Uçuş Rehberi

Kayıp ve Zarar Görmüş Bagaj

Kayıp ve Zarar Görmüş Bagaj

Yapılan araştırmalara göre hava yollarını en çok zarara uğratan sorun hasar görmüş bagajlar veya kayıp bagajlar. Genel olarak bagajların yanlış etiketlenmesiyle meydana gelen bagaj kaybı, uçuşlarda en sık görülen problem. En başta dikkat etmeniz gereken detay, bavullarınıza çok değerli eşyalarınızı koymamanız gerektiğidir. Çünkü hava yollarının bagajınızı bulamaması halinde size ödeyeceği miktarlar her zaman farklılık göstermektedir. 200, 300 dolar civarında bir ödemenin, kaybolan diz üstü bilgisayarınızın yanında hiçbir değeri olmayacaktır.

Kayıp bagaj

Hangi hava yoluyla yolculuk yaptığınız fark etmez; kayıp bagajlarınız bulunduktan sonra hava yolu tarafından size teslim edilmek zorundadır. Bulunamayan ve kaybolan bir bagaj için de dilerseniz online, dilerseniz de direkt olarak hava yolu kontuarından form doldurabilirsiniz. Formda bavulunuzda bulunan eşyaların bir listesini de yapmanız işinize yarayacaktır. Hava yollarının tüm masrafları üstlenerek size yardımcı olması bu durumda uygulanan en önemli kuraldır. Son yıllarda gelişen online kayıp bagaj takip sistemleri, yolculara bagajlarının bulunup bulunmadığını ve ne kadar sürede teslim edileceğini güncel olarak bildirmektedir.

Bagajınız kaybolduğunda yapmanız gerekenler

Bagajınızın kaybolduğunu anladığınız an, varış salonunda kalmanız gerekiyor. Biletiniz, kimliğiniz ve bagaj etiketinizle beraber kayıp eşya bölümüne giderek gerekli bilgilendirmeyi yapmanız ve form doldurmanız istenir.  Daha sonra, aynı anda 2.200'ün üzerinde havalimanının üye olduğu sistemde bagajınızın sorgulanmasını beklersiniz. Bu işlem bittikten sonra formunuzla beraber salondan ayrılabilirsiniz. Bagajınız bulunduğu an hava yolu tarafından ücretsiz olarak size teslim edilecektir. Eğer beş gün içinde bagajınız bulunmazsa, kimlik, uçak bileti ve bagaj etiketi belgelerinizle beraber durum, hava yolları genel merkezi ile paylaşılır ve sonucunda alınan karar size bildirilir. Bu durumda hukuk kuralları devreye girecektir.

Bu noktada en önemli belgeniz check-in sırasında size verilen bagaj etiketi. Kayıp durumunda o olmadan hiçbir işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Hasarlı bagaj

Bagajınızı teslim aldığınız an hasarı görülebiliyorsa, varış salonunu terk etmeden, hasarlı ve kayıp eşya bölümüne gidip bavulunuzu göstermeniz gerekiyor.  Hemen bildirmeniz sonucunda mutlaka hava yolları durumu telafi etmek için seçenekler sunacaktır. Eğer zor fark edilen bir hasar varsa en az 7 gün içinde bunu hava yoluna bildirmeniz gerekiyor. 7 günü geçerseniz hava yolları hasarı üstlenmiyor.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X