Trabzon Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Trabzon Havalimanı

İlk olarak Karadeniz Bölgesinin muhteşem bir ili olan Trabzon’la alakalı net bilgiler edinmeniz gerekecektir. Bu sayede bu şehre gitmek için alacağınız uçak biletini çok daha doğru bir kararla alabilirsiniz. Öncelikle Trabzon iliyle alakalı genel bir tarih bilgisi verilmelidir. Trabzon şehri, Marco Polo’nun da dahil olduğu çok sayıda gezginin ziyaret ettiği ve günümüz dünyasında da ülkemizin en fazla talep gören seyahat noktalarından biri olarak görülebilir. Orta çağ zamanlarında Trabzon İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan bu şehir, Komnenos ailesi tarafınca yönetilmiştir. Üstelik bu aileden de Bizans İmparatorluğu’na çok sayıda kral yetiştirilmiştir. Bunun yanı sıra Trabzon şehrinde görülmesi gereken yerleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Trabzon Havayolu uçak bileti aldıktan sonra bu yerler hakkında bilgiler edinerek unutulmaz bir seyahat elde edebilirsiniz. Görülmesi gereken yerler arasında Uzungöl, büyük ve geniş bir potansiyele sahip durumdadır. Ormanlarla tamamen çevrili durumda olan Uzungöl içerisinde son derece sıra dışı köy evleri yer almaktadır. Dağlık bölgede çeşitli ufak göller de görülebilir niteliklerdedir. Gölün etrafı ise yürüyüş yapmak için oldukça uygun ve idealdir. Aynı zamanda bungalov gibi çeşitli konaklama imkanları da mevcut haldedir. Trabzon Havaalanından ulaşım sağlayabileceğiniz bir diğer önemli nokta ise Ayasofya Müzesidir. Bu müzeye ulaşım son derece kolaydır. Zaten havaalanında bulabileceğiniz ulaşım araçları bu konuda sizlere çeşitli alternatifler sunmaktadır. İstanbul’da bulunan adaşı gibi kilise niteliğinde inşa edilmiş olan bu müze, daha sonrasında müzeye ve camiye dönüştürülmüştür. Ayrıca bu eser halen içerisinde göz kamaştıran freskler bulundurmaktadır. Trabzon hakkında aktarılan bu bilgilerin yanı sıra bu kentin havaalanı hakkında da ayrıntılı bilgilere değinmek gerekir. Trabzon Havaalanı, 1957 tarihinde yerli ve yabancı yolcuların hizmetine sunulmuştur.

 

 

Ayrıca bu havaalanının toplamda 1.377.244 m2 kurulu alanı mevcut durumdadır. Trabzon Havaalanında 9.710 m2 boyutuna sahip dış hatlar terminali bulunmakla beraber 14.035 m2 boyutunda iç hatlar terminali bulunmaktadır. Yani toplam değerlerde 23.745 m2 boyutuna sahip senede 3.5 milyon yolcu kapasiteli 2 tane terminal yer almaktadır. Trabzon Havaalanı içerisinde 2640x45 m boyutlarında bir tane pist mevcut haldedir. Ülkemiz genelinde yer alan denize paralel özelliklerdeki tek havaalanı olarak da ifade edilebilir. Bu bilgilerin dışında kent merkezine en yakın havaalanları arasında da yerini almış durumdadır. Yani ulaşımı son derece kolay ve rahattır. Kent merkezine olan uzaklığı ise 6 km civarındadır. Trabzon Havayolu uçak bileti alarak sizler de bu havaalanına gidebilir ve kentin tüm imkanlarından rahat bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu havaalanının hizmete giriş tarihini net bir şekilde aktarmak gerekirse eğer, otoparkının ve yeni iç hatlar terminal binasının 22.11.2008 tarihinde tüm yolculara hizmete sunulduğu aktarılabilir. Ayrıca Trabzon Havayolu uçak bileti alabileceğiniz çeşitli havayolu şirketlerini de öğrenmeniz gerekecektir. Bu şirketlerin uçuş noktalarını göz önünde bulundurarak uçak biletinizi rahatlıkla satın alabilirsiniz. Air Berlin, Atlas Global, Onur Air, Bora Jet, Sunexpress, Pegasus Airlines, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Sunexpress Deutschland gibi havayolu şirketleri Trabzon Havaalanı kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı şekilde bu havayolu şirketlerinin de uçuş noktalarını net bir şekilde bilmeniz gerekir. Aksi bir durumda seçtiğiniz havayolu şirketinden istediğiniz uçak biletini alamayabilirsiniz. Bu konuda mutlaka dikkatli olmalısınız. İlk olarak Air Berlin havayolu şirketinin uçuş noktasının İstanbul Atatürk Havaalanı olduğunu belirtmek gerekir. Aynı şekilde Atlas Global firması da İstanbul Atatürk Havaalanı başta olmak üzere Antalya seferleri de düzenlemektedir. Bora Jet havayolu şirketinin yalnızca Ercan Havaalanı yani Kıbrıs’tan sefer düzenlediğini bilmelisiniz. Bununla beraber Onur Air firması da tıpkı Bora Jet firması gibi Ercan Havaalanına sefer düzenlemektedir. Onur Air firmasının İstanbul Atatürk Havaalanına uçuş düzenlediğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Pegasus Airlines ise Antalya, Adana, Soçi, İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen havaalanlarına sefer düzenlemektedir.

