Sinop Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Sinop Havalimanı

Sinop şehri, Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde Anadolu’nun kuzey yönünde, Boztepe Yarımadasının en ufak kesiminde kurulmuş bir kenttir. Karadeniz bölgesinin en güzel ve en tabii limanlarından birine de sahip durumdadır. Bu bölgenin en eski kentlerinden biri olarak belirtilen Sinop şehri, 3ncü yüzyıl filozoflarından olan Diyojen’in de doğum yeri olarak bilinmektedir. Ormanlar ile iç içe girmiş olan plajları, kenti ziyaret eden turistlere muhteşem güzellikler sunmaktadır. Şehir genelinde merkez ilçeyle birlikte toplamda 9 tane ilçe, 2 tane belde ve 470 tane köy bulunmaktadır. Sinop Havaalanı, 1993 tarihinde tüm vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Senelik yolcu kapasitesi ise yaklaşık 150.000 civarında belirlenmişti. Kent merkezine olan uzaklığı da 8 km olarak aktarılmaktadır. 05/23 piste sahip olmasının yanı sıra 2000x45 boyutlarında yapılmış ve bu pistin yüzeyi beton kaplama malzemesiyle yapılmıştır. Sinop Havayolu uçak bileti alarak sizler de hem bu güzel kenti ziyaret edebilir hem de havaalanının tüm özelliklerini kendi gözlerinizle inceleyerek deneyim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu havaalanı içerisinde yolculara açık olan alanların 343 m2 olarak belirlendiğini de ilave etmek gerekecektir. Söz konusu bu havaalanının otopark kapasitesi de 100 araç alacak şekilde belirlenmiştir. IATA koduna gelindiğinde ise, 2012 senesi itibariyle NOP kodu olarak değiştirilmiş ve bu şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Sinop Havaalanının içerdiği özellikler son derece önemli ve gerekli nitelikler içermektedir. Bu özellikler göz önüne alındığında da dikkate değer bilgiler ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak Eski Sinop Cezaevi gibi önemli noktaları ziyaret etmek için geldiğinizde bu havaalanının pek çok avantajından faydalanabileceksiniz. Ayıca cezaevinin konumlandığı alan aynı zamanda Osmanlıların Karadeniz bölgesinde bulunan en büyük tersane niteliğindeydi. Cezaevi ise, iç kalenin içinde eski tersane bölgesinde konumlandırılmıştır. 1887 tarihinden itibaren cezaevi niteliğinde kullanılmaya başlanmış bir yerdir. Çevresi yüksek kale bedenleriyle çevrilmiştir. Bu özelliği nedeniyle mahkumların kaçışını kesinlikle imkansız bir hale getirmiştir. Şu anda Kültür Bakanlığı’na devir işlemi gerçekleştirilmiş olmakla beraber turizm alanına kazandırılmış bir yapıdır. Sizler de Sinop Havaalanını kullanarak seyahat gerçekleştirdiğinizde bu gibi önemli noktaları ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Söz konusu olan bu havaalanının mevcut durumdaki havayollarını ve belirlenmiş uçuş noktalarını net olarak aktarmak gerekir. İlk olarak Sinop Havaalanı kapsamında Bora Jet ve Türk Hava Yolları gibi havayolu firmaları yer almaktadır. Bu havayolu şirketlerinden Bora Jet firması, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanını uçuş noktası olarak belirlemiştir. Aynı şekilde Türk Hava Yolları firması da İstanbul Atatürk Havaalanını uçuş noktası olarak belirleyerek seferlerini düzenlemektedir. Sizler de Sinop Havayolu uçak bileti alırken belirtilen bu şirketleri tercih edebilir ve uçuş seferinizi net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu konuda sunulan alternatifler kesinlikle geniş ve avantajlı nitelikler taşımaktadır. Siz yolcu ve yolcu adayları da bu niteliklerden en ideal şekilde fayda sağlayabilirsiniz. Tüm bu bilgilerin yanı sıra bu havaalanına ait belirlenmiş ve hesaplanmış istatistikler bulunmaktadır. Bu istatistikleri göz önünde bulundurarak pek çok söylemde bulunulabilir. Öncelikle 2014 tarihinde yalnızca iç hatlar yolcu toplamı 81.500 olarak belirlenmiştir. 2012 tarihine gidildiğinde ise iç hatlar yolcu toplamının 66.875 oranında belirlendiğini söylemek mümkündür. Önceki yılın verilerine göre görülen değişim yüzdesi ise 7,5 olarak belirlenmiştir. 2011 yılı bilgilerinde iç hatlar yolcu sayısının toplamda 58.723 oranına sahip olduğu net bir şekilde görülebiliyor. Sinop Havayolu uçak bileti alıp bu havaalanını tercih eden yolcular aslında her geçen gün artmaktadır. Zaten elde edilen verilerden ve istatistiklerden de bu tür bir sonuç çıkmaktadır. Sinop Havaalanı terminal binasının inşaat çalışmaları başlatıldığı zamanlarda son derece hızlı bir gayret gösteriliyordu. Son dönemlerde ulaşım sektörü içerisinde büyük yatırımlara imza atan Sinop, 39 milyon TL değerindeki yepyeni bir yatırımı daha gerçekleştirmiş durumdadır. 12.000 m2 kapalı alanı ve 3 katı bulunan bu havaalanının geniş alternatifler sağladığı da ortadadır. Üstelik inşaat çalışmalarında terminal binasının aşamalarına büyük bir özen gösterilmektedir.

