Şanlıurfa Gap Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Şanlıurfa Gap Havalimanı

Şanlıurfa GAP Havaalanı, 2007 yılının 17 Haziran tarihinde tüm vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Kent merkezine olan uzaklığı 35 km olarak belirlenen bu havaalanının apron kapasitesi ise 8 uçak şeklinde aktarılmaktadır. Bununla beraber 12.000 m2 boyutundaki terminal binası aracılığıyla tüm hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca söz konusu olan bu havaalanının inşaat çalışmaları 10 sene boyunca sürmüştür. Şanlıurfa GAP Havaalanı, DHMİ tarafınca işletilmeye devam etmektedir. Havaalanına D-390 ve D-885 karayollarıyla özel araç, taksi ya da otobüs aracılığıyla ulaşım sağlamak mümkün olabilir. Terminal binasının önünde ise yaklaşık 500 tane aracın sığabileceği bir otopark bulunmaktadır. Şanlıurfa GAP Havayolu uçak bileti alırken sizler de tüm bu özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca Şanlıurfa GAP Havaalanından Hac ziyaretleri için de Suudi Arabistan’a uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. Bu havaalanında mevcut olan pist, ülkemiz genelinde bulunan en uzun havaalanı pisti olarak belirlenmektedir. Şanlıurfa ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Orta Fırat bölümünde bulunmaktadır. Kuzey yönünde Diyarbakır ve Adıyaman, doğu yönünde Mardin, güney yönünde Suriye, batı yönünde Gaziantep gibi eyaletlerle komşu sınırlardadır. Bu kentin yüzölçümü ise 19.615 km2 değerindedir. Şanlıurfa ili, tarihi geçmişinin 9 bin sene öncesine uzanan, Hz. İbrahim’in doğum yeri olan, Hz. Eyyüb’ün yaşam sürdüğü ve Hz. İsa tarafınca kutsanan şehir niteliğindedir. Ayrıca bu şehir adeta bir müze kent olarak görünüme sahiptir. Harran’ı gezerken aynı zamanda 4000 sene öncesinin solunduğunu hissedememek, Atatürk Barajı’nın sulamış olduğu Harran Ovasında da yaratılan bereket ve bolluğu gözlemlememek kesinlikle mümkün olmayacaktır.

 

 

Sizler de bu havaalanını kullanarak seyahat gerçekleştirdiğiniz zaman söz konusu bu özellikleri keşfedebileceksiniz. Üstelik havaalanına oldukça yakın konumda olan bölgelere kolay bir şekilde ulaşmanın avantajını değerlendirebilirsiniz. Bu gibi bilgilerin yanı sıra Şanlıurfa GAP Havaalanının hangi noktalara uçuş seferi düzenlediğini de net bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Burada faaliyet gösteren havayolu şirketleri ise şu şekildedir; Türk Hava Yolları ve Onur Air firmaları İstanbul Atatürk Havaalanına, yine THY tarafından işletilen Anadolu Jet firması İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı ve Ankara merkezli havaalanına sefer düzenlemektedir. Pegasus havayolu şirketi ise hem İzmir hem de İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına uçak seferleri gerçekleştirmektedir. Şanlıurfa GAP Havayolu uçak bileti alırken sizler de bu havayolu şirketlerini tercih etmelisiniz. Üstelik bu havayolu şirketleri tarafından sunulan biletlerin pek çok avantajı da mevcut haldedir. Söz konusu olan bu havaalanına ait çeşitli istatistikler söz konusudur. Yolcu taşıma istatistikleri kapsamında bazı oranlar belirtilmektedir. 2011 yılı içerisinde iç hatlar yolcu sayısı toplam 253.703 oranındayken dış hatlar yolcu sayısı toplam 7.075 oranında belirlenmiştir. Bu oranlar göz önünde bulundurularak elde edilen değişim ise iç hatlarda yüzde 9, dış hatlarda yüzde 46 oranındadır. 2011 yılı içerisinde genel yolcu toplamı da 242.778 olarak aktarılmaktadır.  2010 yılı içerisinde ise; iç hatlar toplam yolcu sayısı 218.018 iken dış hatlar toplam yolcu sayısı 4.709 olarak aktarılmaktadır. 2010 yılı boyunca toplam da 222.727 yolcunun bu havaalanını tercih ettiği görülmektedir. Son olarak 2009 yılına gelindiği zaman 178.144 iç hatlar yolcu sayısı görülmektedir. Dış hatlar yolcu sayısı ise 3.011 olmakla beraber sene boyunca toplam yolcu sayısının 181.155 olarak belirtildiğini sizler de inceleyebilirsiniz. Bu oranlar, bu güne kadar Şanlıurfa GAP Havayolu uçak bileti alan tüm yolcuları kapsamaktadır. Sizler de bu havaalanını kullanarak seyahat ettiğinizde Şanlıurfa’nın son derece önemli ve değerli havaalanının özelliklerini inceleyebilirsiniz.

