Dünya Parmağının Ucunda!

Marsilya Şehir Rehberi

Marsilya, Fransa'nın güneydoğu bölgesinde yer alan bir şehirdir. Fransa'nın başkenti Paris'in arkasından en büyük 2. Fransız şehri olarak gelmektedir. Hemen her sene dünyanın çok çeşitli yerlerinden birçok turisti ağırlayan Marsilya şehri özellikle doğal güzellikleri ve çok lezzetli yemekleriyle dikkat çekiyor. Son sayımlara göre 850.000 civarında bir nüfusa sahip olan kent aynı zamanda oldukça eski bir tarihi geçmişe sahiptir.

 

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

 

Marsilya nerede sorusuna Fransa'nın güneydoğusunda cevabını vermiştik. Marsilya'da son sayımlara göre 850.000 kişi yaşıyor. Bu nüfusun Fransızlardan sonra tamamına yakınını Kuzey Afrika kökenli olan göçmenler oluşturuyor. Bu karma kültürel yapısıyla kozmopolit bir kent görünümü sergileyen Marsilya'da bu sebeple Fransızca'nın hemen her aksanı konuşuluyor. Bu sebeple çatpat Fransızca bilenler bile yadırganmıyor, belki de ondan fazla Fransızca aksanı bu şehirde konuşulduğu için.

 

2. Para Birimi

 

Marsilya'da tüm Fransa'da ve hatta Avrupa'nın Euro Bölgesi olarak adlandırılan bölgesindeki tüm ülkelerde olduğu gibi Euro para birimi kullanılıyor. Fransa Euro'ya geçmeden önce Frank adı verilen bir para birimi kullanmaktaydı. Marsilya'da, 2002 yılında Euro'ya geçişin ardından dönüşümdeki Franklar da birer birer kaybolmuş ve günümüzde yürürlükteki tek para birimi Euro olarak devam etmektedir.

 

3. Hava Durumu

 

Fransa'nın belki de en güzel bölgelerinden birinde yer alan Marsilya'da çoğunlukla Fransa'nın genel iklim ve hava özelliklerinin dışında bir durum hüküm sürmektedir. Fransa'nın genelinde görülen okyanus temelli iklim özelliklerinin dışında Marsilya'da daha çok Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Bu iklimin getirdiği özelliklerden olan yumuşak havalarla kendini gösterir. Kış zamanlarında dahi sıcaklık ortalamaları 6-7 derece civarında görülmektedir. Yağış biçimi genellikle sağanak yağmur olan bu bölgede en çok yağış daha çok geçiş mevsimleri olarak da adlandırılabilen ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.

 

4. Yönetim Biçimi

 

Marsilya'nın içinde bulunduğu ülke olan Fransa, yarı başkanlık olarak adlandırılan politik sistemle yönetilen üniter bir cumhuriyet devleti anlayışına sahiptir. Oldukça eski bir demokrasi kökenine sahip olan ülkede 1958 yılında kabul edilen anayasa kullanılmaktadır. Yarı başkan konumunda bulunan yetkilinin meclise göre daha geniş yetkilere sahip olduğu bu anayasada devleti idare etmekle yetkili iki ana birim vardır. Bunlar Fransa Cumhurbaşkanı ve Fransız Hükümeti'dir. Cumhurbaşkanları 5 yıllığına seçilmektedir. Fransız meclisinde ise 577 milletvekili bulunur ve seçildikleri bölgelerin temsilcileri konumundadırlar. Ayrıca bu meclisin dışında bir de Fransız senatosu mevcuttur. Senatoda ise daha çok yerel yönetimlerde söz sahibi kimseler görev yapmaktadır. Marsilya'nın belediye başkanı olarak görev yapan isim de Jean-Claude Gaudin.

 

5. Ulaşım

 

Türkiye'den Marsilya'ya ulaşmak isteyen seyahat severler için en çok tercih edilen yöntem elbette hava yolu. Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines'ın doğrudan uçuşları bulunan Marsilya, yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz bir mesafede yer alıyor. Marsilya'da bulunan havaalanının uluslararası adı Marseille Provence Airport olarak geçiyor. Marsilya havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda otobüsler ilk tercihiniz olmalı. Biletlerini kalkış noktalarından temin edebileceğiniz bu otobüsler, sizi şehir merkezine kadar yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede ulaştıracak. Şehir merkezine ulaştığınızda ise St. Charles Metro istasyonundaki trenleri ya da yine aynı noktada yer alan metro bağlantılarını kullanarak konaklayacağınız yere ya da ziyaret edeceğiniz mekana kolayca ulaşabilirsiniz. Marsilya'da iki metro hattı yer alıyor fakat önemli lokasyonların tamamına yakınına bu yolla da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marseille şehir merkezi o kadar da büyük olmadığı için, pekala yürüyerek de gezinizi gerçekleştirebilirsiniz ancak havaalanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs ya da taksi kullanmanız şart.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X