 

 

Geçen senelerde ise bu havaalanı pistinin yetersiz olmasından dolayı yeniden pistin uzatılması işlemine gidilmiştir. Sinop Havaalanında yapılan çalışmaların sonrasında 1620 m boyutunda olan pist uzunluğu, 1980 m boyutuna, 30 m olan pistin eni de 45 m boyutuna çıkarılmıştır. Diğer yandan Sinop Havaalanında terminal binasının dışında uzay çatı giriş nizamiye, ısı güç merkezi, otopark bölümü, itfaiye binası ya da teknik blok kule kompleksi gibi bölümlerin inşaat çalışmaları da hummalı bir şekilde sürdürülmüştür. Büyük bir özenle tamamlanan inşaat çalışmalarında gerekli her türlü detay uygulamaya alınmıştır. İnşaat çalışmalarının tamamlanması sonucunda bir bütünlük elde edilmiştir. Sinop Havayolu uçak bileti alan yolcuların sefer saatlerine de dikkatli bir şekilde bakması gerekir. Sinoplu vatandaşlar için önemli bir sorun oluşturan Türk Hava Yolları Sinop-İstanbul ve İstanbul-Sinop sefer saatleriyle alakalı yetkililer tarafında gerekli girişimler sağlandığı ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdürle yapılan görüşme sonucunda Sinop-İstanbul ve İstanbul-Sinop sefer saatleri ideal bir şekilde düzenlenmiştir. Bu bilgilerin beraberinde eğer bir turist olarak Sinop ilini ziyaret edecekseniz uçak bileti alırken aynı zamanda bu kentin değerli yerlerini de incelemelisiniz. Bu yerlerden biri de Sinop Kalesidir. Geçmiş dönemde kenti koruyabilmek için yarımadanın üstüne kurulmuştur. Bizans, Roma ve Selçuklular zamanında onarılıp kullanılmaya devam edilmiştir. Ancak günümüzde bir kısmı halen ihtişamını korumaya devam etmektedir. Sizler de bu kente gittiğinizde Sinop Kalesine hayranlıkla bakacaksınız. Aynı şekilde havaalanı yakın olan Akliman, Hamsilos Koyu ya da Erfelek Şelalesi gibi önemli ve değerli yerleri ziyaret ederek bu kentin hem tarihini hem de doğasını keşfedebilirsiniz.

Sinop Havalimanı Konumu

Adres: Bostancılı Köyü Havaaalanı Yolu Pk:57000 Sinop Merkez/sinop
Kodu:
Telefon: (0368) 271 5608

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X