Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz Polonya Uçak Bileti

Polonya Orta Avrupa'da bulunan 38 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir.  Komşuları Almanya, Çek Cumhuriyeti ,Slovakya, Ukrayna, Belarus, Litvanya ve Rusya'dır. Kuzeyin’de ise Baltık Denizi yer alır. Turistik açıdan yeterince değer verilmeyen ama popülaritesi gittikçe artan Polonya ,her türlü tatil için birçok olanak sağlamaktadır. Eski şehir merkezlerinin cazibesiyle Krakov,Zamosc,Gdansk ve Wroclaw'dan Bialowieza Doğal Parkı'nın vahşi hayatına kadar.

 

 

Polonya uçak biletini sitemizden alabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanından ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında uçak seferleri vardır. Türk Hava yolları İstanbul'dan Polonya'nın başkenti Varşova'ya aktarmasız uçuşlar bulmanız mümkün. Uçuşlar yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir. Ayrıca İzmir’den aktarmalı uçuşlar bulmanızda mümkündür. Polonya'ya seyahat etmek isteyenlerdenseniz Polonya uçak biletlerini önceden almanızda fayda var. Başkent Varşova'daki Chopin Havalimanı şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Gdansk,Krakov ,Wroclaw ve Poznan gibi şehirlerde de havalimanları bulunuyor. Avrupa'nın en az bilinen getosuna sahip olan ülkede Varşova neredeyse 2.Dünya Savaşı'nda sonra  tamamen yok edilmişti fakat modernleşmeye hızla devam etmektedir. Bugünkü mimarisi , Sovyet mimarisi ve çağdaş mimarinin karışımıyla oluşuyor. Varşova'nın eski şehir merkezi özenle tekrardan inşa edilmiş ve durmadan ilerleyen bir nüfusu vardır.

 

Belki de ülkenin en çekici yerlerinden biri Krakov şehridir. Bu şehir Polonya'nın eski kraliyet başkentiydi ve mucizevi bir şekilde Polonya'daki birçok savaşı atlatarak mimarisini harika bir şekilde korumayı başarmıştır. Şehir Gotik ve Rönesans dönemi kiliseler ve manastırlarla doludur. Krakov , 1978 yılında dünyada ilk UNESCO Dünya Mirası'na yerleşim yeri olarak giren şehirdir ve bu ilki Ekvador'daki Quito ile paylaşmaktadır.

 

 

 

Polonya'da , Krakov haricinde birçok kültürel miras daha bulunmaktadır. Örneğin; Lodz ve meşhur Film Akademisi. Roman Polanski ve Krzysztof Kieslowski gibi isimler bu akademiden mezun olmuşlardır. Bu listeye ünlü astronom Nicholas Copernicus'un şehri Torun, Marie Curie ve Frederik Chopin gibi isimleriyle Varşova eklenir. Gdansk şehri ülkenin en büyük limanına sahip olmakla birlikte Walesa'nın dayanışma hareketini başlattığı ve ülkeyi 1989 yılında demokrasiye götüren bu olaya ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur. Bu tarihi olaylara ve isimlere tanıklık etmek istiyorsanız Polonya uçak bileti bakmanın tam zamanı.

 

Polonya'nın harika denebilinecek doğal güzellikleri vardır ve bunlar çeşitlilik gösterir. Baltık Sahili kıyı boyu güzeldir. Slowinski Doğal Parkın'da eterik ormanıyla ,bataklıklarıyla ve kum tepecikleriyle kendine has güzelliği vardır. Kuzeydoğu'daki Büyük Masuryan Gölleri kanocular için harika bir spor yapma imkanı sunar. En uç güney tarafında bulunan Karpat Dağları'nın güzelliğinin yanında , Krakov'daki yaylalarda kalker mağraları ve Orta Çağ'dan kalma kuleleriyle başka bir parlak noktadır.

