Dünya Parmağının Ucunda!

Pekin Şehri Hakkında Kısa Bilgiler


Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in başkenti Pekin’de oldukça farklı deneyimler yaşamaya hazır olun. Çin’in kendine has kültürüne tanıklık ederken bir yandan da Yasak Şehir, Toprak Askerler ve tabii ki Çin Seddi’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Türk Hava Yolları ve Air China’nın İstanbul kalkışlı aktarmasız Pekin uçuşları bulunmaktadır. Yaklaşık 9.5 saat süren İstanbul-Pekin uçuşları için şehrin 32 km kuzeydoğusunda bulunan Pekin Havalimanı kullanılmaktadır.

 

Pekin’e Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Pekin uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Mart’ın son iki haftası ile Ekim’in ilk haftası. Temmuz ve Eylül ayları Pekin uçak biletlerinin en pahalı olduğu aylar. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 50 gün önce alarak en ucuz Pekin uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Cumartesi.

 

Pekin’in Yerel Tatları

 • Şişlere dizilmiş çekirge, kertenkele, akrep, hamam böceği ve yılanlar, dev kâseler dolusu horoz ibiği ve domuz burnu… Pekin sokaklarında çok sık rastlayacağınız marjinal yemeklerden birkaçı…
 • Kahvaltıda ‘congee’ dedikleri pirinç peltesi yiyorlar. Baharatlı sos, kurutulmuş ördek eti, tofu ya da kırmızıbiber ilavesiyle…
 • Çin lokantalarında iki türlü oturma raconu var; genel salon ve özel odalar. 8-12 kişilik masalar özel odalarda bulunuyor. Mühim kişiler kapıya en uzak yere alınıyor, genç ve sıradan biriyseniz kapıya en yakın yere oturtuyorlar!
 • Çorba deyip geçmeyin içinden köpek balığı işkembesi ya da Alaska yengeci çıkabilir.
 • Ve Pekin ördeği… 1. sınıf lokantalarda sipariş ettiğiniz ördek masanıza gelen aşçı tarafından gözünüzün önünde ayıklanıp tabağına servis ediliyor. Bu bir jest mi? Hayır. Ödeyeceğiniz hesabı şişiren tuzlu bir gösteri…

 

Pekin’de Görülmesi Gereken Yerler

 • 980 farklı yapı ve 9 bine yakın odadan oluşan Çin imparatorluk sarayı Yasak Şehir…
 • İmparatora ait en büyük bahçenin üzerine kurulmuş Yazlık Saray…
 • 1989 yılında meydana gelen protesto gösterileri sırasında yaklaşık 3 bin kişinin can verdiği Tiananmen Meydanı…
 • Dünyanın en uzun savunma duvarı olarak literatüre geçen 6 bin 700 kilometre uzunluğundaki Çin Seddi…
 • İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarı ve burada bulanan Toprak Askerler…
 • Tibet Budizmi’nin dünyadaki en büyük manastırlarından biri olan Lama Tapınağı…

 

Pekin Seyahati İçin İpuçları

 • Pekin’de İngilizce bilen birini bulmak zor, o yüzden yerel rehbersiz gezmeyin.
 • Şehir içi ulaşım için en uygun ve en hesaplı araç metro.
 • Pekin’de yaşayanların çoğunun Budist ve Taocu olduğu şehirde bahşiş ayıp sayıldığından, ısrarcı olmayın.

 

Pekin’de Alışveriş Önerileri

Çin’den ne alınır sorusunun cevabı için cilt cilt kitap yazsak yine de yeterli olmaz. En iyisi size alışveriş yapabileceğiniz güvenli ve uygun yerleri söyleyelim: İpek Sokağı Çarşısı, Hongqiao, Yaxiu, Wangfujing ve Xidan.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Pekin Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Pekin Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Pekin Başkent Havalimanı

Pekin Başkent Havalimanı, şehirdeki ana havalimanıdır. Pekin'in 32 km kuzeydoğusunda yer alır. Dünyanın en işlek havalimanlarından biridir.

 

Pekin Başkent Havalimanı Ulaşım

Metro

Pekin metrosuyla havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. 2. veya 3. terminalden kalkan metro Sanyuanqiao ve Dongzhimen'da durarak şehir merkezine gider. 

 

Otobüs

Havalimanından kalkan otobüslerle Xidan, Pekin Tren İstasyonu, Pekin Batı İstasyonu, Zhongguancun ve Fangzhuang'a ulaşabilirsiniz. Pekin Havalimanı ulaşım seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi Pekin Başkent Havalimanı websitesindeki ulaşım sayfasından edinebilirsiniz.

 

Pekin Nanyuan Havalimanı

Ünlü Tiananmen Meydanı'na 13 km mesafede yer alan Nanyuan Havalimanı, askeri bir havalimanı olup, Pekin Başkent Havalimanı'na destek amaçlı da kullanılan şehirdeki ikinci havalimanıdır.

 

Pekin Nanyuan Havalimanı'na Ulaşım

Nanyuan Havalimanı'na metro bağlantısı bulunmamaktadır. Dahongmen veya Gongyixiqiao'dan taksi veya özel araçla 20 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Pekin merkezde, Xidan'da bulunan Air China binasının önüne giden havalimanı otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Pekin Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X