Dünya Parmağının Ucunda!

Bari

İtalya’da bulunan bir liman kentidir. Bari konum olarak İtalya’nın güneydoğusunda konumlanmıştır. Adriyatik denizi kıyısında, Apulia bölgesinde yerini almaktadır. Bari nerede, sorunuza cevap verdikten sonra bölgeye, Napoli’den sonra ikinci en büyük şehre bir gezi düzenlemek istiyorsanız en yakın sürede kendinize bir Bari uçak bileti almanızı tavsiye ederiz.

 

İtalya Bari Akdeniz bölgesinin doğu kesimleriyle gerçekleştirilen ticaret ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. Bari kurulum bakımından dama tahtasına benzer biçiminde kurulduğunu göreceksiniz. Bu ilginç mimari konumlandırmalardan sonra Bari bölgesinde eski ve yeni liman bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bari şehri,  oldukça olumla yönde gelişme gösteren bir şehir olmakla birlikte İtalya’nın o bilindik havasını en iyi şekilde temsil eden şehirlerinden de biridir. Umuma mahsus, yani bordo rengi olan pasaportlara sahipseniz İtalya vizesi almak için başvurmanız gerekmektedir. Ancak Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportuna sahip kişiler 90 günlük İtalya gezilerinde vizelerden muaf tutulmaktadır. İki ayrı merkez ve alana sahip Bari’nin günümüzdeki haline bir göz atmadan önce geçmişine bakmakta yarar olacaktır. Bari Roma döneminde bir karayolları kavşağıydı. Bari konum olarak ilgi çekici bir alanda olmasından kaynaklı tarihte birçok devletin iştahını kabartmıştır. Önce Lombardların ve daha sonra Bizanslıların eline geçen Bari her zaman dikkatleri üzerinde topladı. 841 yılında Araplarında ilgisini çeken Bari Araplar tarafından fethedildi. Şehir 871 yılına kadar Abbasi yönetiminin altında yer aldı. Ancak bu durum 11. yüzyıl zamanlarında değişti. Özgür bir bölge olmanın rahatlığını yaşadı. Bari’nin özgür bir şehir olmanın lüksü 1071 yılına kadar sürdü. O yıllarda Roberto Guiscardo tarafından ele geçirildi. Ortaçağ döneminde Haçlı seferleri için oldukça büyük bir öneme sahip şehirdi. Bu önem, Haçlı seferlerinin başlangıç noktası olan zengin bir kent olmasından gelmekteydi. Şehre günümüzdeki halinin ilk tohumlarını atan kişi Napolyon’un generallerinden Murat’tır. 1813 yılında şehre günümüzdeki halinin ilk şeklini verdi. Bari şehri 1860 yılından sonra hızlı bir oranda gelişme göstermeye başladı.

 

 

 

Bari şehri, bölge olarak eski ve yeni diye ikiye ayrılmaktadır. Eski ve yeninin harika bir birleşimi olan Bari’de hiç sıkılmayacak ve geri dönmek istemeyeceksiniz. Şehir, iki liman arasında kurulmuştur. Bari limanı gördüğünüz zaman konum olarak ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göreceksiniz. Bari şehrinde yer alan ve eski bölge olarak adlandırılan yerde genellikle tarihi dokular, gezilecek ve görülecek yerlerin bulunduğu alandır. Bari’nin eski bölgesinde tarihi dokuların merkezi olmanın yanında gece hayatı bakımından da oldukça popüler bir bölge olmaktadır. Murat quarter olarak da bilinebilen Bari’nin yeni bölgesi de İtalya’nın önemli alışveriş noktalarının bulunduğu yerlerden biridir. Yeni bölge oldukça modern bir yapıya sahiptir. Bari’ye gittiğiniz zaman sizlerde fark edeceğiniz gibi şehir oldukça küçüktür. Bu nedenle şehir içinde yürüyerek bile ulaşım sağlayabilme şansınız bulunmaktadır. Ancak yürümek istemiyorsanız da AMTAP firması tarafından sağlanan toplu taşıma araçlarından, otobüslerden yararlanabilirsiniz. Bu firma otobüs dışında bisiklet ve taksi hizmeti de sağlamaktadır. Dilediğinize göre Bari’de ulaşım sağlayabilirsiniz. Size tavsiyemiz küçük bir şehir olan Bari’de bisikletle birlikte turlayarak dolaşmanız sizler büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bisiklet sayesinde şehir içi ulaşımınızı sağlarken bölgenin güzelliklerini yakından görebilecek ve Akdeniz ikliminin o muhteşem havasını içinize çekebileceksiniz.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: İtalya

Nüfus: 314.311

Resmi Dil: İtalyanca

Para Birimi: Euro (EUR)

İklim: Akdeniz İklimi

Saat farkı: Bari 1 saat geridedir.

Telefon Kodu: 080

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X