 

Polonya'nın tarihi Orta Çağ'ın ilk dönemleriyle Slavların bu bölgeye göç etmeleriyle başlar. Bu göç 10.yüzyılda kalıcı yerleşim yerini kurmuştur ve oluşmaya başlayan Polonya Devleti'ni kurmuştur. Zamanında Avrupa'nın en büyük devletlerinden biriydi ve aynı ulus altında Litvanya ile refah kurmuştur. Ancak 18.yüzyılda ülke toprakları Prusya, Avusturya ve Rusya Krallıkları tarafından küçülmüş ,tampon bir devlet haline gelmiştir.


 

1772 ile 1795 yılları arasında bu üç krallık tarafından yönetilmiştir ve 1918 yılında 1.Dünya Savaşı'nın sonuna kadar bağımsızlığını ilan edememiştir. 1926 yılında Jozef Pilsudoki tarafından yönetilen askeri darbeyle sivil yönetmeliği yerinden etmiştir ve Polonya'yı güçlü komşu ülkelerin üyeliklerinden çıkana kadar yönetmiştir. 1939'daki Almanya ve Sovyetler Birliği'nin kendi şartlarına göre imzalanan Ateşkes Antlaşması'yla Birleşik Krallık ile olan Polonya egemenliğini koruma taahhütleri Almanya'nın Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ederek 2.Dünya Savaşı'nı başlatmasıyla kabul edilmemiştir. 1941 yılında Almanlar Sovyet Ordusu'nu Polonya'dan atmıştır ve 4 yıl sonrada kendileri çıkarılmıştır. 2.Dünya Savaşı sonunda ,Sovyet astarlı Polonya İşçi Partisi Wladyslaw Gomulka ismi altında bir koalisyon hükümeti kurmuşlardır ve bu 1948 yılında hükümetten çıkarılmasına kadar devam etmiştir. Aynı yıl Polonya İşçi Partisi ,Polonya Sosyalist Partisiyle birleşmiş ve Polonya Birleşik İşçiler Partisi'ni kurmuşlardır. 1956 yılında ,Gomulka huzursuzluğu gidermek,toplumda ve ekonomide liberalleşmeyi uygulamak için geri gelmiştir. 1970 yılında Gdansk, Gdynia ve Szczecin'deki endüstriyel limandaki bozukluklardan sonra Gomulka, Edward Gierek tarafından Parti 1.Sekreteri olarak değiştirildi. 1989 yılında Polonya ekonomisinin sanal çöküşünü takiben Berlin Duvarı'nında çökmesi sonucu Polonya Birleşik İşçiler Hükümeti dayanışma konusu için ciddi şekilde müzakerelere başlamıştır. Müzakereler yasallaştı ve bu yarı özgür seçimlere yol açtı. 1990 yılında Walesa dayanışmada seçilen Polonya'nın ilk başkanı oldu. Polonya daha sonra sırasıyla 1997 yılında NATO ve 2004 yılında Avrupa Birliği'ne üye oldu.

 

Polonya'nın enteresan birkaç özelliği vardır. Bunlar:

- Polonya 1795 ile 1918 yılları arası arasında egemenliğini kazanmış bir ülke değildi ancak durmaksızın Polonya Devleti için istek ve talep o dönemlerde büyüktü.

-Polonya Anayasası Avrupa'da ilk ve Dünya'da Hindistan'dan sonra ikinci gelen anayasadır.

-Sigara içmek halka açık alanlarda, tren istasyonlarında, restoranlarda ve barlarda yasaktır.

-Aşağı yukarı ,Polonya'nın üç de birinin yurt dışında yaşadıkları düşünülüyor.

 

 

Din konusunda ise ülkenin yüzde 95'i kendisini Roman Katolik olarak ifade etmekte. Geri kalan yüzde 5'lik kısım ise Polonya Ortodoksları ,Rus ve Yunan Ortodoksları ,Protestanlar ve Yahudiler oluşturmaktadır. Polonyaca ülkede resmi dildir. Güneybatı'da olmak üzere birkaç azınlık grubun Almanca konuştuğunu ,biraz Rusça ve Fransızca'nın popüler olduğu söylenebilir.

