Uçuş Rehberi

Özel Bagajlar

Özel Bagajlar

Sağlık ekipmanları, müzik aletleri ve bebekler için kullanılan ekipmanlar hava yollarının bagaj kurallarına göre özel bagajlar olarak sınıflandırılmaktadır. Kurallar; uçuş sürenize, gideceğiniz bölgeye ve ekipmanların ağırlığına göre değişmektedir. Bu kuralların her hava yolunda farklı uygulandığını göz önünde bulundurarak seyahate başlamanız, son dakikada karşınıza çıkacak sorunları engelleyecektir.

Tekerlekli sandalye

Yolcuların tekerlekli sandalyeleri uçakların bagaj kısmında ücretsiz olarak taşınmaktadır. Tekerlekli sandalyeler yolcu uçağa bindikten sonra, bagaja götürülür.

Oksijen tüpleri

Eğer oksijen tüpüne ihtiyaç duyuyorsanız, bunu kabin memurlarına bildirmeniz gerekmektedir. Uçaklarda bulunan medikal sertifikalı oksijen tüplerinden yararlanmanız mümkün. Her ihtimale karşı uçakta oksijen tüpü ihtiyacınızı biletinizi alırken ve check-in işlemi sırasında da görevlilere bildirmeniz işinize yarayacaktır. Uçuştan en az 24 saat önce talebi bildirme gerekliliği ise çoğu hava yolunun uyguladığı bir kural. Yolculara ait oksijen tüpleri boş oldukları sürece kayıtlı bagaj olarak uçağın bagajında yer alabilirler.

Solunum cihazları

Solunum cihazları ise belli standartlarda olmalı ve kontrollerden geçmelidir. Taşınabilir oksijen konsantratörleri ve solunum cihazları yolcu ile birlikte kabine veya kayıtlı bagaj olarak uçağa alınmaktadır. Her hava yolunun uçuşlarına kabul ettiği solunum cihazı markaları farklılık gösterebiliyor ama hangi marka olursa olsun solunum cihazlarının mutlaka RTCA standartlarında, FAA onaylı ve EMI uygunluğuna sahip olması gerekiyor. Solunum cihazlarınızla ilgili olarak hava yolunu uçuştan en az 48 saat önce bilgilendirmeniz lazım. Çağrı merkezine ulaşarak gerekli bilgilendirmeyi yapabilirisiniz.

Müzik aletleri

Müzik aletinizin büyüklüğü kabin bagajı ölçülerini geçmediği sürece, kabin bagajı olarak uçağa alabilirsiniz. Eğer müzik aletlerinizin büyüklüğü, kabin bagaj ölçülerinden fazlaysa ve kabinde taşımak isterseniz, ekstra bir koltuk daha satın almanız gerekir. 75 kiloyu aşmaması da kabine alabilmeniz için önemli bir detay. Eğer 75 kilodan daha ağır bir müzik aleti ile seyahat etmek isterseniz, uçağın bagaj bölümünde taşınacağını bilmeniz gerekiyor.

Bebek arabası, puset vb.

Bebek pusetleri (ana kucağı) kabin bagajı olarak taşınabilir. Boyutları 70x30 cm olduğu sürece kabine alabileceğiniz ana kucakları, eğer bebek de yolcu ile birlikteyse ücretsiz olarak taşınır.

2 yaşını geçmiş bebekler için kullanılan araba tipi bebek puseti ile taşınan bebekler için çocuk ücreti tahsil edilir. Boyutlarının 40x40 cm'i geçmemesi gereken koltukların, kendine ait bir kemeri olması zorunludur.

Bebek arabalarını ancak uçağa kayıtlı bagaj olarak götürebilirsiniz. Eğer bebek de aynı uçakta seyahat ediyorsa, bebek arabasından ücret talep edilmez.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X