Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz Portekiz Uçak Bileti

Portekiz yani resmi adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa kıtasında bulunan bir ülkedir. Özellikle Avrupa Şampiyonası 2016’da (Euro 2016) büyük bir sürprizi gerçekleştirerek şampiyon olan ülke. Ülkenin başkenti Lizbon’dur ve yüzölçümü 92.270 kilometrekaredir. 2013 yılı verilerine göre ülkenin nüfusu yaklaşık olarak on milyon beş yüz bin (10.500.000) kişidir. Ülkenin resmi dili ise Portekizcedir. Ülkenin para birimi ise Avrupa Birliği üyesi olması nedeniyle Euro’dur. 1999 yılına kadar ülkenin para birimi Escudo iken bu yıldan sonra Euro’ya geçiş yapılmıştır. Portekiz ülkesinde toplamda156 adet şehir bulunmaktadır. Yalnız buradaki şehir anlayışı ile Türkiye’deki şehir anlayışı birbirinden farklıdır. Türkiye’de şehirlerin alt mertebesinde belediyeler varken Portekiz’de belediyelere bağlı şehirler vardır. Ve bu belediyelere bağlı şehirler birden fazla olabilir. Bu durumda Portekiz’de bulunan fazla şehir sayısı kişiyi yanıltmamalıdır. İber Yarımadası üzerinde bulunan Portekiz Avrupa kıtasının en batısında bulunmasıyla da dikkatleri çekmektedir. Portekiz’in tek sınır komşu vardır ve bu ülkede İspanya’dır. Hem kuzeyden hem de doğudan Portekiz’in komşusu olan tek ülke olan İspanya dışında batıdan ve kuzeyden de Atlas Okyanusuna kıyısı vardır Portekiz’in. Ayrıca Atlas Okyanusu üzerinde bulunan Azorlar ve Madeira adaları da özerk bölge olmalarına karşın Portekiz’e bağlıdırlar. Ülkenin iklimi ise Akdeniz iklimini yansıtmaktadır. Ayrıca Portekiz, Avrupa kıtasının en sıcak ülkelerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

 

Türkiye’den Portekiz’e gitmek için çeşitli saatlerde ve firmalarda uçak seferleri mevcuttur. Portekiz uçak bileti araması yapmak istediğinizde hangi şehirlerden gideceğiniz çok önemlidir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde birden fazla firma Portekiz’e sefer düzenlerken bu şehir dışında kalan şehirlerde de sadece Türk Hava Yolları firması aktarmalı seferler düzenlemektedir. Tabii bu söylenen durumlar Lizbon şehir uçak bileti için geçerlidir. Yani başka bir firma kullanmak istediğiniz zaman Portekiz uçak bileti araması yaptığınızda mutlaka bu dört şehrin birinde olmalısınız. İstanbul’dan direkt Portekiz’e gitmesi için Portekiz uçak bileti almak isterseniz sadece Türk Hava Yolları firması bu hizmeti vermektedir. Bu firmanın dışında aktarmasız bir Portekiz uçak bileti bulamazsınız. Eğer aktarmalı uçuşlarda tercihleriniz arasına giriyorsa o zaman birden fazla seçenek sizleri beklemektedir. Genellikle tek aktarmalı Portekiz uçak bileti bulabileceğiniz gibi iki aktarmalı da uçak bileti bulabilirsiniz.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Lizbon’a aktarmalı uçuş gerçekleştiren yerli firmalar; Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları firmalarıdır. Yabancı firmalar ise; Germanwings Airlines ve Emirates Airlines firmalarıdır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından günlük olarak ortalama 125 sefer düzenlenmektedir. Ve düzenlenen bu seferlerin hepsi de 1 aktarmalı seferlerdir. İstanbul’da bulunan bir diğer havalimanı ise Atatürk Havalimanıdır. İstanbul Atatürk Havalimanından Lizbon’a sefer gerçekleştiren yerli firmalar; Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global firmalarıdır. İstanbul Atatürk Havalimanına sefer düzenleyen yabancı firmalar ise; Aegean Airlines, Air Moldova, Tarom Airlines, , Lufthansa Airlines, KLM Airlines, Swissair Airlines, Air France Airlines, British Airways, Alitalia Airlines, Germanwings Airlines Emirates Airlines ve Air Canada firmalarıdır. Türk Hava Yolları dışındaki tüm firmaların seferleri en az bir en fazla iki aktarmalıdır. İstanbul Atatürk Havalimanından Lizbon’a günlük olarak ortalama 160 sefer düzenlenmektedir. Bu seferlerin ise sadece 2 veya 3 tanesi direkt uçuştur ve bu direkt uçuşlar da Türk Hava Yolları firmasına aittir. Türk Hava Yollarının İstanbul’dan Lizbon’a gerçekleştirdiği direkt uçuşlar ise sadece Atatürk Havalimanından kalkış yapmaktadır.

