Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

İstanbul Şehir Rehberi

Türkiye’nin 81 ilinden biri olan İstanbul, gezilecek yerler konusunda dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Türkiye’nin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. İstanbul bir dünya başkenti olmakla birlikte dünyada iki kıtayı birleştiren tek şehir ve dünyanın en büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapan bir coğrafyadadır. Yüzyıllar boyunca büyük imparatorlukların himayesinde yer alan, herkesin gözü üzerinde olan uçsuz bucaksız bu metropolde gezilecek görülecek bir çok mekan, müze ve yer var. Yalnızca İstanbul Boğazı ve boğaz çevresinde kurulu olan yerleşim bile ilk kez gören yerli yabancı tüm turistleri etkilemeye yetiyor da artıyor bile. 
 
Tarihi Yarımada’da yer alan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi gezi noktaları başta olmak üzere şehrin her köşesinde gezip görülecek yüzlerce yer var. Birbirinden önemli tarihi yapıları, müzeleri, saray ve camileri görmek için her yıl milyonlarca turist İstanbul’a akın ediyor.İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Bu ilçelerin 25'i Avrupa Yakası'nda, 14'ü ise Anadolu Yakası'ndadır. İstanbul'un ilçeleri üç ana bölgeye ayrılmaktadır;
 
Eski İstanbul'un tarihi yarımadası olan Fatih ve Eminönü (Eminönü ilçesi 2008 yılında bir yasa ile Fatih ilçesine bağlanmıştır. Günümüzde yarımadayı Fatih ilçesi oluşturmaktadır) 15. Yüzyıl’ın İstanbul'unu oluşturmaktaydı. Bu bölgenin kuzey kıyılarında Haliç bulunmaktadır. Batıdaki İstanbul Surları’na kadar uzanır. Güney sınırını Marmara Denizi oluşturur. Doğuda ise Boğaz'ın girişi bulunmaktadır.Haliç'in kuzeyinde bulunan Beyoğlu ve Beşiktaş ilçeleri tarih açısından büyük öneme sahiptir. 
 
Son Osmanlı Padişahlarının sarayı Dolmabahçe Sarayı Kabataş’tadır. İstanbul Boğazı kıyıları boyunca Ortaköy ve Bebek gibi eski semtler birbirlerini takip etmektedir. Şehrin her iki yakasında da Boğaz boyu devam eden lüks yalılar mevcuttur.

Üsküdar (antik Chrysopolis) ve Kadıköy (antik Chalcedon) ilçeleri eski zamanlarda birer şehir iken zamanla değiştirilerek İstanbul'un ilçesi hâline gelmişlerdir. İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki en eski ilçeleridir. Günümüzde, birçok çağdaş yerleşim alanlarına ve iş sahası bakımından büyük öneme sahiptir. Şehrin nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapmaktadır.
 
İstanbul'un tarihi semtlerinden batıya ve kuzeye gidildikçe büyük bir farklılaşma görülür. En yüksek gökdelenler ve ofis binaları Avrupa Yakası’nda özellikle Levent, Mecidiyeköy ve Maslak'ta toplanırken, Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy ilçesindeki Kozyatağı mahallesi dikkat çeker. 20. yüzyılda 
şehrin hızla büyümesi, doğudan batıya büyük bir göçün başlamasına neden olmuştur.

İstanbul Uçak Bileti
 
Ucakbileti.com ile en ucuz İstanbul uçak bileti almak için tüm hava yollarını tek ekranda listeleyebilir istediğiniz havayolundan satın alma fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Ayrıca 3D güvencesi ile taksitli satın alma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. İstanbul’a gitmek için birçok nedeniniz var.Tek yapmanız gereken seyahat planınızı yapıp uçuş tarihlerinizi Ucakbilet.com üzerinden belirleyebilir tek ekranda görüntüleyebileceğiniz tüm havayollarının uçuşlarında planınıza uygun olanı seçmek. Bütün havayollarının uçuşlarını kıyaslayabilir sizin için en ucuz olanı bulabilme şansınız yüksek. İki kıtayı birbirine bağlayan eşsiz konumu ve dillere destan güzelliğiyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan İstanbul, her yıl ortalama 8 milyon yabancı turisti ağırlıyor. Binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul, zengin tarihsel dokusuyla yerli ve yabancı turistlere gezilecek yerler konusunda yüzlerce seçenek sunuyor.
 

Diğer Şehir Rehberleri

Destinasyonlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X