Dünya Parmağının Ucunda!

Toronto Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kanada’nın en önemli şehirlerinden biri olan Toronto, nüfusunun %54’ünü göçmenlerin oluşturduğu, oldukça kozmopolit bir şehirdir. Şehrin simgesi olan CN Kulesi, dünyanın en uzun caddesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş olan Yonge Street ve Royal Ontario Museum görülmeye değer yerler arasındadır. Türk Hava Yolları ve Air Canada’nın karşılıklı olarak İstanbul-Toronto uçuşları bulunmaktadır. Yaklaşık 11 saat süren İstanbul kalkışlı Toronto uçuşları için şehir merkezine 27 km mesafede bulunan Toronto Pearson Havalimanı kullanılmaktadır.

 

Toronto’ya Ne Zaman Gitmeli

Dünyanın pek çok ülkesinden Toronto’ya sefer düzenleyen havayolu şirketlerinin verilerine göre en ucuz Toronto uçak biletini alabileceğiniz tarihler Şubat ayının ilk iki haftası. Toronto uçak biletinin en pahalı olduğu ay Ağustos. Seyahat tarihleriniz esnekse Toronto uçak biletini ortalama 53 gün önce almanızı tavsiye ederiz. Gün baz alınarak hazırlanan verilere göre ise en hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Toronto’nun Yerel Tatları

Dünyanın pek çok ülkesinin yemeklerinin bir kolajı olan Kanada mutfağı, Toronto’da fastfood’un gölgesinde kalıyor. Akağaç şurubunu kreplerde ve tatlılarda kullanıyorlar. Pasifik somonu en çok tüketilen balıklar arasında. İskoç kökenli bir ekmek çeşidi olan ‘bannock’ ve simide benzeyen donutlar da şehre özgü lezzetler. Fransa’dan gelen eritme peynir ve et sosu dökülerek yenen patates kızartması ‘poutine’ de oldukça popüler…

 

Toronto’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Viktorya çağı tarzındaki fabrika binalarını barındıran Distillery District…
  • Kentin simgesi, şehri kuşbakışı seyredebileceğiniz en yüksek nokta CN Kulesi…
  • Koleksiyonunda milyonlarca objenin yer aldığı Kraliyet Ontario Müzesi…
  • Kafe ve restoranlarla süslü Yonge Dundas Meydanı.
  • 500 türden 5 binden fazla hayvanın bulunduğu Toronto Hayvanat Bahçesi.
  • Uluslararası Amerikan Futbolu ve Amerikan Kolej Futbolu Sezon Sonrası Oyunları'na evsahipliği yapan Rogers Centre…
  • İnşaat atıklarından oluşturan trafiğe kapalı yapay park Tommy Thompson…
  • Ontario Bilim Merkezi, Royal Alexander Tiyatrosu, Kanada Harikalar Diyarı ve Ulusal Kanada Sergisi’ni de unutmayın.

 

Toronto Seyahati İçin İpuçları

Ulaşım ağı, troleybüs, metro, otobüs ve yarı metro denilen Scarborough hızlı transit hattını içeriyor. Bütün ulaşım araçlarında bir bilet 3 dolar. Fakat metro için makinelerden alınan jeton 2.5 dolar. Haftalık bilet alırsanız kârlı çıkarsınız.

 

Toronto’da Alışveriş Önerileri

Dünyanın en uzun sokağı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş Yonge Street, alışveriş için şehrin bir numaralı bölgesi. Şehrin en büyük sabit gıda pazarı olan St. Lawrence Market’te her çeşit taze gıda ürününü bulabilirsiniz.

Toronto Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Toronto Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Toronto Billy Bishop Havalimanı

 

Toronto Ada Havalimanı olarak da bilinen, Toronto Billy Bishop Havalimanı Toronto adalarında yer alır. Air Canada Express ve Porter Airlines'ın iç hat uçuşları için veya bazı Amerika uçuşları için kullanılır.

 

Toronto Billy Bishop Havalimanı Ulaşım

Billy Bishop Havalimanı Toronto şehir merkezine çok yakındır. Bathurst Caddesi'nin sonunda yer alır.

 

Feribot

Bathurst Caddesi ve havalimanı arasındaki kısa mesafe için (121 metre) her 15 dakikada bir yapılan feribot seferlerini tercih edebilirsiniz.

 

Ring Servis

Her 15 dakikada bir hizmet veren ring servisleriyle de havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Toplu Taşıma

TTC'nin sık seferleriyle feribot binası yakınlarında inerek havalimanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanına ulaşım seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, Toronto Billy Bishop Havalimanı ulaşım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı

Toronto şehir merkezinin 22 km kuzeybatısında yer alan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, şehrin ana havalimanı olarak yılda yaklaşık 38 milyon yolcuya hizmet verir.

 

Pearson Havalimanı Ulaşım

Otobüs

Sizi havalimanından Toronto şehrinin farklı bölgelerine götürecek 4 otobüs şirketi bulunur. Sefer saatleri ve ücretler ile ilgili kesin bilgi almak için firmaların kendi websitelerini ziyaret edebilirsiniz. Brampton Transit (1. Terminal'den kalkar, Brampton'a gider.) GO Transit (1. terminalden direkt olarak Toronto şehir merkezine ve çevre bölgelere gider.) MiWay (1. terminalden kalkar, Mississauga'ya gider.) Toronto Transit Commission (TTC) (1. ve 3. terminalden kalkar, şehir merkezine ekspres otobüs ve metro hizmeti sağlar. Pearson Havalimanı ulaşım seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi Pearson Havalimanı websitesinde ulaşım alternatifleri sayfasında bulabilirsiniz.

Toronto Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X