 

 

Belirtilen bu firmaların yanı sıra daha pek çok firma seferlerini sürdürmektedir. Sunexpress firması İzmir ve Antalya’ya giderken SunExpress Deutschland firması da Düsseldorf ve Köln-Bonn noktalarına sefer düzenlemiştir. Türk Hava Yolları firmasının Riyadh ve İstanbul Atatürk Havaalanına düzenli olarak uçuş gerçekleştirmektedir. Ancak sezonluk olarak Düsseldorf, Berlin-Tegel Kuveyt, Frankfurt, Viyana ve Stuttgart gibi noktalara uçuş gerçekleştirdiği de görülmektedir. Son olarak Türk Hava Yollarının işlettiği Anadolu Jet firması da İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara havaalanlarına sefer düzenlemektedir. Sizler de Trabzon Havayolu uçak bileti alırken kesinlikle bu firmaların uçuş noktalarını araştırmalısınız. Ayrıca bu havaalanının senelik yolcu taşıma istatistiklerini de inceleyebilirsiniz. 2012 yılında iç hatlar yolcu sayısı toplam 2.330.510 oranında belirlenmiştir. Dış hatlar yolcu sayısı ise 73.640 niteliğindedir. 2013 yılında ise iç hatlar yolcu sayısı 2.528.990 olarak belirtilmiştir. Dış hatlar ise 91.897 oranında seyretmektedir. 2012 yılına oranda yüzde 9.0 oranında değişim görülmüştür. 2014 yılı verileri içerisinde iç hatlar yolcusu 2.668.349 oranındayken dış hatlar 109.187 oranında seyretmiştir. Ancak 2015 yılı içerisinde hem iç hem dış hatlar yolcu oranında toplam yüzde 21 değişim kaydedilmiştir. İç hatlar yolcu sayısı toplamda 3.249.120 oranındayken dış hatlar yolcu sayısı 113.679 oranında belirlenmiştir. Bu bilgilerin yanı sıra Trabzon’a gittiğiniz zaman alabileceğiniz hediyelikleri de ufak bir bilgi olarak aktarmak mümkün olacaktır. Sürmene bıçağı, çok sayıda geleneksel oyunda tercih edilen ve ünü yayılmış bir parçadır. Sürmene, bıçağı ve tekne ustalarıyla tanınmaktadır. El yapımı olan bu bıçaklar, ne yazık ki kaybedilen bir el sanatının eseri niteliğindedir. Trabzon burması olarak bilinen altın bilezikler ise herkesin aşina olduğu ve kadınların çok sevdiği değerli bir eserdir.

Trabzon Havalimanı Konumu

Adres:
Kodu:
Telefon: 0462 328 09 40

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X