Dünya Parmağının Ucunda!

Maldivler Şehir Rehberi

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, bilinen adıyla Maldivler Hint Okyanusu üzerinde yaklaşık 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Bu adalardan sadece 281’inde insan yaşamaktadır. İnsan hayatının devam ettiği bu 281 adanın da 195’inde Maldiv halkı yaşamaktadır. Diğer 86 ada ise otel tarzında tasarlanmış ve misafirlerini ağırlamaktadır. Otel adaların en bilinenleri ise, One and Only Reethl Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Resort, Ayada Resort, The Beach House at Manafaru Resort ve Sheraton Resort’tur. Bu otellerin çoğunda 12 yaş altı çocuklar güvenlik gerekçesi ile konaklayamamaktadırlar. Otellerin çoğunda ayakkabı ve gazete kullanmak da yoktur. Bir otel görevlisi sadece sizinle ilgilenir. Tıpkı bir uşak sistemi gibi misafirlerini ağırlamaktadırlar. Maldivler nerede, Hindistan’ın güneyinde ve Sri  Lanka’nınsa 750 kilometre güneybatısında yer almaktadır. İklim değişiklikleri ve küresel ısınma neticesinde bu yüzyılda sular altında kalacağı söylenen Maldiv Halkına 15 kasım 2005 tarihinde özel bir yasa ile Avustralya’ya sığınma hakkı tanımlanmıştır. Maldiv uçak bileti aldığınızda sizi ülke nüfusunun %97 si Müslüman olan bir ülke karşılayacaktır. Maldiv adalarında yerleşim binlerce yıl öncesinden beridir süre gelmektedir. Adalarda yaşayan halk önceleri Budist’tir. Arap bir tüccar sayesinde Müslüman olan halk sırasıyla Portekiz ve Hollandalıların saldırılarına maruz kalmıştır. 75 yıl boyunca İngilizlerin sömürgesi altında kaldıktan sonra 1965 yılında bağımsızlıklarını kazanmışlardır. 1968 yılında monarşi düzeni kaldırılmıştır. Cumhuriyete geçişin çok etkisi olmasa da adaların turizme açılması 1970’li yılların başında gerçekleşmiştir. 

 

 

Maldivlerde başkent Male’de havaalanı bulunmaktadır ancak ülkeye Türkiye’den direk uçuşlar son dönemde başlamıştır. Maldivler havaalanı için genellikle Dubai ve Doha aktarmalı gidilmektedir. Maldivler ile ülkemiz arasında saat farkı 2 saattir ve ülke bizden 2 saat ileridedir. Maldivliler dili açısından incelersek, Maldivlerde konuşulan resmi dil Dhivehi dilidir. Hint – İran dil ailesinin Hint kolundan olan bu dilin yanı sıra en çok konuşulan dil İngilizcedir. Maldivliler para biri ise Rufiyaa’dır. Ancak turistlerin ve tüm ziyaretçilerin dolarla işlem yaptıkları için ülkede dolar çok kullanılmaktadır. 2006 yılı yapılan sayım neticesinde adalardaki insan nüfusu yaklaşık 300 bin civarındadır. Turizm ve balıkçılık ülkenin ekonomisinin temel unsurlarıdır. Gemi üretimi, taşıma ve lojistik sektörü yanında bankacılık da önemli sektörlerdendir.  Balıkçılık ülke halkının ana mesleğidir. Devletin de desteklediği bu sektör sayesinde Felivaru adasında Japon bir firmanın işbirliği ile balık konserve fabrikası kurulmuştur. Gelişen turizm sektörü sebebiyle de ülkedeki halk el işler, hasır dokuma gibi ev sektörleri yanında kıyafet üretimi, hediyelik eşya ve deniz motoru tamiri sektörleri de bir hayli gelişmektedir. Adaların toplam yüzölçümü 300 kilometre karedir. Tropikal bir iklime sahip adalar kumsal ve düzlüklerden oluşur. Kültürel olarak Sri Lanka ve Hindistan kültürlerine benzer bir yapısı olsa da Müslüman bir ülke olmalarından dolayı biraz daha farklı bir yapıları vardır.  Tropik ülkelerde beklenen aşırı eğlenceli kültürün yerine daha sakin ve dingin bir halk yapısı vardır. Ülkenin döviz ve halkın balıkçılıktan sonraki geçim kaynağı olan turizm sektörü her geçen yıl daha da gelişmektedir. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve İtalya’dan çok sayıda turist adaları ziyaret etmektedir. Turistler hem Hint Okyanusunun ortasında denize girme keyfi yaşarlarken hem de sıcak ve güneşin tadını çıkarmaktadırlar.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Monaco

Nüfusu: 299.000

Resmi Dili: Dhivehi

Para Birimi: Rufiyaa

İklimi: Tropikal İklim

Saat Farkı: 2 saat ileri

Telefon Kodu: 960

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X