 

Polonya'nın ılıman bir iklimi vardır. Yazları ılık ve bazen çok sıcak geçebilir. Kışları ise çok soğuktur. Kış aylarında Polonya'nın güneyindeki dağlık taraflar karla kaplıdır. Yağmur sene boyunca yağar. Bu yüzden Polonya uçak bileti almadan önce bunlara dikkat etmekte fayda var. İlkbahar sonları ve yaz aylarının başları Polonya'yı ziyaret etmek için en iyi dönemler olacaktır.

 

Krakov Kapısı Lublin şehrinin turistik sembolü olarak nitelendirilmektedir.14.yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir ve 1782'de yeniden yapılandırılmıştır. Tuğlalardan yapılan kulesi şehrin temellerinden yapılmıştır. Tarihi bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Eski ve liman şehri olan Gdansk'ı keşfedin. Gdansk Polonya'daki en büyük Gotik yapılı kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kilisenin adı St.Mary Kilisesi'dir. Tatil yeri olan Sopot bölgesinin yanında Avrupa'nın 515 m ile en uzun iskelesi Molo bulunmaktadır. Cermenlerden kalma Mallowk ve Gniew kaleleri ile Kashubian Göller Bölgesi görülmeye değerdir.

 

 

-Pomeranya Sahilleri'ne uğrayın : Polonya Kuzey Avrupa'nın en iyi sahillerinden  biridir. Özellikle Pomeranya Sahilleri'nde bulunan büyük ve modern Kolobrzey veya Leba harikulade beyaz kumlarıyla dikkat çekiyor. Plaj, Slowinski Doğal Parkı'na bağlıdır. Bu park büyük kum tepeciklerinde gezinmesiyle meşhurdur. Bu kum tepecikleri her sene birkaç metre değişiklik gösterebilir.

 

Auschwitz Soykırımı hakkında bilgi edinebilirsiniz: Soykırımın kurbanları Oswiecim- Birkenau (Auschwitz -Birkenau) toplama kampında hep hatırlanmaktadır. Bugünlerde devlete ait bir müzedir ve Krakov şehrine 66 km uzaklıktadır. Bu müzeyi ziyaret ederseniz farklı fikirlere sebeb olacak bir deneyim oluşacaktır çünkü tarihin en kara dönemlerinden biri hakkında perspektif sahibi olacaksınız.

 

 

-Bizon öküzünü Bialowieza Doğal Parkı'nda görün: Avrupa bizonunun son ana sığınağı olan bu doğal park aynı zamanda nadir olan ormandaki türlerden birçoğunu barındırır. 500 yaşına yakın ağaçlar vardır bu parkta. Bialowieza Doğal Parkı turistlere doğal yollar ,bisiklete binme ve izcilikle keşfetme deneyimleri sunar.

 

 

-Polonya'nın en iyi müzisyeni olan Chopin'in evini ziyaret edin: Ünlü Polonyalı müzisyen Frederic Chopin'in doğduğu bu malikane Zelazowa Wola'dadır ve Varşova'ya 53 km uzaklıktadır. Buda günübirlik güzel bir gezinti olanağını sağlıyor. Ayrıca çekici bahçeler ,19.yüzyıldan kalma müzik enstrümanları ve ünlü müzisyenin kullandığı eşyalar ve yazlık resitaller görmeniz mümkün.

 

 

 

-Atlı kızaklarla gezinti yapın: Atlı kızaklarla dağlarda gezinti yapmak harika bir deneyim olacaktır.

Bunu yapacaksanız yanınıza mutlaka ısıtılmış bira yada ısıtılmış ballı vodka almayı unutmayın çünkü kış ayları dağlar kar altında olacaktır. Bu tip gezintileri tüm ülkede yapabilirsiniz ama asıl yeri Tatralar'daki Zakopane'dir.

