Dünya Parmağının Ucunda!

Moskova Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Rusya’nın ekonomik, turistik ve kültürel merkezi Moskova, buz gibi havasına rağmen insanın içini ısındıran bir kent. İki devrim bir de dünya savaşı gören şehrin her bir köşesi tarihi yapılarla dolu.Moskova uçuşları için Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus’un İstanbul kalkışlı direkt uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 saat süren Moskova uçuşları için Türk Hava Yolları Vnukovo, Pegasus Hava Yolları Domodedovo Havalimanı’nı kullanmaktadır.

 

Moskova’ya Ne Zaman Gitmeli

Dünyanın pek çok ülkesinden Moskova’ya sefer düzenleyen havayolu şirketlerinin verilerine göre en ucuz Moskova uçak biletini alabileceğiniz tarihler 
Ocak’ın son iki haftası ile Şubat’ın ilk haftası. Moskova uçak biletinin en pahalı olduğu aylar Haziran ve Ağustos. Seyahat tarihleriniz esnekse Moskova uçak biletini ortalama 47 gün önce almanızı tavsiye ederiz. Gün baz alınarak hazırlanan verilere göre ise en hesaplı uçacağınız gün Perşembe, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Moskova’nın Yerel Tatları

 • Sabah kahvaltısında havyar ve lakerdayla güne başlayan Ruslar, reçel, - marmelat gibi tatlıların yüzüne bakmazlar.
 • Çorba, Rus mutfağında geniş bir yere sahip. Ruslar çorba içmezler, çorba yerler. Et, balık ve sebze ağırlıklı çorbalardan en meşhurları: Borş, solyanka, okroska, shchi.
 • Yemeklerden önce servis edilen ‘zakuski’ adı verilen meze tabağında havyar’dan füme somon’a, ördek pane’den patlıcan dolmasına kadar pek çok mezeden üç-dört çeşit yer alır.
 • Daha çok sığır ve tavuk eti tüketirler. Tavşan ve geyik gibi av hayvanlarını yanı sıra Sibirya’nın bazı bölgelerinde ayı eti de yerler.
 • Aristokrat Michelin’e göre daha demokrat olan prestijli mekân rehberi Zagat’a göre Moskova’nın en iyi beş restoranı şunlar: Pushkin Cafe, Galleria, Shinok, Scandinavia ve Cantinetta Antinori.

 

Moskova’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Moskova’nın hatta Rusya’nın kalbi Kızıl Meydan adeta bir açık hava müzesi gibi… Kremlin Sarayı, St. Vasili Kilisesi, Lenin Mozolesi, Kazan Katedrali, Devlet Tarih Müzesi görülmesi gereken yerler listenin başında bulunuyor.
 • 1931’de Stalin tarafından dinamitle yıktırılan, 1990’da Yeltsin tarafından aslına sadık kalarak tekrar inşa ettirilen Kurtarıcı İsa Kilisesi, altın renkli kubbeleriyle göz kamaştırıyor.
 • Hermitage’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük sanat müzesi olan Puşkin Müzesi’nde Yunan, Roma, Mısır ve Anadolu eserleri sergileniyor. Çanakkale’den Almanya’ya kaçırılan, II. Dünya Savaşı sonrası ‘ganimet’ olarak Rusya’nın eline geçen Truva Hazinesi de burada bulunuyor.
 • 160 yıl önce tüccar Pavel Tretyakov tarafından kurulan Tretyakov Devlet Galerisi’nde başta Rublev, Ayvazovski, Repin, Maleviç olmak üzere 250 ressamın 130 bin tablosu sergileniyor.
 • Eskiden KGB karargâhı olarak kullanılan Lubyanka binası, Dostoyevski’nin Evi, Bolşoy Tiyatrosu, Moskova Sirki, Gorki Park, ‘Bıyıklının Gökdelenleri’ olarak bilinen Moskova’nın Yedi Kuleleri de gezi planınız dâhilinde olmalı.
 • Novodeviçi Mezarlığı’nda bir ağacın gölgesinde son aşkı Vera Tulyokava’yla uyuyan büyük Türk şairi Nazım Hikmet’i ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Moskova Seyahati İçin İpuçları

11 hattan oluşan ve dünyanın en işlek metrosu olan Moskova Metrosu’ndaki istasyonların ismi Latin alfabesiyle değil Kiril alfabesiyle yazıyor. Gideceğiniz yerlerin adlarını Kiril alfabesiyle yazılışını not edin. Rusya’ya girişte üzerinizde 3 bin dolardan fazla nakit para varsa deklare etmeniz gerekiyor. Hemen hemen her yerde kredi kartı geçtiği için yanınızda fazla miktarda döviz bulundurmanız sizi yankesicilerin hedefi yapabilir.