 

 

Türkiye’nin başkenti Ankara’dan Portekiz’e uçuş gerçekleştirmek isterseniz de aktarma yapmak zorundasınız. Ankara Esenboğa çıkışlı Portekiz uçak bileti almak isterseniz en az bir en fazla iki aktarma yapmak zorundasınız. Ankara Esenboğa Havalimanından Portekiz’in başkenti Lizbon’a yerli firma olarak sadece Türk Hava Yolları firması sefer düzenlemektedir. Yabancı firmalardan ise Lufthansa Airlines ve Germanwings Airlines firmaları sefer düzenlemektedir. Esenboğa Havalimanından Lizbon’a günlük olarak ortalama 180 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler arasında direkt uçuş fırsatı sefer düzenleyen üç firma tarafından da sağlanmamıştır. Seferlerin ise yaklaşık olarak %60’ı 2 aktarmalı uçuş olarak firmalar tarafından düzenlenmektedir.

 

Türkiye’de Ege’nin incisi olarak tanımlanan İzmir Adnan Menderes Havalimanından Portekiz’in başkenti Lizbon’a da çeşitli firmalarla sefer düzenlenmektedir. Ve bu seferlerin hepsi de aktarmalıdır. Ankara Esenboğa Havalimanı çıkışlı herhangi bir seferde olduğu gibi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan da en az bir en fazla iki aktarma yaparak Portekiz’in başkenti Lizbon’a ulaşabilirsiniz. Peki, Portekiz uçak bileti almak isterseniz hangi firmalara bakmalısınız? Burada karşınıza çeşitli firmalar çıkacaktır. İzmir Adnan Menderes Havalimanından Lizbon’a sefer düzenleyen yerli firmalar; Türk Hava Yolları ve Atlas Global firmalarıdır. Yabancı firmalar ise; Olympic Air, Aegean Airlines, Lufthansa Airlinnes, Germanwings Airlines ve Swissair Airlines firmalarıdır. İzmir Adnan Menderes Havalimanından Portekiz’in başkenti Lizbon’a günlük olarak ortalama 180 sefer düzenlenmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanları gibi İzmir Adnan Menderese Havalimanından da Lizbon’a direkt uçuş yoktur. Düzenlenen 180 seferin ise yaklaşık olarak %60’ı 2 aktarmalı uçuş olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Türkiye’nin tatil cenneti Antalya’dan da çeşitli hava yolu firmaları Portekiz’in başkenti Lizbon’a seferler düzenlemektedir. Antalya çıkışlı Portekiz uçak bileti almak isterseniz yerli ve yabancı hava yolu firmaları ile karşılaşabilirsiniz. Antalya Havalimanında da İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanında olduğu gibi aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Antalya Havalimanından da Portekiz’e en az bir en fazla iki aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Yerli firmalardan sadece Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları firmaları Antalya’dan Portekiz’in başkenti Lizbon’a seferler düzenlemektedir. Yabancı hava yolu firma sayısı yerli hava yolu firma sayısından bir hayli fazladır. Şöyle ki Antalya’dan Portekiz’in başkenti Lizbon’a sefer düzenleyen yabancı hava yolu firmaları; Lufthansa Airlines, Edelweiss Air, Germanwings Airlines, Luxair Airlines, Niki Airlines, Smart Wings Airlines, Air Berlin, Belair Airlines, Finnair Airlines ve Condor Airlines firmalarıdır. Antalya Havalimanından Lizbon’a günlük olarak ortalama 140 sefer düzenlenmektedir. Ve bu seferlerin ise yaklaşık olarak %70’i 2 aktarmalı uçuş olarak gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sadece başkent Lizbon için geçerli