Dünya Parmağının Ucunda!

Amsterdam'a Ne Zaman Gidilmeli


Amsterdam’ın İklimi

Hollanda’nın önemli şehirlerinden biri olan Amsterdam’da ılıman deniz iklimi hakimdir. Yazları ılık, kışları serin geçer.  Atlantik tipi iklime sahip olan şehirde hava genelde nemli ve rüzgarlıdır. Yıl boyunca yer yer bulutlanma ve yağış görülür. Yağışlar ortalama 600 mm ile 800 mm arasında olup yoğundur. Kış ayları sıcaklık 0°C’yi görüp yoğun olarak don ve sis yaşanır.  Yazın hava sıcaklıkları 20-25 derece arasında seyreder. Sıcaklık en fazla 25°C’ye çıkar. Bu durumda yazları hafif serin olduğunu söyleyebiliriz.   Bir yılda ortalama 184 gün yağmur yağar. Nisan ayında 13 gün, Kasım ayında 18 gün yağmur görülür. Kasım ve Nisan ayları arasında bir yılda ortalama 25 gün kar yağdığı görülmüştür.  Ne Zaman Gitmeli?

Yılın her döneminde görülebilecek olan Amsterdam’a gitmek için en uygun zaman bahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında havalar oldukça soğuk olduğundan şehri tam anlamıyla gezmek zor olur. Havaların güzel olduğu Nisan- Ekim arası ideal bir dönemdir.   İlkbaharda çiçek soğanları ideal bir görünüme kavuştuğundan Amsterdam’a bu dönemde gitmek doğru bir tercih olacaktır. Nisan ayında nergislerin, Mayıs ayında lalelerin kokusuyla büyülenebilirsiniz.   Amsterdam’a ilkbahar’da gitmeyi düşünüyorsanız, gezinizi Nisan ayının son haftasına planlayabilirsiniz. Şehirde her yıl 27 Nisan’da Hollanda kralı Williem Alexander'in doğum günü kutlanır. O gün şehirde çeşitli eğlenceler ve panayırlar gerçekleştiği gibi, bütün şehir Hollanda'nın kraliyet rengi olan portakal rengini alır. Yediden yetmişe tüm halk evlerinin önünde kullanılmış eşyalarını satışa çıkarır, açık hava konserleriyle coşkulu dakikalar yaşanır.

Çocuklar ve gençler Vondel Park’ta diledikleri gibi eğlenip eski eşyalarını satarlar, sokak sanatçıları çeşitli gösteriler yapıp şarkı söylerler. 27 Nisan günü şehir her zamankinden daha renkli ve cıvıl cıvıl olur. Bahar aylarında Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız, seyahat tarihinizi Kral’ın doğumgününe denk getirmenizde fayda var.   Amsterdam’a gidilecek en iyi zamanlardan biri de Ekim ayıdır. Bu dönemde hem havalar fazla serin olmaz, hem de ünlü PINT Bock Festivali’ne katılma şansınız olur. Küçük bir kafede başlayıp şimdilerde binlerce kişinin akın ettiği bir etkinlik haline gelen PINT Bock Hollanda’nın en büyük festivali.  24, 25 ve 26 Ekim’de gerçekleşen bu renkli etkinliğe katılmak için Ekim ayında soluğu Amsterdam’da alın. Hemen hepfly.com üzerinden en ucuz Amsterdam uçak bileti sorgulamanızı yapın, karşılaştırın en uygun tekliflerden yararlanın.      
Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X