Dünya Parmağının Ucunda!

 

Tiflis Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Gürcistan’ın başkenti Tiflis oldukça köklü ve kendine has bir kültüre sahiptir. 3. yüzyılda inşa edilmiş olan Narikala Kalesi ve Kartlis Deda Heykeli şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.Ülkemizden İstanbul kalkışlı yapılan Tiflis uçuşları yaklaşık 2.5 saat sürmektedir. Şehrin 17 km güneydoğusunda yer alan Tiflis Havalimanı’na yapılan tüm Tiflis uçuşlarını görüntülemek için yukarıda bulunan arama menüsünü kullanabilirsiniz.

 

Tiflis’e Ne Zaman Gitmeli

Dünyanın pek çok ülkesinden Tiflis’e sefer düzenleyen havayolu şirketlerinin verilerine göre en ucuz Tiflis uçak biletini alabileceğiniz tarih Ocak’ın son haftası. Tiflis uçak biletinin en pahalı olduğu aylar Ağustos ve Ekim. Seyahat tarihleriniz esnekse Tiflis uçak biletini ortalama 53 gün önce almanızı tavsiye ederiz. Gün baz alınarak hazırlanan verilere göre ise en hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Tiflis’in Yerel Tatları

Mutfak kültüründe Batum’un gölgesinde kalan şehirde Mtsketa bölgesindeki nehir kıyısında çok hoş restoranlar var. Haçapuri ve hinkal’ın dışında peynir turtası, ıspanaklı narlı patlıcan ve ceviz ezmeli çoban salatası yemenizi tavsiye ederiz.

 

Tiflis’te Görülmesi Gereken Yerler

  • Kura Nehri’nin tam ortasından ikiye böldüğü Tiflis’i köprüler birleştiriyor. Kıvrımlı çelik ve cam gölgelikle şekillenen Barış Köprüsü’nün üzerindeki binlerce LED, kenti aydınlatıyor.
  • 1700 yıllık Narikala Kalesi, Tiflis’e tepeden bakmak için en ideal yer. Şehre hâkim bir tepede bulunan Sameba Kilisesi’nin som altından yapılan kubbesi her yerden görülebiliyor.
  • Elinde Gelati Manastırı’nın bir maketini tutan Kral David’in atlı heykeli Kutaisi Meydanı’nda bulunuyor.
  • Tiflis’in kuruluşunun 1500. Yılı anısına Sololaki tepesine dikilen Kartlis Deda heykeli, 1958’den beri şehre gelenleri selamlıyor. Gürcü ulusal giysileri içindeki kadın figürünün bin elinde şarap diğerinde kılıç var.
  • Kentin ana caddesi Rustaveli’de Gürcistan Parlamentosu, Kashveti Kilisesi, Gürcistan Ulusal Müzesi, Tiflis Opera ve Balo Salonu, Rustaveli Devlet Tiyatrosu, Rustaveli Müzesi,
  • Gürcistan Bilimler Akademisi ve Sovyet İşgali Müzesi gibi yapılar bulunuyor.

 

Tiflis Seyahati İçin İpuçları

Taksiler şehir içi ulaşım için oldukça hesaplı. Ancak taksimetre açmadıkları için pazarlık yapın. Abanotubani’deki sülfür hamamlarından birinde kese attırıp masaj yaptırarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

Tiflis’te Alışveriş Önerileri

Dry Bridge Pazarı’nda gramofon bulabilirsiniz, kristal bardak takımı da… Kurutulmuş balık ve şarap da Tiflis’ten alınacak hediyelikler arasında.

Tiflis Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Tiflis Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Tiflis Uluslararası Havalimanı

Tiflis Uluslararası Havalimanı, Tiflis şehir merkezinin 17 km güneydoğusunda yer alan, şehirdeki tek havalimanıdır. Tepe Akfen tarafından işletilmektedir.

 

Tiflis Havalimanı Ulaşım

Tren

Tren istasyonu havalimanından 70 metre mesafede yer alır. Bu yöntemle en kolay ve ekonomik şekilde havalimanından Tiflis merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürmektedir.,

 

Otobüs

07:00-23:00 saatleri arasında hizmet veren 37 numaralı belediye otobüsüyle havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Tiflis Uluslararası Havalimanı websitesindeki ulaşım sayfasına göz atabilirsiniz.

Tiflis Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X