Dünya Parmağının Ucunda!

Priştine Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kosova’nın başkenti Priştine’yi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Gadime Mermer Mağarası, Gracanica Manastırı, Büyük Hamam ve Ulpiana Antik Kenti bulunuyor. İstanbul kalkışlı Priştine uçuşları yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Direkt olarak yapılan Priştine uçuşları için Türk Hava Yolları veya Pegasus Hava Yolları’nı tercih edebilirsiniz. Şehrin 15 km güneybatısında bulunan Priştine Havalimanı yılda 1 milyonun üzerinde yolcu kapasitesine sahiptir.

 

Priştine’ye Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Priştine uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Eylül’ün üçüncü haftası ile Ekim’in ikinci haftası. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 60 gün önce alarak en ucuz Priştine uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Cuma, en pahalı uçacağınız gün ise Perşembe.

 

Priştine’nin Yerel Tatları

Geçmişte Arnavut mutfağının merkezi olan Priştine’de elbasan tava, Boşnak böreği, Boşnak köftesi, fulya böreği, kaymaklı pleskavica, trileçe gibi lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Balkanlar’da sıkça tüketilen Türk kahvesini Priştine’de bulmak zor. Şehirde daha çok espresso ve cappucino tüketiliyor.

 

Priştine’de Görülmesi Gereken Yerler

  • Eski bir Roma kenti olan ve tarihi M.Ö. 800’lü yıllara dayanan Ulpiana Antik Kenti…
  • Priştine’nin İstiklal Caddesi olarak nitelendirilen Rahibe Teresa Caddesi…
  • Şehrin bağımsızlık simgesi Newborn anıtı…
  • Sırp-Ortodoks mimarlığının en görkemli örneklerinden Gracanica Manastırı…
  • 1968 yılında keşfedilen 276 metre uzunluğundaki Gadime Mermer Mağarası…
  • Kosova Savaşı’nda şehit düşen Sultan Murad Hüdavendigar’ın türbesi…
  • Osmanlı yadigârları Fatih Sultan Mehmet Camii, Sultan Murad Camii, Yaşar Paşa Camii, Büyük Hamam, Piri Nazır Külliyesi, Lab Camii, Sultan Abdülaziz Çeşmesi…

 

Priştine Seyahati İçin İpuçları

Taksi oldukça ucuz, siz söylemeden hemen taksimetreyi açıyorlar. Gece hayatı oldukça canlı olan kentteki kulüplerde ‘damsız girilmez’ kuralı yok. Erkeklerden 5 Euro, kadınlardan 3 Euro giriş ücreti alıyorlar.

 

Priştine’de Alışveriş Önerileri

Kent merkezindeki küçük dükkânlar ve geleneksel pazarların bulunduğu şehirde çok uygun fiyatlara hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Priştine Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Priştine Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Priştine Uluslararası Havalimanı

Priştine Uluslararası Havalimanı, Priştine şehir merkezinin yaklaşık 15 km güneybatısında bulunan, şehirdeki tek havalimanıdır.

 

Priştine Uluslararası Havalimanı Ulaşım

Priştine Havalimanı'na nasıl ulaşacağınız ile bilgiyi, Priştine Havalimanı'nın websitesinde yer alan ulaşım haritasını inceleyerek edinebilirsiniz.

Priştine Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X