Malatya Erhaç Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Malatya Erhaç Havalimanı

Malatya Havalimanı, Türkiye’de yapılan ilk havalimanlarından biridir. Türk Hava Kuvvetleri ve DHMİ ortak kullanımına sahip havalimanı 1941 yılında Battalgazi’de hizmete başlamış, ardından başka bir yere taşınmış ve 1984 Mayısından itibaren de şimdiki yeri olan Akçadağ’da hizmete girmiştir. Havalimanı kuzey konumludur ve şehir merkezine uzaklığı 34 kilometredir. 3350x45 metrelik asfalt kaplama bir piste sahip olan Malatya Havalimanı, 8.590.890 m2‘lik bir alana kurulmuştur. İç hatlar ve dış hatlar olmak üzere 2 terminaliyle hizmet veren Malatya Havalimanı, 1065 m2 yolcu kullanım alanına, 3585 m2 toplam kullanım alanına sahiptir ve havalimanında 152 araç kapasiteli bir otopark ile VIP salonu da bulunmaktadır. İç hatlar 900.000, dış hatlar 100.000 olmak üzere 1.000.000 yolcu kapasiteli havalimanı gerektiğinde askeri uçuşlar için Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri 7. Ana Jet Üs Komutanlığı Erhaç’tadır ve Malatya Havalimanı askeri uçuşlar için de kullanılmaktadır. Malatya Havalimanı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yeşil Havaalanı (Green Airport) belgesine de sahiptir. Yeşil Havaalanı Projesi, havaalanlarında bulunan firmaların çevreye verdikleri zararı zaman içinde azaltmak ya da ortadan kaldırmak için başlatılan bir çevre projesidir.

 

 

THY, Pegasus, Sun Express ve Onur Air havayolu şirketleri İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Malatya’ya haftada toplam 45 sefer düzenlemektedir. Ankara ve İzmir’den günde 1 sefer geliş, 1 sefer gidiş olmak üzere karşılıklı 1’er tarifeli sefer; İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanından Malatya’ya 3‘er gidiş, 3’er dönüş olmak üzere karşılıklı 6‘şar tarifeli sefer düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları, Malatya’ya en çok uçuş düzenleyen firmalardır. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet markasıyla da İstanbul ve Ankara’dan Malatya’ya karşılıklı 1’er tarifeli sefer düzenlemektedir. Hava şartları, uçak ve yolcu durumuna göre bazı seferler iptal edilebilmekte ya da yolcu durumuna göre ek seferler düzenlenebilmektedir. Rötar ya da uçuşların iptal durumlarını Malatya Havalimanı internet sitesinden anlık olarak takip edebilirsiniz. 2007 yılından beri Dış Hat uçuşlara da açık olan Malatya Erhaç Havalimanına, Türk Hava Yolları Malatya’dan Ankara aktarmalı Frankfurt seferleri düzenlemektedir. Pegasus Havayollarınında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı kısa süreli aktarmalı Malatya - Frankfurt seferleri bulunmaktadır. Onur Air’ın ise Frankfurt’tan Malatya’ya, İstanbul Atatürk Havalimanı aktarmalı ve Malatya’dan Frankfurt’a yine İstanbul Atatürk Havalimanı aktarmalı seferleri vardır. Onur Air’in aktarmalı uçuşları, İstanbul üzerinden yaklaşık 1 gün sonra yapılmaktadır.

 

 

Havaş, Malatya Havalimanına inen tüm uçakların yolcuları için servis hizmeti vermektedir. Havaş servisleri, Malatya’daki en uygun havalimanı ulaşım araçlarıdır. Uçaklar havalimanına indikten 25 dakika sonra servis otobüsleri Malatya şehir merkezine doğru yola çıkmaktadır. Yaklaşık 45 dakika süren yolculuk sırasında Havaş servisi yolcularını; Onbin Konut, Polis Kantini, Polis Okulu, AFRA, otogar, 2. Ordu TSK Lojmanları Kavşağı, Beydağı Devlet Hastanesi, Altın Kayısı, Eski Garaj, Emeksiz Kavşağı, Doğu Garajı, İnönü Stadı Karşısı Havaş Ofisi duraklarında indirebilmektedir. Malatya şehir merkezinden havalimanına gidiş güzergahı ise şehir merkezinde Sivas Caddesindeki Havaş Ofisi, çevre yolu, otogar ve Malatya Havalimanıdır. Havaş, Malatya’dan kalkan tüm uçuşlar için şehir merkezinden Malatya Havalimanına uçuştan 2 saat öcesine kadar servis düzenlemektedir. Servis araçlarına 15 dakika önce gelinmesi ve eğer servise yoldan binilecekse servis kalkmadan önce telefonla bilgi verilmesi gerekmektedir.

 

 

Onur Air firması da Malatya şehir merkezinden Havalimanına ve havalimanından Malatya şehir merkezine servis hizmeti düzenlemektedir. Havalimanına giden Onur Air servisleri, uçakların kalkışından 2,5 saat önce şehir merkezinde bulunan İnönü Caddesi üzerindeki Malatya Öğretmen Evi karşısından hareket etmektedir. Uçakların inişinden 20 dakika sonra ise Onur Air’in servis otobüsleri havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir. Malatya Havalimanından araç kiralamak istiyorsanız havaalanında çeşitli araç kiralama şirketleri bulunmaktadır. Ayrıca aracınızı havalimanında bırakmak isterseniz meydanda 152 araçlık bir otopark mevcuttur. Havalimanından şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz seç eneklerden biri de taksidir. Taksi, havalimanından şehir merkezine en hızlı ulaşım aracıdır. Havalimanı yolcu çıkışı önünden 24 saat boyunca hizmet veren taksilerin ücret tarifelerini panolardan görebilirsiniz. Havalimanının bulunduğu Akçadağ’a belediye otobüsü seferleri bulunmakla birlikte havalimanının çok uzağından geçtiği için tercih edilmemektedir.

 

 

 

Malatya Havalimanında bulunan çeşitli cafeler, fast food restaurantlar ve diğer yeme içme mekanları Malatya Havalimanının sessiz, sakin ve huzurlu ortamını yansıtmaktadır. Güler yüzlü çalışanları, kahve çeşitleri, fast food menüleri, uygun fiyatlarıyla Malatya Havalimanı cafe - restaurant bölümü bünyesinde, geliş ve gidişlerinizde uçağınızı ya da yolcunuzu beklemek, yemek yemek, kahve içmek için güvenle tercih edeceğiniz ve memnuniyetle ayrılacağınız mekânları barındırmaktadır. Malatya Havalimanı yakınında konaklamak isterseniz oteller bölgesinde 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Havalimanı çevresindeki bu oteller, Malatya’ya iş için ya da kısa süreliğine gelmiş misafirler için 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır. Her keseye uygun otelin bulunduğu oteller bölgesi, Malatya şehir merkezine kolay ulaşım olanağı ve otel içinde çeşitli hizmet seçenekleri sunuyor.

Malatya Erhaç Havalimanı Konumu

Adres: Aksaray Köyü Malatya Erhaç Havaalanı Girişi Pk:44600 Akçadağ/Malatya
Kodu:
Telefon: (0422) 266 0046

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X