 

-Zamosc'un eski merkezlerini ziyaret edin: Zamosc'un Rönesans stili pazar meydanı 16.yüzyıldan kalma şehir merkeziyle bugüne kadar korunmuş ve Polonya'nın UNESCO Dünya Mirası için belirlenen yerlerden biridir. Çarpıcı şehir merkezi mimar Bernando Morando tarafından inşa edilmiştir ve İtalyan model örneği takip edilerek ideal biçimine ulaşmıştır.

 

 

-Varşova'nın yeniden inşa edilmiş eski şehir merkezini ziyaret edin : 2.Dünya Savaşı'nda birçok yeri yerle bir edilmiş olmasına rağmen Polonya'nın başkenti halen dikkat çekici özelliğiyle ön plana çıkıyor. İmkansız gibi gözüksede Varşova 2.Dünya Savaşı'ndan sonra çok iyi bir şekilde uzmanlar tarafından yeniden planlanmış ve 17 ile 18.yüzyıldan orjinal çizimlerle ve sanatla tekrar bu hale getirilmiştir. Halbuki bu yenileme yarım asırdan beri var.

 

Eğer Varşova'nın unutulmaz bir manzarasını görmek istiyorsanız asansörle Kültür ve Bilim Sarayı'nın gözlem güvertesine çıkıp eşsiz anı tadabilirsiniz. Burası Varşova'nın ikon mimarilerinden biridir.

 

-Güzel şehir Wroclaw'ı dolaşın: Almanca dilinde Breslau olarak bilinen bu şehir uzun müddet Alman Hükümdarlığı'na aitti. Wroclaw çok çeşitli bir şehir. Görsel olarak eşsiz ,kanallar üzerinden geçen 100'e yakın köprüden ve adalara bağlantılı olan bir şehirdir. Görülmesi gereken yerlerin başında 17.yüzyıldan kalma Belediye Binası vardır.

 

 

- Varşova'daki dirence karşı ayaklanma ile ilgili olan müze hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz: Varşova Ayaklanma Müzesi'nin içinde bir gezinti yapmak hem eğitim hem de interaktif olarak iyi bir deneyim olacaktır. Eğer Polonya'nın 2.Dünya Savaşı tarihi hakkında merakınız varsa bu müzeyi kaçırmamanız gerek. Müzede savaş ile ilgili filmler, referanslar, slide showları , yapay dokular ve Varşova halkının aktifken direnişleri yer alıyor.

 

-Yelkenle Masurya Göller Bölgesi'ne açılın : Masurya Göller Bölgesi 1.000'in üzerinde gölden oluşur ve ülkede meşhur balık tutma ve kürek çekme merkezidir. Popüler izciler sizi birkaç göl ve kanala götürebilir. Mikolajki ve Gizyoko gibi yöresel kentler denizle ilgili festivaller ve başka gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

-Krakov'un Orta Çağ hissini içinize sünger gibi çekin: UNESCO listesine dahil olan Krakov'un  Orta Çağ atmosferini kesinlikle hissedeceksinizdir.  Avrupa'nın en önemli tarihi yerlerinden biridir. Avrupa'nın en büyük ana meydan pazarı buradadır. Bu meydanın tam ortasında Kumaş Borsası yer almaktadır. Bu borsa 14.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şehirde ayrıca eski Yahudi Bölgesi ve 16.yüzyıldan kalma Remuh Sinagog'u yer almaktadır. Wawel Kalesi ve Gotik Katedral,güzel barlar ve restoranlar şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.

 

-Wieliczka Tuz Madeni'ni ayrıntılı bir şekilde tarayın: Spektaküler Wieliczka Tuz Madeni Krakov'un hemen dışındadır ve Polonya'nın ana turist lokasyonlarından biridir. 13.yüzyılda inşa edilen bu maden UNESCO listesine dahildir ve 300 km uzunluğunda tünellerden ve tapınaklardan oluşur. Bu tüneller madenciler tarafından yontulmuş heykeller ve tapınaklarla süslenmiştir. Madenin sadece 2 km'si turistlere açıktır ve turist rehberleri ziyaretçilerini 135 derinliğe kadar götürebiliyor. Bu alanlardada etkileyici bölümler , avizeler ve yontulmuş tapınaklar bulunmaktadır.

