Dünya Parmağının Ucunda!

Helsinki'ye Ne Zaman Gidilmeli

Helsinki, Finlandiya’nın en güney kısmında yer alan bir liman şehridir. Finlandiya ise kuzeyden güneye doğru uzanan bir ülke olduğu için iklimi kuzey ile güney arasında farklılık gösterir ancak yine de ülke, kuzey yarımkürede yer aldığından dolayı ülkede genel olarak tipik kuzey iklimi görülür. Ülkenin güney kısmında yaz ve kış, kuzeye göre daha erken başlar. Ayrıca Helsinki ve çevresinde bulunan göller ve nehirler, Helsinki hava durumu değişimlerinin biraz daha ılıman seyretmesine neden olmaktadır.

Helsinki de hava durumu 4 mevsim değişik hava karakterleri ile yaşanmaktadır. Bunun nedeni güneş ışınları geliş açılarının mevsimlere göre değişmesidir. Kışın günler kısa, yazın ise çok uzundur. İlkbahar mart ayı sonunda başlar ve bu aylarda sıcaklık sıfırın altına düşmez. Ancak Helsinki’de bahar, Türkiye’deki gibi yaşanmaz, sıcaklık değerleri 10 derecenin üzerine çıkmaz. Haziran ayı ortalarında başlayan yaz aylarında sıcaklık 16 derece ile 20 derece arasında seyreder. En sıcak ay olan Temmuz’da ise nadiren 30 derece sıcaklık görülür. Ayrıca yaz aylarında Helsinki’de hava çok geç kararır, Finlandiya’nın en kuzey kesimlerinde ise güneş neredeyse hiç batmaz. Helsinki’de en aydınlık ay ise 19 saat ile haziran ayıdır. Ağustos ayı sonunda sonbahar başladığında, sıcaklık birden düşer ve çok sık yağış görülür.

Kış ülke genelinde çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Helsinki’ye ise ilk kar Kasım ayının ortasında düşer. Aralık ortalarında ise kalıcı kar oluşur ve Nisan ayının ortalarına kadar kar örtüsü yerden kalkmaz. Ancak küresel ısınma ile birlikte Helsinki’de de kar kalınlığı ve genişliği değişiklik göstermekte, kış biraz daha yumuşak geçmektedir. Yılın en soğuk ayları ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış mevsiminde sıcaklık ortalama -3 derece ile -5 derece arasında seyretmesine rağmen Ocak ve Şubat ayında sıcaklık -20 dereceye kadar iner ve don görülür. Bu dönemde Finlandiya’nın en kuzey kesimlerinde ise sürekli gece yaşanır. Helsinki’de ise güneş kış aylarında sadece 6 saat kadar kendini gösterir.

Helsinki’ye gitmek için en uygun aylar Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kış ayları ise günler kısa sürse de kar örtüsü altındaki aylar Helsinki’de soğuğu sevenler için mükemmel aylardır. Helsinki uçak bileti almak için pek çok havayolu firmasının Helsinki Vantaa havalimanına direk uçuşları olduğunu da belirtelim.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X