seyahatler mevcut değildir. Özellikle ülkenin ikinci büyük şehri olan Porto içinde çeşitli sayıda ve çeşitli firmalar tarafından seferler mevcuttur. Porto için şehir uçak bileti bazen Lizbon şehir uçak biletinden de ucuz olabilmektedir. Eğer İstanbul üzerinden Porto şehir uçak biletine bakıyorsanız sadece Türk Hava Yollarının direkt uçuşunu görebilirsiniz. Diğer firmaların seferlerine Porto için şehir uçak biletiniz aktarmalı olacaktır. İstanbul’dan Porto’ya uçuşunuzu gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yerli firmalar; Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları firmalarıdır. Yabancı firmalar ise KLM Airlines, British Airways, Lufthansa Airlines, Swissair Airlines ve Air France firmalarıdır. Günlük ortalama olarak İstanbul’dan Porto’ya 70 sefer düzenlenmektedir. Bunların ise sadece ortalama olarak 2 tanesi direkt uçuştur. İstanbul’dan Porto’ya sefer düzenleyen yabancı firmalar sadece Atatürk Havalimanından kalkmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanından ise sadece Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları kalkmaktadır. Ayrıca bu iki yerli firma Atatürk Havalimanından da seferler düzenlemektedir. Hem Türk Hava Yollarının hem de Pegasus Hava Yollarının Sabiha Gökçen Havalimanından düzenledikleri sefer sayısı günlük olarak ortalama 25’dir. Ve bu seferlerin hepsi 1 aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Ankara Esenboğa Havalimanından Porto’ya gerçekleştirilecek bir seyahatte ise kullanılabilecek tek yerli firma vardır o da Türk Hava Yolları’dır. Yabancı firma olarak da yine tek bir firma sefer düzenlemektedir o ise Lufthansa Airlines’tır. Ankara Esenboğa Havalimanından Porto’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Esenboğa Havalimanından günlük ortalama 190 sefer olmasına karşın bunların yarısından fazlasını 2 aktarmalı seferler oluşturmaktadır. 

 

İzmir Adnan Menderes Havalimanından sefer düzenleyen firma sayısı ise Esenboğa Havalimanından sefer düzenleyen firma sayısından fazladır. İzmir Adnan Menderes Havalimanından Porto’ya sefer düzenleyen yerli firmalar; Türk Hava Yolları ve Atlas Global firmalarıdır. Yabancı firmalar ise; Lufthansa Airlines,  Olympic Air, Germanwings Airlines, Aegean Airlines ve Swissair Airlines firmalarıdır. İzmir Adnan Menderes Havalimanından Porto’ya günlük olarak ortalama 130 sefer düzenlenmektedir. Ama düzenlenen bu seferlerin içerisinde direkt uçuş mevcut değildir. Düzenlenen seferlerin ise %60-70’i iki aktarmalı sefer olarak dikkat çekmektedir.

 

Türkiye’nin tatil cenneti Antalya’dan ise Lizbon’a olduğu gibi Porto’ya da birçok firma birçok sefer düzenlemektedir. Antalya Havalimanından Porto’ya sefer düzenleyen yerli firmalar; Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları firmalarıdır. Yabancı firmalar ise; Lufthansa Airlines, Edelweiss Air, Germanwings Airlines, Condor Airlines, Luxair Airlines, Niki Airlines, Air Berlin, Smart Wings Airlines ve Finnair Airlines fiirmalarıdır. Antalya Havalimanından Porto’ya günlük ortalama 80 sefer düzenlenmektedir. Ve bunların hiçbirisi direkt uçuş değildir. Düzenlenen seferlerin yaklaşık olarak %80’i 2 aktarmalı uçuş olarak firmalar tarafından düzenlenmiştir.

