Dünya Parmağının Ucunda!

 

Sofya Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kış aylarında oldukça sert bir iklime sahip olabilen Sofya’yı gezmek için en elverişli zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Şehrin en ilgi çekici yerlerinden olan Alexander Nevski Katedrali ve Aziz Sofya Kilisesi mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir.Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren Sofya uçuşları için Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nı tercih edebilirsiniz. Sofya uçuşlarının yapıldığı Sofya Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

 

Sofya’ya Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Sofya uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Eylül’ün üçüncü haftası ile Ekim’in üçüncü haftası. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 60 gün önce alarak en ucuz Sofya uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Cumartesi, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Sofya’nın Yerel Tatları

 • Bulgar mutfağı, 600 yıl hâkimiyetinde kaldığı Osmanlı’dan ve sonrasında Ruslardan etkilenen Bulgar mutfağında yahniden imambayıldıya, güveçten kebaba pek çok yemek damak tadınıza yabancı gelmeyecek.
 • Hamur işlerinin Bulgar mutfağında ayrı bir yeri var. Lor peynirli börek ‘baniçka’, pudra şekerli tatlı ‘poniçka’, kıymalı ya da peynirli olarak hazırlanan bir börek olan ‘dızmana’, Bulgar usulü kruvasan ‘kifla’ popüler lezzetler arasında.
 • Kavarma (pırasa, şarap, domates ve domuz etiyle yapılan bir tür kavurma) ve nikuldenski carp (sazan balığı dolması) Sofya’daki restoranlarda yiyebileceğiniz kente özgü yemekler.
 • Türkiye’deki rakının Bulgaristan’daki karşılığı rakija. Ancak Bulgarlar milli içkilerini suyla değil, sek olarak küçük kadehlerde içiyorlar. Erikten yapılana slivova, üzümden yapılana grozdova diyorlar.

 

Sofya’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Kentin simgelerinden olan Aleksandr Nevski Katedrali, Balkanlar’ın en büyük ikinci katedrali.
 • Mimar Sinan imzalı Banyabaşı Camii (Kadı Seyfullah Efendi Camii) cami hüviyetini minaresiyle birlikte koruyan tek yapıdır. 1494 yılında ibadete açılan Sofya Büyük Camii ise günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.
 • Dört katlı Ulusal Tarih Müzesi’ni gezmek için en az iki saatinizi ayırmalısınız.
 • 1983’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilen Rila Manastırı ile Balkanlar'daki erken Hıristiyan döneminin en önemli örneklerinden Aziz Sofya Kilisesi de görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor.
 • Bulgar hükümeti 2011’de ülkenin geçmişteki sosyalist sanat ürünlerini bir müzede toplamaya başladı. 1944-1989 döneminin resim, heykel, büstleri sergilenen Sosyalist Sanat Müzesi’nde hediyelik eşya mağazası da bulunuyor.

 

Sofya Seyahati İçin İpuçları

 • Metroyla şehrin büyük bölümünü gezebilmeniz mümkün. Biletler 1 Leva (1.6 TL) otomat ya da gişeden alınıyor.
 • Taksilerin camlarında yazan tarifelere dikkat edin. Kilometre başına 0.50 leva alan da var 7 leva alan da.
 • Kış aylarında Sofya’da özellikle gece aşırı soğuk oluyor. Hava koşullarına uygun giyinmeyi ihmal etmeyin.

 

Sofya’da Alışveriş Önerileri

Aleksandr Nevski Katedrali’nin çevresindeki açık hava pazarında madalya, eski para, matruşka, cam eşya ya da el işi ürünleri bulabilirsiniz. İkinci el eşya cenneti Zhenski Pazar ile sebze-meyve pazarı Dimitar Petkov’u da gezebilirsiniz. Bulgaristan’a özgü kaşkaval peyniri almayı ihmal etmeyin.

Sofya Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Sofya Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Sofya Havalimanı

Sofya Havalimanı şehir merkezine 5 km mesafede yer alır. Sofya'daki tek havalimanı olan Sofya Havalimanı aynı zamanda Bulgaristan'ın ana havalimanıdır.

 

Sofya Havalimanı Ulaşım

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine veya ters yönde ulaşım sağlamak için 84 ve 384 numaralı hatları kullanabilirsiniz.

 

Metro

Havalimanından şehir merkezine metro kullanarak ulaşmak isterseniz de 1 numaralı metro hattını kullanmanız gerekir. Havalimanına veya havalimanından ulaşım sağlamak için daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Sofya Havalimanı websitesindeki ulaşım bilgileri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sofya Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X