Ordu - Giresun Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Ordu - Giresun Havalimanı

Ordu Giresun Havalimanı, Türkiye’de deniz üzerine inşa edilmiş ilk havalimanı projesi özelliğini taşımaktadır. Ordu ve Giresun illerinin yıllardır hasret olduğu havalimanı sonunda açıldı ve hem Ordulular hem de Giresunlular istedikleri havalimanına kavuştular. Ordu Giresun Havalimanı projesi 2011 yılında başladı ve Giresun’un Piraziz ve Ordu’nun Gülyalı ilçeleri arasında yapımı gerçekleştirildi. Deniz üzerine taş dolgu sistemiyle inşa edilen Ordu Giresun Havalimanı bu alanda Türkiye’de ve Avrupa’da ilk olma özelliğini taşırken, Dünya’da ise deniz üzerine inşası gerçekleştirilen üçüncü havalimanı özelliğini taşımaktadır. Ordu Giresun Havalimanı’nın maliyeti yaklaşık olarak 370 milyon liradır. Havalimanının genişliği 45 metre ve pist uzunluğu 3 bin metredir. 36 milyon taşın deniz üzerine doldurulmasıyla inşa edilen Ordu Giresun Havalimanı’nın pisti daha konforlu olması için stone mastic asfalt dökülerek yapılmıştır. Havalimanının inşasında kullanılan 36 milyon taşı kamyonlar 950 bin sefer yaparak tamamladı. Ordu Giresun Havalimanı için havayolu uçak bileti alabilmek için Pegasus, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Ordu Giresun Havalimanı’nda 250*24 metre boylarında bağlantı taksi yolu ve 240*120 metre boylarında apron ve üst yapı tesislerinin olduğu alanın dolgu işlemleri gerçekleştirildi. Koruyucu mendirek içerisinde olan 1,770,000 m2 alana deniz seviyesinden +1 metre potuna kadar deniz dolgusu işlemi yapıldı. Bu alanın dolgusu için yaklaşık 20.000.000 ton taş kullanıldı. Ordu Giresun Havalimanı projesi kapsamında toplam 31,400 m2’lik kapalı inşaat alanı projelendirilmiştir. 20.000 m2’lik terminal binasını kaplayan alan üst yapı tesisleri için ayrıldı ve bu yapının içerisinde emniyet, iş makineleri garajı, teknik blok ile ısı, regülatör, güç merkezi, itfaiye binaları ve giriş kontrol binaları yer almaktadır. Ordu Giresun Havalimanı’nın yapımı yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Halkın hizmetine açıldığı tarih ise 22 Mayıs 2015’tir. Ordu Giresun Havalimanı’nın 1 yılda 300 milyon yolcu taşıyabilen bir kapasitesi vardır. İstanbul’dan gelen Türk Hava Yolları’na ait “Batman” isimli tarifeli uçak, 22 Mayıs 2015’te sabah saatlerinde ilk olarak Ordu-Giresun Havalimanı’na iniş yaparak yolcularını bıraktı ve bu da tarifeli seferlerin başlangıcı oldu. Toplam 136 yolcusu ile birlikte iniş yapan uçak, yolcularını bıraktıktan sonra yeni yolcularını alarak havalimanından ayrıldı. Ordu Giresun Havalimanı’nın iç hat seferleri büyük çoğunlukla Ankara ve İstanbul illerine gerçekleştirilmektedir. Direkt uçuş olarak sadece İstanbul ve Ankara’ya seferler düzenlenmektedir. Diğer iller için düzenlenen seferler genelde İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Ordu Giresun Havalimanı Giresun merkeze 28 km uzaklıkta, Ordu merkeze ise 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanında 230 araçlık bir kapasiteyi sahip otopark bulunmaktadır. Ordu Giresun Havalimanı için yapılan çalışmalar neticesinde dış hatların yakın zamanda açıklanacağı bilgisi bulunmaktadır.

