioskları, koltuğunuzu seçip, biniş kartınızı yazdırmanıza yardımcı olur. Uçuş saatinden en az iki saat önce ve en fazla 40 dakika kala gerçekleştirebileceğiniz self check-in işlemi ile aynı PNR'daki tüm yolcuların koltuk seçimini yapabilir ve biniş kartlarını yazdırabilirsiniz.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X