 

 

Havaalanına ait bazı gerekli bilgileri de aktarmak mümkündür. Şanlıurfa GAP Havaalanının hizmete girme yılı 2007 olarak belirtilmektedir. Sivil havaalanı statüsüne sahip olmakla beraber ICAO kodu, LTCS olarak aktarılmaktadır. IATA kodu ise GNY olarak aktarılmaktadır. Terminal binasının toplam boyutu ise 12.000 m2 büyüklüğündedir. Söz konusu olan Şanlıurfa GAP Havaalanının coğrafi koordinatlarını da öğrenebilirsiniz. Bu koordinatlar ise; 37°27`24"N, 38°54`30"E olacak şekilde aktarılmaktadır. Şanlıurfa GAP Havayolu uçak bileti alırken havaalanı hakkında belirtilen bu bilgileri edinmeniz pek çok konuda işinize yarayabilir. Havaalanından ulaşımı sağlanabilen Balıklı Gölü de seyahatiniz içerisine ekleyebilirsiniz. Üstelik bu göl, Şanlıurfa kent merkezinin güneybatı yönünde konumlanmıştır. Kutsal balıkları ve civarında bulunan tarihi eserleriyle bu kentin en dikkat çeken ve geniş ziyaretçi kitlesine sahip olan yerlerden biridir. Şanlıurfa Havaalanına kadar geldiğiniz zaman Viranşehir’i de ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Aynı şekilde Harran da önemli bir bölge olarak bilinmektedir. Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğu tarafında konumlanmaktadır. Her noktasından tarih fışkıran Harran ilçesi, kendi ismiyle belirtilen Harran Ovası merkezinde kurulmuş bir yerdir. Tevrat’ta Haran olarak belirtilen bölgenin burası olduğu ifade edilmektedir. Havayoluyla arasındaki ulaşım ise son derece kolaydır. Yani havaalanına indiğiniz zaman bu bölgeye gitmeniz kesinlikle rahat olacaktır. Şanlıurfa ilinin tarihimizdeki yeri son derece önemlidir aslında. Hatta bu nedenle havaalanının teknik özellikleri son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Sizler de birer turist olarak bu kendi ziyaret edebilir ve çeşitli zenginliklerden faydalanabilirsiniz. Şanlıurfa GAP Havaalanı ve civar bölgedeki belirli merkezler kesinlikle değerli nitelikler taşımaktadır. Özellikle havaalanına indiğinizde bu kentin keşfedilmeyi bekleyen pek çok sırrı olduğunu hissedeceksiniz. Kendinizi bu şehrin sokaklarında kaybetmeyi ve hareketli caddelerini keşfetmeyi isteyebilirsiniz. Sizler de Şanlıurfa iline seyahat etmek istediğinizde ilk olarak bu havaalanının çalıştığı havayolu şirketlerini tercih etmeli ve uçak biletinizi almalısınız. Bununla beraber kentteki turistik yerleri de keşfedebilirsiniz. Şanlıurfa GAP Havaalanına yakın konumda olan pek çok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin önemi ise kent için son derece büyüktür. Sizler de havaalanından bilet aldığınız zaman kesinlikle terminal binasından ulaşımı kolay olan önemli yerleri ziyaret etmelisiniz.

Şanlıurfa Gap Havalimanı Konumu

Adres: Şanlıurfa-Diyarbakır Yolu, 63340 Merkez/Şanlıurfa Merkez/Şanlıurfa
Kodu:
Telefon: (0414) 378 1111

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X