Uçuş Rehberi

Ücretsiz Bagaj Hakkı

Ücretsiz Bagaj Hakkı

Hava yolu şirketlerin hassas olduğu konuların başında bagaj hakkı gelir. Tercih ettiğiniz hava yolu şirketine göre bagaj kuralları farklılık gösterir.Ücretsiz bagaj hakkı, bir yolcunun uçuş sırasında yanında taşıyabileceği yük miktarıdır. Uçuş yapacağınız hava yolu firmasının ücretsiz bagaj hakkı kurallarına göre check-in işleminiz sırasında teslim ettiğiniz bagaj ve uçakta yanınızda taşıyacağınız el bagajınızın toplam ağırlığını karşılaştırmanız gerekir. Bagajlarınız hava yolu kontuarında tartılır ve eğer kilo ihlali bulunuyorsa, uçuşunuz ve hava yolunuza göre belirlenen ceza miktarında ödeme yaparsınız.

Ücretsiz bagaj hakkı iç hatlar

Ücretsiz bagaj hakkı kilosu uçuş mesafesine göre değişmektedir. Yetişkin, çocuk ve promosyon başlıkları altında üç farklı kiloya izin verilen ücretsiz bagaj hakları, iç hat uçuşlar ve dış hat uçuşlar arasında farklılık göstermektedir. Uluslararası hava yollarının ortak sözleşmesi sonucu belirlenen kurallar, ülkemizde de uygulanmaktadır. Kurallara bağlı olarak, ülkemizde iç hat uçuşlardaki ücretsiz bagaj hakları aşağıdaki gibi uygulanmaktadır. Ücretsiz bagaj hakkının üstündeki kiloda bagajlarda ekstra ücret uygulaması yapılmaktadır.

Seyahat Sınıfı
Serbest Bagaj Hakkı
 
Yetişkin/Çocuk
Bebek
Business
30 kg
10 kg
Ekonomi
20 kg
10 kg
Promosyon
15 kg
10 kg

Ücretsiz bagaj hakkı dış hatlar

Dış hat uçuşlarında mesafeye göre ücretsiz bagaj hakları farklılık göstermektedir. Gitmeden önce özel olarak incelemeniz gereken detaylar bulunuyor. Bu yüzden en doğru bilgiyi hava yolunun satış ofisinden temin edebilirsiniz. Dış hat uçuşlarda Gideceğiniz yere göre farklılık gösteren ücretsiz bagaj hakları genel olarak aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Seyahat Sınıfı
Serbest Bagaj Hakkı
Business
30 kg
Comfot
20 kg
Ekonomi
20 kg
Bebek Yolcu (0-2 yaş arası)
10 kg + 1 adet katlanabilir bebek arabası / puseti (115 cm.)

Ücretsiz bagaj hakkı cezası

Ücretsiz bagaj hakkı bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği gibi, hakkınızı geçtiğiniz zaman ödeyeceğiniz ceza da bölgelere göre farklılık gösteriyor, Avrupa uçuşlarında ceza ücretleri normal fiyattayken, uzun uçuşlarda kilo hakkı ihlali yüksek ücretler ödemenize sebep olabiliyor.  Seyahatiniz için hazırlanırken, ücretsiz bagaj haklarını düşünerek hareket etmek, bu tür cezaları ödemekten sizi kurtaracaktır. Evden çıkmadan bagajlarınızı tartıp, üzerlerine kaç kilo olduklarını not alırsanız, check-in işlemi sırasında herhangi bir problemle karşılama ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X