Dünya Parmağının Ucunda!

 

Üsküp Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan Makedonya’nın başkenti Üsküp özellikle Türk turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Eski Çarşı ve Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü’yü görmenizi öneriyoruz.Üsküp uçuşları için Pegasus veya Türk Hava Yolları’nın direkt seferlerini tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren Üsküp uçuşları şehirdeki tek havalimanı olan Üsküp Havalimanı’na yapılmaktadır.

 

Üsküp’e Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Üsküp uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Eylül’ün üçüncü haftası ile Ekim’in ikinci haftası arasındaki tarihler. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 60 gün önce alarak en ucuz Üsküp uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Çarşamba, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Üsküp’ün Yerel Tatları

 • Etlerin leziz, porsiyonların bol, fiyatların makul olduğu Üsküp’e gelmişken köfte yemeden olmaz. Restoranlarda iki çeşit köfte satılıyor. Biri Tekirdağ köftesini andıran parmak köfte; baharat yoğunluğunu hemen fark edeceksiniz. Diğeri ise ‘pleskavitsa’; yuvarlak ve büyük olan köfteyi ikiye böldüğünüzde içinden adeta su fışkırıyor.
 • ‘Yugoslav salatası’ olarak da bilinen ‘manca’ taze mevsim sebzeleri, zeytin, haşlanmış yumurta ve kaşar rendelenerek servis ediliyor.
 • Hayvancılıkla uğraşanların yavrulama döneminde bereketi müjdelemek için konu komşuya ikram ettiği sütlü tatlı ‘kaymaçina’ için en doğru adres Pehlivan.
 • Üsküp’ün yerel biraları ve şaraplarının yanı sıra armut aromalı gazozları ‘strumka’ da oldukça popüler.

 

Üsküp’te Görülmesi Gereken Yerler

 • Avrupa’daki tek Selçuklu tipi cami olma özelliğini taşıyan 540 yaşındaki İsa Bey Camii… Üsküp’e tepeden bakan Sultan Murad Camii…
 • Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın annesi Nakiye Hanım’ın mezarı…
 • Batan güneşi seyretmek için Taş Köprü…
 • Kurşunlu Han’ın bahçesindeki Makedonya Müzesi…
 • Makedonya Ulusal Galerisi olarak hizmet veren Çifte Hamam…
 • Türk Çarşısı’nın içinde bulunan Osmanlı mirası Kapan Han…

 

Üsküp Seyahati İçin İpuçları

 • 100 Dinar 5 TL’ye tekabül ediyor. Şehrin bir ucundan diğer ucuna taksiyle gitseniz 120 Dinar ödersiniz. Bir kahveyi de ortalama 60 Dinar’a içersiniz.
 • Alışveriş için girdiğiniz dükkânlarda sizinle Türkçe konuşularsa şaşırmayın. Eğer İstanbul’dan geldiyseniz size akrabalarını bile anlatırlar!

 

Üsküp’te Alışveriş Önerileri

City Center, Skopje City Mall ve Capitol en bilindik alışveriş merkezleri. Otantik ürünler için Türk Çarşısı’nı tercih edebilirsiniz.

Üsküp Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Üsküp Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Üsküp Havalimanı

Üsküp Büyük İskender Havalimanı olarak da bilinen Üsküp Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunur. Üsküp'teki tek havalimanı olan Üsküp Havalimanı Tepe Akfen tarafından işletilmektedir.

 

Üsküp Havalimanı Ulaşım

Havalimanı terminal binasının önünden kalkan Vardar Expess otobüsleriyle, taksi kullanarak veya havalimanından araç kiralayarak Üsküp merkezine ulaşabilirsiniz. Ulaşım seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgi için lütfen Üsküp Havalimanı websitesindeki ulaşım sayfasını ziyaret edin.

Üsküp Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X