Dünya Parmağının Ucunda!

Monte Carlo, Avrupa’da yer alan Monako’nun, resmi adıyla Monako Prensliği’nin zengin bir şehridir. 35 bin nüfusa sahip Monako Prensliği’nin 25 binlik nüfusu Monte Carlo’da yaşamaktadır. Monte Carlo, Monako Prensliği’nin dört büyük yerleşim yerinden birisidir.

 

 

Monte Carlo, Monako prensi III.Charles’ın izin verdiği anonim bir şirket tarafından 1861 yılında kurulan kumarhanenin etrafında şekillenmiş ve beş yıl sonrasında da Monte Carlo ismini almıştır. Monte Carlo ismini aldıktan sonra Monte Carlo’ya, Monako’ya gelir sağlaması için dünya zenginleri tarafından ziyaret edilebilecek lüks ve görkemli kumarhaneler kurulmuş ve Monte Carlo dünya genelinde ün kazanan bir kumarhane şehri olmuştur. Monte Carlo’nun resmi dili Fransızca ve para birimi euro’dur.Kumarhane içerisinde bir opera binası ve kumarhanenin yakınında bir konumda da Uluslararası Spor Kulübü bulunmaktadır.  Monte Carlo’daki oyun masaları sadece Monte Carlo’yu ziyarete gelenlere açıktır. Ünlü Formula 1 Yarışları, Monaco-Ville’de yapıldığı gibi Monte Carlo’da da yapılmaktadır.

 

 

 

Monte Carlo, gösterişli kumarhaneleri sayesinde dünya genelindeki birçok yerden çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Monte Carlo’nun iklimi, bağlı olduğu Monako Prensliği’nin Akdeniz kenarında olduğu için Akdeniz iklimidir. Bu nedenle Monte Carlo’da yazlar sıcaktır ve kışlar da ılıman ve yağışlı geçmektedir. Monte Carlo’ya yılın her döneminde gidilebilir fakat en eğlenceli ayları Nisan ve Ağustos ayları arasındaki dönemdir. Monte Carlo’ya giderek hareketli bir tatil geçirebilir, hatta dönemini denk getirerek Cannes Film Festivali’ne veya Formula 1 Yarışları’na da rastlayabilirsiniz. Özellikle bahis oyunlarına meraklı olanların tercih edeceği Monte Carlo, herkes tarafından sevilebilecek bir şehirdir.

 

 

Peki, Monte Carlo’ya gitmeye karar verdiniz. Tatiliniz arasında en hareketlisini burada geçirmek istiyorsunuz fakat nasıl gideceğiniz konusunda bir fikriniz yok. Ne yapacaksınız? Monte Carlo’ya gitmekle ilgili öncelikle söylenmesi gereken şey, Monte Carlo’da havalimanı olmadığıdır. Monte Carlo, dünyanın en ünlü, en gelişmiş, en zengin, en lüks kumarhane şehri olabilir fakat ne yazık ki henüz Monte Carlo’ya direk ayak basmamızı sağlayacak bir havalimanı mevcut değil fakat bu sizi üzmesin! Monte Carlo’ya gidebilmeniz için elinizde hiçbir imkan yok değil. Monte Carlo’ya gitmek için kullanabileceğiniz alternatif bir güzergah var ve bu güzergah Nice’ten geçiyor.

 

 

Güney Fransa’da yer alan Nice’a uçabilmeniz için İstanbul’dan aktarmasız ve Türkiye’nin diğer illerinden İstanbul aktarmalı olarak şehir uçak bileti ayırtmanız gerekiyor. Nice’e uçabilmeniz için şehir uçak bileti alabileceğiniz firmalar arasında en başta Türk Hava Yolları (THY) geliyor. Türk Hava Yolları (THY) dışında Air France, Ukrayna Havayolları gibi firmalardan da şehir uçak bileti temin edebilirsiniz.  Şehir uçak bileti’nizi İstanbul aktarmalı ya da aktarmasız olarak temin ettikten sonra Nice’e uçuyor ve Nice Havalimanı’nda iniyorsunuz ancak yolculuğunuz burada bitmiyor. Nice Havalimanı önünden veya yakınlarından, kültürel zenginliğin simgesi olan insanlarla birlikte bir trene veya otobüse biniyor, Monako’ya ulaşıyorsunuz. Tercihinize göre bir taksi tutabilir veya özel araçla da gidebilirsiniz.  Monako’ya ulaştıktan sonra elbette şehir içinde kendinizi kaybetmenin öncesinde konaklama seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor. Monte Carlo’da otel seçenekleri oldukça fazla. Hemen her bütçe için farklı niteliklere sahip oteller bulunuyor.