 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya şehirlerinde bulunan bu sefer çeşitliliği diğer şehirlerimizde bulunmamaktadır. Bu dört şehir dışında herhangi bir şehir çıkışlı Portekiz uçak bileti almak isterseniz Lizbon için sadece Türk Hava Yolları firmasından ve Porto için ise hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Hava Yolları firmalarından şehir uçak biletinizi temin edebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar sayesinde de gün içerisinde birçok Portekiz uçak bileti bulunabilir. Peki, Portekiz gibi güzel bir Akdeniz ülkesinde nerelere gidilir, hangi bölgeleri gezilir, nesi meşhurdur... gibi soruların cevabı nedir? Bu soruların cevabını ise şehir şehir açıklamak faydalı olacaktır. Portekiz deyince akla direkt başkent Lizbon gelmektedir.

 

 

Lizbon: Lizbon, gelişmişlik olarak diğer Portekiz şehirlerine göre dikkat çekmektedir. Lizbon da tıpkı İstanbul gibi tepeler şehridir ve Portekiz’in en büyük şehridir. Ve bir diğer özelliği ise Avrupa’nın en batısında bulunan şehirdir ve Türkiye’nin başkenti Ankara’nın aksine bu şehrin denize kıyısı vardır. Özellikle ünlü kâşif Vasco da Gama’nın mezarının bu şehirde olması nedeniyle turizm konusunda da aktif bir şehir olmaktadır. Lizbon’un meşhurları arasında Ginja içeceği dikkat çekmektedir. Ginja, vişne likörüdür. Ayrıca tepeleriyle ve yokuşlarıyla meşhur olan bu şehirde asansörle de ulaşım sağlanmaktadır. Lizbon’da meşhur olan yiyecekler sıralamasında Lizbon ciğeri ilk sırada yer alır. Tadılması gereken bir yiyecek olması nedeniyle seyahatinizden önce bunu bir kenara not alın ve yemeyi unutmayın. Yine bu şehre özgü olan bir tat vardır. Ve Lizbon’un geleneksel lezzetleri arasında yer alır, muhallebi tart’ı. Linguica adı verilen sosis ise Portekiz’e özgü bir sosistir ve tadılmasında yarar vardır.  Türkiye’den bu Lizbon şehir uçak bileti bulamamak söz konusu olamaz. Çünkü gün içerisinde aktarmalı uçuş sayesinde birçok sefer düzenlemiştir firmalar. Lizbon şehir uçak biletinin fiyatlandırılmasında ise firmadan firmaya bir hayli fark vardır. Lizbon’da gezilmesi gereken yerler;

 • Jeronimos Manastırı (Vasco da Gama’nın mezarının bulunduğu yer)
 • Sao Jorge Kalesi (şehri ayaklarınızın altına alabileceğiniz tepe noktası)
 • Kâşifler Anıtı
 • Belem Kulesi (Unesco Kültür Mirası listesindedir)
 • 25 Nisan Köprüsü (Kansız devrim olan Karanfil Devriminin gerçekleştiği tarih)
 • Augusto Caddesi (Türkiye’nin İstiklal Caddesi)
 • Pedro (Rossio) Meydanı
 • Lizbon Okyanus Akvaryumu
 • Alfama (Tarihi binaların olduğu yer)
 • Lizbon Katedrali
 • Calouste Gulbenkian Müzesi

Yüzyıllarca var olan bir şehir, Lizbon. Her caddesi, her sokağı, her taşı tarih kokan şehirdir. Ülkede bilinen en iyi futbol takımlarından birine, Sporting Lizbon’a da ev sahipliği yapan şehirdir ayrıca.