 

 

 

Eğer bir tabak Pierogi denemediyseniz o zaman Polonya'yı gerçek anlamda keşfetmediniz sayılır. Hilal şeklinde hamurdan yapılan bu yemek Ravioli'ye benzerlik gösterir. Çeşitli dolgularla doldurulan bir yemektir ve içinde patates, soğan, kıyma, süzme peynir ve lahana turşusu konulabilir ve sonra pişirilip yada kızartılabilir.

 

 

Bigos: Lahana turşusu ,taze lahana ,soğan ve arta kalan herhangi bir etten yapılır.

 

Kasza Gryczana: Kavrulmuş karabuğday kabuğudur.

 

Zurek: Bir çorba çeşididir ve bacon ,soğan,mantar,ekşi krema ve et suyundan yapılır.

 

Vodka: Ülkenin milli içkisi Polonya vodkasıdır ve çeşitli tatlarıyla sunulmaktadır.

 

Szarlatka: Bir çeşit tatlıdır ve hamur işi ile elmalı turta arasında bir tatlıya benzer.

 

 

Polonya'da gece hayatı zengin ve heyecanlıdır. Kültürel ve artistik sergilerden , performanslardan eski vodka barları ve Pierogilere kadar herşey güzeldir. En güzel Polonya biralarının tadına bakabilirsiniz. Varşova ve Krakov'daki tiyatrolar ülkede bilinen en meşhur tiyatrolardır. Bunun yanısıra Wroclaw, Poznan ve Zakopane'dekiler de sayılabilir.

 

Popüler müzikte ise pop ve rock müzikleri tüm dünyada olduğu gibi burdada büyük bir kitleye sahiptir. Jazz müziğin sadık bir kitlesi Polonya'da vardır. Bu dönemler ise, Polonya hip-hop müziği çok modadır ve ülkenin heryerinde dinlenen bir türdür. Sinemalarda oldukça popülerdir Polonya'da. Tüm büyük şehirlerde sinemalar vardır .Şehirlerde ayrıca çok sayıda gece kulüpleri, barlar ve canlı müzik performansları mevcuttur. Varşova, Krakow, Gdansk ve Wroclaw gece kulüpleri için en iyi yerler olarak sınıflandırılabilinir.

 

 

Ekonomik stratejiler sonucu oluşan kaostan sonra, ülkenin komünist dönemden sonra, pazar ekonomisine geçiş sürecinde Polonya ekonomisi 1990'lı yıllarda yavaş yavaş büyümeye başlamıştır. 2000 yılında ise, özel sektör GSYH'nin yüzde 70 'inden sorumluydu ve ekonomi iyi bir şekil aldı. Polonya 1 Mayıs 2004 yılında Avrupa Birliği'ne tam üye olmuştur ve Euro'yu para birimi olarak kullanmayı planlayacağını açıklasa da bunun 2015 yılından sonra olacağı belirtilmiştir. Ülke 2008 yılında global dünya krizinden etkilenmiştir. Enflasyon şuan yüzde 3'ün altında olup bölgedeki en az seviyedeki ülke konumundadır .Ülkenin en önemli sorunu işsizlik oranıdır. 2004 yılında bu oran yüzde 20 iken şuan yüzde 12'dir. Bu düşüşün belki de en önemli sebebinden biri büyük sayıda Polonya vatandaşının ülkeyi terk edip başka ülkelerde iş aramasıdır. Polonya'nın ihraç ettiği malların arasında en çok makine ve ulaşım ekipmanları, yemek ve canlı hayvanlar, kimyasallar ve benzeri ürünlerdir. İthal edilen başlıca şeyler ise mineral yakıtlar, yağlayıcı maddeler, çeşitli mallar ,kimyasallar ve gene benzeri maddelerdir. Polonya'nın en önemli ticari partnerleri ise Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'dır.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X