Dünya Parmağının Ucunda!

 

Varşova Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

II. Dünya Savaşı sırasında yüzde 80’i harap olan Polonya’nın başkenti Varşova’da Chopin Müzesi, Belvedere Sarayı, Varşova Gettosu ve Lazienkowski Parkı’nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.Varşova uçuşları için Polonya’nın Lot Hava Yolları veya Türk Hava Yolları’nın direkt olarak gerçekleştirdikleri İstanbul-Varşova seferlerini tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 2.5 saat süren Varşova uçuşları için Okecie Havalimanı olarak da bilinen Chopin Havalimanı kullanılmaktadır.

 

Varşova’ya Ne Zaman Gitmeli

Dünyanın pek çok ülkesinden Varşova’ya sefer düzenleyen havayolu şirketlerinin verilerine göre en ucuz Varşova uçak biletini alabileceğiniz tarihler Ocak’ın son haftası ile Mart’ın ilk iki haftası. Varşova uçak biletinin en pahalı olduğu aylar Ağustos ve Eylül. Seyahat tarihleriniz esnekse Varşova uçak biletini ortalama 52 gün önce almanızı tavsiye ederiz. Gün baz alınarak hazırlanan verilere göre ise en hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Cuma.

 

Varşova’nın Yerel Tatları

‘Rosol’, ‘barszcz’ gibi çorbalar; bir tür mantı ‘pierogi’; ekmeğin üzerine mantar, peynir, jambon koyarak fırınlanan ve ketçap sürülerek yenen ‘zapiekanka’ şehre özgü yerel lezzetlerden en popüler olanları.

 

Varşova’da Görülmesi Gereken Yerler

  • II. Dünya Savaşı sırasında 56 bin Yahudi’ye mezar olan Varşova Gettosu’nda ölenlerin resimleri binaların duvarlarında asılı.
  • Piyanist ve besteci Chopin’in ve keman virtüözü Henryk Szeryng’in doğduğu evlerin bulunduğu Zelazowa Wola müzikseverler tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor.
  • Kalbi Kutsal Haç Kilisesi’nde gömülü olan Chopin’in adını taşıyan müze merkezinde bulunuyor. Müzede kahverengi saçlarından bir tutam, son piyanosu ve öldükten sonra yüzünden alınan kalıpla yapılmış bir maske de bulunuyor.
  • Yukarı ve aşağı olmak üzere iki parçadan oluşan Belvedere Sarayı, barok stilin en güzel örneklerinden biri.
  • Sincaplarla yürüyüş yapabileceğiniz Lazienkowski Parkı’nda pek çok tarihi yapının sıra bir de Chopin heykeli bulunuyor.

 

Varşova Seyahati İçin İpuçları

Metro duraklarındaki otomatlardan ister dakikalık ister günlük ister haftalık bilet alabilirsiniz. 24 saatlik veya 3 günlük satın alabileceğiniz Warsaw Tourist Card’la müzelere ücretsiz ya da indirimli olarak girebilirsiniz. Bu kart otel, araç kiralama, restoran, galeriler, mağazalar gibi yerlerde de indirimler sağlıyor.

 

Varşova’da Alışveriş Önerileri

Şehrin doğusundaki Bazar na Kole tam anlamıyla bir bitpazarı. Komünist dönemi hatırlatan objeler, II. Dünya Savaşı’ndan kalma miğferler, Prusya lambaları ve daha neler neler… Alışveriş merkezlerinin en ünlüsü Złote Tarasy; en çok ziyaret edileni Galeria Mokotow; en lüksü Blue City; en büyüğü Arkadia.

Varşova Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Varşova Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Varşova Chopin Havalimanı

Polonya'nın en büyük ve en işlek havalimanı olan Varşova Chopin Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 10 km güneyinde yer alır.

 

Varşova Chopin Havalimanı Ulaşım

Otobüs

Chopin Havalimanı'ndan kalkan 5 farklı otobüs ile şehrin en önemli otellerine ve aktarma merkezlerine ulaşabilirsiniz. 175 - Her gün 04:27 - 22:58 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından şehir merkezine gider. 188 - Her gün 04:47 - 23:18 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından Metro Politechnika İstasyonu'na gider. 148 - Her gün 04:34 - 22:35 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından Ursynow-Praga'ya gider. 331 - Her gün 06:13 - 17:54 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından Metro Wilanowska'ya gider. N32  - Her gün 23:15 - 04:49 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından ana tren istasyonuna gider.

 

Tren

Szybka Kolej Miejska (S1 ve S2 hatları) ve Koleje Mazowieckie tarafından işletilen trenlerle 2012 yılından itibaren havalimanına raylı sistemle ulaşım sağlanmıştır. Daha detaylı bilgi için lütfen Chopin Havalimanın websitesinde ulaşım bilgileri sayfasını ziyaret edin.

Varşova Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X