Uçuş Rehberi

El Bagajı

El bagajı

Kabinde yanınızda taşıyacağınız tüm çanta, bavul ve torbalara el bagajı veya kabin bagajı denir. Tamamen yolcunun kendi sorumluluğunda olan el bagajlarından herhangi bir ücret alınmaz. Ücretsiz olarak uçakta yanınıza alabileceğiniz el bagajı, serbest bagaj hakkıyla tamamen ayrı kurallara sahiptir. El bagajlarınız 55x40x23 cm ebatlarında ve maksimum 8 kg olmalıdır. 8 kilogramın üzerindeki el bagajları için kontuar görevlisi ile görüşerek bir sonraki adımınızı öğrenmeniz gerekir.

Çoğu hava yolunun uyguladığı el bagajı kuralları, aşağıdaki tabloda görülebilir. Bilmeniz gereken şeylerden biri de duty free alışverişlerinizin el bagajlarına dahil edilmeyeceğidir. Kabin ekibinin yardımıyla duty free'den yaptığınız alışverişi uçakta güvenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte takım elbise kılıfları da el bagajı olarak kabul edilmektedir.

Seyahat Sınıfı
Adet
Maksimum Ağırlık
Boyutlar
Business
2 adet
8 kg (her bir adedi)
55x40x23 cm
Comfort Class
1 adet
8 kg
55x40x23 cm
Economy Class
1 adet
8 kg
55x40x23 cm
Bebek Yolcu (0-2 yaş)
1 adet
8 kg
55x40x23 cm

Uçuş sınıfı veya kart statüsü fark etmeden aşağıda sıralanan eşyalar bir tane olarak el bagajı kabul edilir ve ücretsiz olarak taşınabilir.

-Bay/Bayan el çantası

-Küçük kamera veya fotoğraf makinesi

-Ana kucağı (çanta tipli)

-Tablet, diz üstü bilgisayar

-Şemsiye (sivri uçlu şemsiyeler hariç)

Eğer çanta tipi bebek pusetleri (ana kucakları) uçakta koltuğa sığmıyorsa, ücret talep edilmeden, uçağın bagaj kısmına alınır. Yolculuğunuz boyunca da bebeğiniz için kabin ekibi de size yardımcı olacaktır. Hem check-in sırasında hem de güvenlik kontrolü sırasında el bagajınızın da kontrolden geçmesi gerekiyor. Eğer el bagajınız, olması gerekenden fazla ağırlıktaysa, fazla olan ağırlık kadar ekstra bedel ödemeniz hava yollarının uyguladığı kurallardan biri.

Kabin bagajında sıvı kuralları

Kabinde taşıyacağınız sıvıların her biri en fazla 100 ml kaplarda taşınabilir. Tüm sıvı kaplarını 1 litreyi geçmeyen 20x20 cm boyutlarında, kilidi olan şeffaf poşetler içerisinde taşıyabilirsiniz. Her yolcunun bu poşetlerden yalnızca bir tane taşıma hakkı bulunuyor. Aynı zamanda sıvılarınız x-ray cihazında da kontrol ediliyor.  Kabin bagajında sıvı taşıma kurallarında bebek mamaları ve ilaçlarla ilgili istisnalar görülmektedir. Bebekle seyahat ediliyorsa uçuş süresi boyunca yetecek kadar sıvı mama taşınmasına izin verilmektedir.

El bagajında sıvı kısıtlamaları:

Su, şurup, içecekler

Kremler, losyonlar, kolonya, parfümler, maskara

Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu

Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve saçla

Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller

El bagajında bulundurulması yasak eşyalar

Her türlü çapta silahlar

Sivri, keskin uçlu silah ve eşyalar

Patlayıcılar ve parlayıcı maddeler

Sopa, kürek, kelepçe, ıskata, kaykay, balıkçı malzemeleri gibi eşyalar

Sörf tahtaları

Asitler ve sıvı bataryalar

Radyoaktif maddeler

Kuru buz

Kendinden parlayan maddeler

Yangın söndürücüler

Köpek kovucu spreyler

Zehirler ve böcek ilaçları

Duty-free mağazalarından satın alınan sıvıların taşınması

Duty-free mağazasından aldığınız sıvı maddeleri, özel olarak koyuldukları poşetlerden seyahatiniz bitene kadar çıkarmamanız gerekiyor. Aksi halde güvenlik görevlilerinin eşyalarınıza el koyma hakkı bulunuyor. Duty-free alışverişinizin faturasını da her zaman yanınızda taşımanız gerekiyor.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X