 

 

Şehir merkezine en yakın otellerden bazıları;

 • Hotel Versailles
 • Monaco Room

 

En uygun fiyata konaklama yapılabilecek otellerden bazıları;

 • Hotel Versailles
 • Monaco Room
 • Apartments Monaco

 

Seçilebilecek diğer otellerden bazıları;

 • Hotel Hermitage
 • Hotel Metropole

 

 

Konaklama tercihinizi yaptıktan sonra dinlenebilir, güzel bir yemek için dışarı çıkabilir, şehrin görülmesi gereken önemli yapılarını ziyaret edebilirsiniz. Yemek için tercih edebileceğiniz başlıca mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar arasında Cafe de Paris, Fuji, Baccarat gibi yerler bulunmaktadır. Görmeniz gereken bir mekan ise Louis 15 isimli mekandır çünkü Louis 15 dünyanın en büyük şarap mahzenine sahip tek restorandır. Mahzenin 250 bin şarap şişesi kapasitesi bulunmaktadır. Bu özelliğinden ve kalitesinden dolayı görülmesi gereken bir restorandır fakat oldukça pahalı olan bu mekanda yemek yiyebilmek için önceden rezervasyon yaptırmalı ve oldukça şık giyinmelisiniz.

 

 

Monako ve Monte Carlo’nun sadece kumarhanelerle anılması sizi korkutmasın çünkü Mokano’da gezilebilecek birçok yer var ve bu yerler;

 • Prenslik Sarayı
 • Deniz Müzesi
 • Hayvanat Bahçesi
 • Prens Rainier Klasik Otomobil Koleksiyonu
 • Pul ve Para Müzesi
 • Egzotik Bahçe
 • Monako Prenslerinin Mumya Müzesi
 • Napolyon Müzesi
 • Japon Bahçeleri
 • Tarih Öncesi Antroloji Müzesi
 • Prenses Grace Gül Bahçesi
 • Condamine Pazarı
 • Oşinografi Müzesi
 • St. Martin Bahçeleri
 • Ulusal Bebek ve Saat Müzesi

 

Monte Carlo’da gezip görebileceğiniz yerleri ziyaret etmenizin dışında hareketli bir yaz tatili için gece hayatına giriş yapabilir ve bar, disko gibi eğlence merkezlerinde eğlenebilir veya kumarhanelerden birinde şansınızı deneyip, şansınızın yüzünüze gülmesini bekleyebilirsiniz. Şampanya, Monte Carlo’da en çok tüketilen içkidir. Bir kadeh şampanya içmek için Zelos, Jimmy’z gibi mekanları tercih edebilirsiniz. Monte Carlo’dan alışveriş yapmak isterseniz La Condamine Pazarı, tercih edebileceğiniz en uygun yerdir. Bu pazarda her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Bu pazar yeri dışında Monako pullarının satışının yapıldığı yerler bulunmakta ve dünya genelindeki birçok koleksiyoncu bu amaçla Monte Carlo’yu ziyaret etmektedir.

 

 

Monte Carlo’da dikkat etmeniz gereken çok fazla detay bulunmamaktadır. Özellikle güvenlik konusunda tedirginliğe gerek yoktur çünkü Monte Carlo sokak ve caddelerinin tamamı kamera sistemleriyle izlenmektedir. Olası şüpheli bir durumda siz isteseniz de istemeseniz de polis müdahale etmektedir. Monte Carlo’da yaptığınız tatilinizi tamamladıktan sonra, Türkiye’den gelirken izlediğiniz yol güzergahının tam tersi yönde ilerleyerek Nice Havalimanı’na ulaşabilir ve oradan da Türkiye’ye uçabilirsiniz.

Monte Carlo Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X