 

 

İlk olarak Suudi Arabistan’dan bir turist kafilesi Ordu Giresun Havalimanı’na giriş yapmıştır. Kıbrıs uçuşlarının Ağustos ayı içerisinde açılacağı bilgisi bulunmaktadır. Ordu Giresun Havalimanı’na iniş yapmak için ya da biniş işlemleri için Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları seferler düzenlemektedir. Ordu Giresun Havalimanı için en uygun havayolu uçak bileti Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus tarafından bulunabilmektedir. Türkiye’nin en büyük havayolu şirketleri Ordu ve Giresun için yolcularını taşırken, ilerleyen zamanlarda farklı havayollarının gerek yurt dışı gerek yurt içi seferlerini başlatacağı bilgisi bulunmaktadır. Ordu-Giresun Havalimanı’na günlük ortalama 7-8 uçak iniş ve kalkış işlemleri gerçekleştirmektedir. Günlük yolcu taşıma sayısı ise 1500-2000 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Havayolu uçak bileti için günlük uçuş sayısı en çok kullanılan hava yolları Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet olarak görülüyor fakat Pegasus Havayolları da seferlerine tüm hızıyla devam ediyor. Ordu Giresun Havalimanı içerisinde Ordu ve Giresun Kültürü’nü tanıtan yiyeceklerin yanı sıra çeşitli süs eşyalarının satışı gerçekleştirilmektedir. Havalimanın henüz yeni olması sebebiyle çok fazla yemek salonu bulunmamaktadır. Çay ve kahve gibi içeceklerin sunulduğu birkaç kafe bulunmaktadır. Ordu Giresun Havalimanı’nda araba kiralama gişeleri bulunmaktadır. Ordu Giresun Havalimanı’nda hava koşullarının kötü olması sonucunda seferlerin iptal edilmesinin önüne geçebilmek için özel ve yeni bir sistem kurulacağı açıklandı. DVOR-DME sisteminin kurulması için gerekli ihale çalışmaları başlatılmıştır. Tahminlerin çok üzerinde bir yolcu trafiğine sahip olan Ordu Giresun Havalimanı, açıldığı günden bu yana yaklaşık 600.000 kişi tarafından kullanılarak beklentilerin çok ötesinde bir başarıya imza atmıştır. Yeni yeni gelişen bir havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı, çok kısa zaman içerisinde ilgi odağı olmayı başarmış ve Türkiye’nin en çok kullanılan havalimanları arasındaki yerini almıştır.

 

 

Ordu Giresun Havalimanı’na ulaşmak ya da Havalimanından Ordu ya da Giresun istikametine gidebilmek için Havaş çeşitli seferler düzenlemektedir. Havaş tarafından düzenlenen seferler, uçağın iniş saatinden 25 dakika sonra şehir merkezlerine olacak şekilde düzenlenmektedir. Ordu’dan Ordu Giresun Havalimanı’na ulaşabilmek için Ünye, Fatsa, Kumbaşı ve Ordu Otogar duraklarını kullanabilirsiniz. Giresun’dan Ordu Giresun Havalimanı’na ulaşmak için Tirebolu Otogar önü, Espiye Otogar Önü, Keşap Otogar Önü, Giresun Liman Otoparkı ve Otogar Kavşağı duraklarını kullanabilirsiniz. Havalimanından Ordu ve Giresun şehirlerine aynı güzergâhlar üzerinden farklı seferler düzenlenmektedir. Havaş’ın Ordu’dan Ordu Giresun Havalimanı için yolculuk ücretleri; Ünye için 17 TL, Fatsa için 15 TL, Kumbaşı ve Ordu Otogarı için 8 TL’dir ve fiyatlara KDV dâhildir. Havaş’ın Giresun’dan Ordu Giresun Havalimanı için yolculuk ücretleri; Tirebolu ve Espiye için 15 TL, Keşap ve Giresun Otogarı için 10 TL’dir ve fiyatlara KDV dâhildir. Ordu Giresun Havalimanı havayolu uçak bileti işlemleri için Anadolu Jet, Türk Hava Yolları ve Pegasus satış ofislerine uğrayarak biletinizi alabilirsiniz.  

Ordu - Giresun Havalimanı Konumu

Adres: Alibey Adası, 52010 Ordu
Kodu:
Telefon: 0452 226 28 55

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X