Uçuş Rehberi

Havaalanında Check-in

Havalimanında Check-in

Havaalanlarında check-in işlemleri uçuşlara ve hava yollarına göre farklılık göstermektedir. Bagajınızı teslim ederkencheck-in yapmak isterseniz biletinizde yazan uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor. Özel istekleri ve ricaları bulunan yolcular genel olarak havaalanında check-in yapmayı tercih ediyorlar. Stres ve korku gibi problemleri olan yolcular özel koltuklarda seyahat edebilmek adına kontuarda görevliyle konuşarak yardım istiyorlar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de el bagajlarınız. Kontuar görevlisine el bagajınızı bildirmeyi unutursanız ve kabin bagajı etiketi almazsanız, güvenlikten geri dönme tehlikeniz bulunuyor. Bu durumda çoktan kapanan kontuar yüzünden size yardımcı olacak kimseyi bulamıyorsunuz. Bu nedenle el bagajınızı check-in işlemi sırasında mutlaka bildirmeniz ve kabin etiketi almanız gerekiyor.

Check-in süreci

Havaalanında kontuarınızı bulduktan sonra, kimlik, pasaport ve biletinizle (biletiniz yoksa PNR numaranızla) işlemi başlatabilirsiniz. Öncelikle bagajınızın tartılması ve etiketlenmesi gerekiyor. Daha sonra eğer yanınıza alacağınız el bagajınız varsa onu da bildirerek bir kabin bagaj etiketi almanız gerekiyor. Çok sık unutulduğu için oldukça dikkatli olmalısınız. Tüm bu işlemlerin ardından, kontuar görevlisi kimliğiniz, pasaportunuz, bagaj ve kabin etiketlerinizle beraber biniş kartınızı da teslim eder. Biniş kartının üzerinde kapı numarası, sefer sayısı, uçakta oturacağınız koltukların bilgileri ve uçağa biniş saati bulunur. Biniş kartınızı teslim aldığınız zaman, check-in işleminiz tamamlanmış demektir.

İç hat uçuşlarda havaalanında check-in

İç hat uçuşlarda havaalanında check-in işlemi gerçekleştirecekseniz, uçuş saatinden 1,5 veya 1 saat önce açılan kontura gitmeniz gerekiyor. Uçuşa en az yarım saat kala kapanan kontuarlara gecikirseniz uçak için kayıt yaptırmanız mümkün olmuyor veya bagaj sorunları baş gösteriyor ve karışıklıklar yaşanıyor.

Dış hat uçuşlarda havaalanında check-in

Dış hat uçuşlarda, check-in işlemleri iki saat önceden başlıyor. Kontuarın üzerindeki ekrandan uçuşunuzu bulduktan sonra sıranız geldiğinde kimliğiniz/pasaportunuz ve uçak bileti numaranız ile check-in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bagajınızın kontrolünden sonra da uçuş için biniş kartınızda yazan kapıya gitmeniz ve uçuş saatini beklemeniz gerekiyor

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X