Nevşehir Kapadokya Havaalanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Nevşehir Kapadokya Havaalanı

İlk olarak Kapadokya’nın kısa ve açıklayıcı bilgilerini edinmek gerekir. Kapadokya, 60 milyon sene önce Güllüdağ, Erciyes ve Hasandağı’nın püskürttüğü kül ve lavların oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca sene boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılması sonucunda ortaya çıkan bir bölgeden ibarettir. Kapadokya bölgesi, aslında başta Nevşehir ili olmak üzere Niğde, Kırşehir, Kayseri ve Aksaray illerine yayılmış durumda olan bir bölge niteliğindedir. Bu bölge, tarih ve doğanın bütünleşmiş olduğu bir yerdir. Bundan dolayı turizm açısından önemli bir değer taşımaktadır. Nevşehir Kapadokya havayolu uçak bileti alarak sizler de bu turistik bölgeyi ziyaret edebilir ve unutulmaz görüntülere şahit olabilirsiniz. Ayrıca coğrafi olaylar meşhur Peribacalarını oluştururken tarihi süreç içerisinde insanlar da bu bacaların içerisine manastırlar, evler ve kiliseler oymuştur. Bunları da freskler ile süsleyip binlerse senelik medeniyetlerin izlerini günümüz dünyasına kadar taşımayı başarmıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme dek uzandığı Kapadokya bölgesinin yazılı tarihi ise Hititler ile başlamaktadır. Tarih süresince ticaret kolonilerini içeren ve ülkeler arasında hem sosyal hem de ticari bir köprü görevi gören Kapadokya bölgesi, İpek Yolunun da değeri kavşaklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Turizm açısından zengin olan ve milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu bölge, tarih ve doğanın dünya üzerinde en güzel şekilde bütünleştiği bir bölgedir. Günümüz koşullarındaki Kapadokya bölgesi; Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Kırşehir illerinin kapladığı bir bölgedir. Daha ufak bir alan olan kayalıklı bölge ise Ürgüp, Üçhisar, Avanos, Derinkuyu, Göreme, Ihlara ve civar bölgeden ibarettir. Bu denli geniş bir bölgeye hitap eden Kapadokya’nın mevcut havaalanı da oldukça değerli ve önemli pek çok nitelik taşımaktadır. Nevşehir Kapadokya Havaalanı, 1998 tarihinde yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuş olan bir havalimanı niteliğine sahip durumdadır.

 

 

Ayrıca Nevşehir Kapadokya Havaalanı’nın toplamda 3500 m2 değerine sahip ortak kullanımlı alanı bulunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra senede 700.000 yolcu kapasitesine sahip iç ve dış hatlar terminali de mevcut haldedir. Havaalanı içerisinde ilave olarak 3000x45 m boyutlarında, 110 PCN mukavemetinde bir tane beton pist ve 5 tane uçak kapasitesi bulunan, 240x120 boyutlarında 110 PCN mukavemetinde beton yapılı apron yer almaktadır. Bu özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kapadokya Havaalanı’nın daha pek çok dikkat çeken tarafı bulunmaktadır. Bu hususlar hakkında net ve doğru bilgileri edinerek sizler de seyahatlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Nevşehir Kapadokya Havayolu uçak bileti almanız durumunda zaten bu havaalanını detaylı bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra söz konusu olan havaalanının diğer önemli özelliklerini de öğrenmeniz fayda sağlayacaktır. Bu özellikler arasında aydınlatma, itfaiye, sağlık hizmetleri, banka hizmetleri ya da benzer diğer hizmetler mevcut haldedir. Aydınlatma kategorisi içerisinde CAT II özelliği dikkat çekerken aynı zamanda itfaiye kategorisinde de CAT VII özelliği vurgulanmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra PTT, banka hizmetleri, çeşitli sağlık hizmetleri, restoran ve kafe, Cip ve VİP özellikli hizmetleri de turistlere en iyi şekilde sunulmaktadır. Nevşehir Kapadokya Havaalanının otopark alternatifi de mevcuttur. Bu otopark ise toplamda 400 araç alma kapasitesine sahip durumdadır. Aynı zamanda havaalanının pisti de son derece ideal ölçülerde yapılmıştır. Bu ölçüleri de öğrenerek bilginizi artırmanız mümkündür. Nevşehir Kapadokya Havayolu uçak bileti aldığınız zaman bindiğiniz uçağın bu piste ineceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Pistin doğrultusu olarak 11/29 değeri belirtilirken aynı zamanda uzunluğu da 3000x45 boyutlarındadır. Beton ve yüzey özelliğini de elbette ki unutmamak gerekir. Mukavemet değeri 110 PCN olan bu havaalanının apronları da 240x120 boyutunda belirlenmektedir. Beton kaplama özelliği bulundurmakla beraber yine 110 PCN mukavemet özelliği bulunmaktadır. Tüm bu özellikler kesinlikle gerekli ve önemli değerler içermektedir. Mevcut olarak aktarılan bu detayların mutlak surette göz önünde bulundurulması gerekir.

 

 

Tüm bu bilgilerin yanı sıra Nevşehir Kapadokya Havaalanının her sene belirli dönemler dahilinde milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptığını söylemek net bir şekilde mümkün olacaktır. Ayrıca bu havaalanının oldukça ideal özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden de kısaca bahsetmek siz yolcular ve yolcu adayları için ideal olacaktır. Öncelikle bu havaalanının uçak kapasitesi 5 uçak olarak belirlenmiştir. Üstelik senelik istatistikler göz önüne alındığında bu bölgeye her geçen gün daha fazla bir yoğunluğun ve ilginin oluştuğunu söylemek mümkün hale gelmektedir. 2006 senesinin istatistikleri doğrultusunda iç ve dış hat toplam değeler şu şekildedir; 833 uçak bu havaalanında işlem yapmış olup yine toplamda 392 değerinde yük elde edilmiştir. Bu havaalanını tercih eden ve Nevşehir Kapadokya Havayolu uçak bileti alan yolcu sayısı ise 27,832 oranında belirlenmiştir. Aynı şekilde bu havaalanı kapsamında faaliyet gösteren havayolu şirketlerini de belirtmek gerekecektir. Seyahat edecek olan turistlerin bu havayolu şirketlerini tercih etmesi elbette ki gereklidir. Ayrıca bu havayolu şirketlerinin mevcut uçuş noktalarını da net bir şekilde bilmelisiniz. Pegasus havayolu şirketi, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına sefer düzenlemektedir. Türk Hava Yolları ise, İstanbul Atatürk Havaalanına sefer düzenleyerek faaliyetlerini sürdürmektedir. Son olarak Anadolu Jet havayolu şirketi de İzmir ve Antalya başta olmak üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına sefer düzenlemektedir. Sizler de bu havayolu şirketlerini tercih ederek uçak biletlerinizi satın alabilirsiniz. Bununla beraber havaalanında siz yolculara sunulan çeşitli alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Kapadokya bölgesini ziyaret etmek istiyor, ancak nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız eğer kesinlikle uçak yolculuğunu tercih etmelisiniz. Bu sayede hem çeşitli alternatifleri değerlendirebilir hem de zamandan tasarruf ederek rahat bir seyahat geçirebilirsiniz.

Nevşehir Kapadokya Havaalanı Konumu

Adres: Nevşehir Kapadokya Havaalanı Girişi, 50900 Tuzköyü/Gülşehir/Nevşehir
Kodu:
Telefon: (0384) 421 4451

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X