 

Moskova’da Alışveriş Önerileri

 • Matruşka, boyalı ahşap yumurta, Gjel porselenleri, kehribar takı, eski Sovyet şapkaları, II. Dünya Savaşı madalyaları… Hediyelik alışverişinizi Kızıl Meydan'dan, Arbat'tan ve en ucuz, en çok çeşidi bulabileceğiniz İzmailov’dan yapabilirsiniz.
 • AVM’den öte bir saray ya da müzeyi andıran GUM da alışveriş için gezebileceğiniz 120 yıllık bir yapı.
 • Tverskaya Caddesi şehrin en ünlü caddesi olmasının yanı sıra sayısız mağazaya evsahipliği de yapıyor.
 • Yüzlerce votka markası kafanızı karıştırabilir. Para mühim değil derseniz Beluga, fiyatı orta ama kaliteli bir şey isterseniz Russkiy Standart alabilirsiniz.

 

Moskova Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Moskova Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Domodedovo Havalimanı

Domodedovo Havalimanı Rusya'daki en işlek havalimanıdır. Moskova şehir merkezinin yaklaşık 42 km güneydoğusunda yer alır.

 

Domodedovo Havalimanı Ulaşım

Araba

A105 otoyolu üzerinden Moskova Çevre Yolu boyunca devam edip 25 numaralı yan yolu takip ederek havalimanına ulaşabilirsiniz. 

 

Tren

Ekspres Tren

Konforlu ve hızlı bir tren olması bakımından tercih edilen Ekspres Tren hiç durmadan Paveletsky İstasyonu'ndan havalimanına veya tersi yönde ulaşım sağlar. Yolculuk süresi yaklaşık 40-50 dakikadır.

 

Banliyö Treni

Paveletsky İstasyonu'ndan havalimanına giden bu tren tüm duraklarda durur bu nedenle havalimanına ulaşma süresi 1 saat 10 dakika'dır.

 

Otobüs

Eğer havalimanından Domodedovskaya metro istasyonuna ulaşmak isterseniz 06:00 ve 00:00 arasında her 15 dakikada biz sefer yapan otobüsleri tercih edebilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 25-30 dakikadır.

 

Ring Servisler

Domodedovskaya metro istasyonundan havalimanına gitmek için ring servisleri de kullanabilirsiniz. 06:00 - 00:00 arası her 15 dakikada bir sefer yapan servislerle istasyondan havalimanına ulaşmanız 25-30 dakika sürecektir. Havalimanına ulaşım yöntemleriyle ilgili daha detaylı bilgi için Domodedovo Havalimanı ulaşım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Vnukovo Uluslararası Havalimanı

Vnukovo Uluslararası Havalimanı'na Ulaşım

Araba

Vnukovo Havalimanı direkt olarak Kiyevskoye otoyolu (M3 ve E101) ve Borovskoye otoyoluyla bağlantılıdır. Minskoye otoyolu ise (M1 ve E30) 25 dakika sürüş mesafesindedir.

 

Aeroexpress

Hiç durmadan giden ekspress otobüslerle Kievskaya metro istasyonundan 35 dakika içinde havalimanına ulaşabilirsiniz.

 

Otobüs

611, 611c, 611ф (611f) otobüsleriyle 1 numaralı metro hattında yer alan Yugo-Zapadnaya istasyonuna 25 ilâ 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

 

Minibüs

Yugo-Zapadnaya istasyonuna 45m numaralı minibüsle de ulaşabilirsiniz. Yolculuk 20-25 dakika sürmektedir. Vnukova Havalimanı'na ulaşım ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Vnukovo Uluslararası Havalimanı websitesindeki ulaşım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Moskova Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X