Dünya Parmağının Ucunda!

Saraybosna Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Doğu’yu Batı’ya, Osmanlı’yı Avrupa’ya tanıtan şehir… Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Mostar Köprüsü ve Mimar Sinan’ın yaptığı Gazi Hüsrev Bey Cami’nin yanı sıra II. Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı’nı da görmelisiniz.Saraybosna Butmir Havalimanı’na yapılan Saraybosna uçuşları yaklaşık 2 saat sürmektedir. Direkt veya aktarmalı olarak tüm Saraybosna uçuşlarını sorgulamak için yukarıda bulunan arama menümüzü kullanabilirsiniz.

 

Saraybosna’ya Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Saraybosna uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönem Mart’ın ilk haftası. Ekim ayı Saraybosna uçak biletinin en pahalı olduğu ay. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 55 gün önce alarak en ucuz Saraybosna uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Cumartesi.

 

Saraybosna’nın Yerel Tatları

  • Boşnak mutfağında ağırlık et ve tavukta. Balık kültürleri neredeyse yok gibi.
  • Bey çorbası, soğan dolma, güveç, bamya, Boşnak tava yerel lezzetlerden birkaçı…
  • Galatasaray’da 1981-1984 yılları arasında top koşturan Tarık Hociç’in sahibi olduğu Sur Galatasaray adlı restoranda Boşnak köftesi ve baklava yiyip, Fenerbahçe’ye 6 maçta 7 gol atan eski futbolcuyla sohbet edebilirsiniz.
  • Barhana Restoran’da eriklisinden kirazlısına kadar 25 farklı çeşidi bulunan ‘rakiye’ içebilirsiniz.

 

Saraybosna’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Avrupa’da Osmanlı mimarisinin başyapıtlarından Mostar Köprüsü…
  • I. Dünya Savaşı’nı başlatan suikastın meydana geldiği Latin Köprüsü…
  • Osmanlı’dan yadigâr Başçarşı, Mimar Sinan imzalı Gazi Hüsrev Bey Cami…
  • 500 yıllık Osmanlı köyü Poçitel, en köpüklü kahvelerin piştiği Moriç Han…
  • II. Dünya Savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı…

 

Saraybosna Seyahati İçin İpuçları

1.8 BAM (1.6 TL) ödeyerek bir bilet alın ve şehirde tramvay gezin. Tramvayın gitmediği bir noktaya gitmek istiyorsanız otobüsü de tercih edebilirsiniz. Saraybosna’da otobüsler sabah 06.00’dan gece 23.00’e kadar çalışıyor.

 

Saraybosna’da Alışveriş Önerileri

Eski Çarşı’daki hediyelik eşya dükkânlarından magnet, seramik obje, deri işleri, gümüş takı alabilirsiniz. Bakır işletmeciliğinin merkezi Başçarşı’daki Bakırcılar Çarşısı. Bunun dışında birbirinden güzel el işletmeciliği ürünleri şehirde bulabilirsiniz. Halı, kilim, şarap ve deri ürünler ise alışveriş listenize ekleyebileceğiniz diğer ürünlerden

Saraybosna Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Saraybosna Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Saraybosna Uluslararası Havalimanı

Butmir Havalimanı olarak da bilinen Saraybosna Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin yaklaşık 9 km güneyinde yer alır.

 

Saraybosna Uluslararası Havalimanı Ulaşım

Saraybosna Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sadece taksilerle sağlanmaktadır.

Saraybosna Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X