Tokat Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Tokat Havalimanı

Havayolu uçak bileti için sizlere öncelikle havalimanı hakkında genel bilgilere yer verelim. Tokat havaalanı hakkında geniş bilgilere yer verelim. Böylece Tokat havalimanı hakkında farklı bilgilere bir arada erişme imkanına erişim sağlayabilirsiniz. Tokat havalimanı yapımına girişimler 1976 yılına kadar devam etmiştir.  Havaalanı 1700 metrelik bir piste sahip olmasına rağmen yapımı bir çok mali ve hukuki sorunlara neden olmuştur.  Havaalanı içerisinde yer almakta olan bazı eksiklikler de giderilerek Samsun Çarşamba havalimanı açılışında Tokat havalimanının da açılacağı gündeme gelmiştir.  Sonrasında ise bu havalimanı 25 Ağustos 1995 tarihinde 100 kişilik Türk hava yollarına bağlı uçağın havalimanına inmesi ile havalimanının resmen açılışı gerçekleşmiş olmuştur.  2001 yılında kapanan havalimanı 5 yıl sonra tekrar hizmete açılmıştır.  Uçuşlar yapılarak , havalimanı yeniden faaliyete geçmiştir.

 

 

Havalimanı toplam olarak 50× 85 metrelik bir alana kurulmuştur. 1 uçak kapasitesi yer alan havalimanında 2 adet Vip salon yer alır.  180 metrekarelikte terminal yer alır.  Bu havalimanının asfalt kaplaması ise 1.925 × 30 metre boyutlarında bir pist yer alır. Aydınlatması ise sabit bir şekilde kurulmuştur.  Yaklaşma ışıkları ise pist merkezinde yer almaktadır.  Dönüş cebi ise 15 × 30 metre ölçülerinde olup , pist başında yer alır. Bu havalimanının saha kontrol hizmeti Ankara havalimanından , kule hizmeti ise Tokat meydanından karşılanmaktadır.  Bu havalimanı Tokat şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer almaktadır.  Şehir merkezine oldukça yakın olması ile dikkat çekmektedir.  Havalimanını kullanan hava yolları ise Borajet ve Anadolu Jet firmalarıdır. Bu firmaların hizmet verdikleri şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı küçük olduğundan içerisinde herhangi bir freeshop bulunmamaktadır.  Havaalanında iç ve dış hatlar terminali yer alır. İç hatlar terminali 380 metrekare alan içerisine kurulmuştur.  Banko sayısı 4 adettir. Gelen yolcular için konveyör ise 1 adet giden yolcular içinde konveyör 1 adet bulunmaktadır.  İç hatlar terminali içerisinde 4 adet x ray cihazı yer alır. Metal kapı dedektörü ise 3 adettir. Bu binanın dışında ise birde kafeterya yer alır. Burada dinlenirken içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Dış hatlar terminalinde ise herhangi bir uçuş yapılmamaktadır. Sadece iç hatlar terminali işlev görmektedir.

 

 

 

Tokat havalimanı ülkemizde yer almakta olan Kayseri havalimanından sonra şehir merkezine konumlanmış en yakın havalimanıdır.  Şehir merkezine ulaşımı toplu taşıma aracı ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Havalimanından şehir merkezine otobüs ole ulaşım yapılmaktadır. Ayrıca havalimanına ait servisler de yer almaktadır. Bu servisleri de kullanarak şehrin merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca hava limanından taksiye binerek de gideceğiniz yere kolaylıkla ve kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 

Minibüs: Tokat Turhal minibüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Fiyat açısından uygun ve kolay ulaşım için tercih edebileceğiniz toplu taşıma araçları arasında yerini alır.

 

Araç kiralama: tokat havalimanında yer alan noktalardan araç kiralayarak rahatlıkla ulaşım sağlamanı mümkündür.  Böylece gezinizi yaparken daha konforlu bir şekilde ulaşım imkanına kavuşabilirsiniz.

 

Taksi: havaalanında yer alan taksileri de kullanarak gideceğiniz yere rahatlıkla ulaşım sağlamanız mümkündür.  Ayrıca küçük bir ayrıntı verelim. Şehre gelmeden taksilerden randevu alarak işinizi garantiye almanız mümkün olabilir.

 

Havalimanında 60 araç kapasiteli bir de otopark yer almaktadır.   Havayolu uçak bileti satın alacağınız noktalar da yer alır. Bu havalimanı türlü problemler sonrasında kullanıma açılmış ve sonra bir dönem yine 5 yıl kadar kapalı kalmıştır. Şimdilerde halen kullanıma açık olan havalimanı iç hatlar terminali ile hizmet vermektedir. Burada hizmet veren Bora jet firması İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına hizmet vermektedir. Ayrıca Tokat havalimanından bazı günlerde başka şehirlere de uçuşlar yapılabilmektedir.  Birçok şehire belli günlerde ulaşım yapıldığı için bu günlerde gideceğiniz yerlere ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.

 

 

 

Havalimanı içerisinde toplam olarak 60 adet araba konulabilecek alan bulunmaktadır. Otomobil , pikap , minibüs için ücretler şöyledir : 0 – 1 saat arası 4 TL , 1- 3 saat arası 6 TL , 3- 6 saat arası 7 TL , 6- 12 saat arası 11 TL , 12 – 24 saat arası ise 14 TL ücret alınmaktadır. Midibus , otobus , kamyon ve kamyonet için ise ücretler ; 0- 1 saat arası 6 TL , 1- 3 saat için 7 TL , 3- 6 saat arası 12 TL , 6- 12 saat arası 14 TL ve 12- 24 saat arası için ise ücretler 18 TL ' dir. Motor ve motosiklet için ise ücretler ; 0- 1 saat arası 2.25 TL , 1- 3 saat için 3 TL , 3- 6 saat arası 3.50 TL , 6 – 12 saat arası 5.50 TL ve 12 – 24 arası için ise 7 TL ' dir. Havayolu uçak bileti satın alarak keyifli uçuşlar yapabilirsiniz.  Tokat havalimanını kullanarak belli şehirlere belli saatler içerisinde uçuş sağlamanız mümkündür. Hemen uçuş yapacağınız yere erken rezervasyon ile biletinizi satın alarak uçuş gerçekleştirmeniz mümkündür. Tokat havalimanı hakkında merak edilen sorulara burada yanıt bulduk. Havalimanı küçük olmasına rağmen şehrin ihtiyacını yeteri kadar görmektedir. Şehre yakın olması gelen ziyaretçilere oldukça kolaylık sağlamaktadır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra gideceğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz.  Toplu taşıma araçları ya da özel araçları kullanarak havalimanından gideceğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Tokat havalimanı yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikleri üzerinde barındırır ve ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Tokat Havalimanı Konumu

Adres: Büyükbağlar Köyü D180 Pk:60000 Tokat Merkez/Tokat
Kodu:
Telefon: (0356) 238 7282

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X