 

Porto: Porto, başkent Lizbon’dan sonra Portekiz’in ikinci büyük şehri olarak dikkat çekmektedir. Portekizce dilinde Porto, ‘liman’ anlamına gelmektedir. Porto’nun en meşhuru ise şaraptır. Türkiye’den bu şehre de uçakla seyahat etme şansınız vardır. Porto şehir uçak bileti de birçok firma tarafından bulunabilmektedir. Porto’da gezilmesi gereken yerler;

 • Dom Luis I Köprüsü (385 metre yüksekliğinde)
 • Porto Katedrali
 • Douro Nehri
 • Clerigos Klisesi
 • Sao Francisco Klisesi
 • Episcopal Sarayı
 • Casa da Musica
 • Maria Pia Köprüsü
 • Soares dos Reis National Müzesi

Porto adının Türkçe anlamının da karşılığı olarak bir liman kentidir. Porto, Lizbon’dan sonra Portekiz’in en büyük sanayi ve ticaret merkezi olma özelliğini elinde taşımaktadır.

 

 

Braga: Portekiz’in en büyük üçüncü şehri olmasıyla dikkati çekmektedir. Tabiri caizse inanç şehri denebilir Braga için. Bu durum da yeni olan bir durum değildir. Çünkü Roma İmparatorluğundan beri buranın bir inanç merkezi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bulunduğu bölgenin hem ticaret hem de iş merkezi olarak görülmektedir. Tıpkı bu şehirde Lizbon ve Porto şehirlerinde olduğu gibi futbol takımıyla tanınır, adı ise Sporting Club de Braga’dır. Braga’nın gezilmesi gereken yerleri nerelerdir? Kısa bir şekilde göz gezdirmek faydalı olacaktır.

 • Bom Jesus Kilisesi (Bu kiliseye ulaşmak için 116 merdiveni çıkmanız gerekmektedir)
 • Peneda-Gerês National Park
 • D. Diogo de Sousa Museum
 • Braga Kalesi
 • Biscainhos Müzesi
 • Raio Sarayı
 • Braga Katedrali
 • Sao Martinho de Tibaes Manastırı
 • Our Lady of Sameiro Tapınağı
 • The Garden of Santa Barbara
 • Praça da Republica

Bu şehre gitmek istiyorsanız maalesef aktarmalı da olsa bilet bulamazsınız Türkiye’den. Yani Braga şehir uçak bileti neden bulamadım diye kendinize kızmayın. Ama Portekiz ülkesi abartılacak kadar büyük bir yüzölçümüne sahip değildir. Merkez sayılan şehirlerarasında otobüsle veya trenle seyahat yapmanız çok fazla zamanınızı almayacaktır. Hem şehirleri gezmeniz kısa sürecektir hem de şehirlerarası mesafeler kısa sürecektir. Türkiye’de İstanbul-Ankara veya İzmir-Ankara gibi büyük şehirlerarasında yapılacak bir seyahatte geçen süre ile Portekiz’in 3 büyük şehri olan Lizbon-Porto-Braga seyahatlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Portekiz’in özerk bölgesi olan Azor Bölgesi’nde yer alan Ponta Delgada bölgesine de Türkiye’den seferler düzenlenmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Ponta Delgada’ya günlük ortalama 20 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler ise sadece yerli firmalar olan Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Uçuşlar ise tek aktarmalı uçuşların da olmasına rağmen firmalar tarafından genellikle iki aktarmalı olarak gerçekleştirilmiştir.  İstanbul Atatürk Havalimanından ise Ponta Delgada’ya yerli firmalar olarak Türk Hava Yolları ve Atlas Global firmaları sefer düzenlemektedir. Yabancı firma olarak ise Lufthansa Airlines, Swissair Airlines, Air France Airlines, British Airways ve KLM Airlines firmaları Ponta Delgada’ya sefer düzenlemektedirler. İstanbul Atatürk Havalimanından ise günlük olarak ortalama 30 defa Ponta Delgada’ya sefer düzenlenmektedir. Tıpkı Sabiha Gökçen Havalimanında olduğu gibi Atatürk Havalimanında da uçuşlar genellikle 2 aktarmalı yapılmaktadır.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X