Dünya Parmağının Ucunda!

Los Angeles Uluslararası Havalimanı ya da tüm dünyada bilinen adıyla LAX, dünyanın en işlek 5., Amerika’nın ise 2. havalimanıdır. Güney California’da bulunan havalimanına dünyanın pek çok ülkesinden Türk Hava Yolları da dahil büyük uçak firmaları, direkt uçuş gerçekleştirmektedir. Los Angeles uçak bileti alarak uçacağınız İstanbul’dan Los Angeles şehrine direkt uçuş süresi yaklaşık olarak 14 saattir. Şehir merkezine 30 km. uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşım; havalimanı servisleri, shuttle, otobüs, metro ve şoförlü veya şoförsüz araç kiralama servisleri ile gerçekleştirilir. Metro için kullanacağınız araçlar 04.30-23.00 saatleri arasında ücretsiz çalışmaktadır. Ancak eğer Los Angeles’da rahat dolaşmak istiyorsanız tavsiyemiz; havaalanından tatil süreniz boyunca kullancağınız bir araç kiralamanızdır, çünkü Los Angeles şehri arabalı rahat edebileceğiniz, benzinin ve araç kiralamanın çok ucuz olduğu, toplu taşımanın neredeyse olmadığı bir şehirdir.

 

 

Taksi ise mesafeler çok uzun olduğu için hem çok pahalıdır, hem de Los Angeles yerli halkı tarafından bile pek tercih edilmez. Ayrıca Los Angeles’da taksiler randevulu olarak çalıştığı için, merkez bölgeleri dışında taksi bulmak çok zordur. Los Angeles Belediyesi tarafından işletilen otobüs ve metrosunda bisiklet kullanıyorsanız rahatlıkla koyabileceğiniz bisiklet yerleri bulunmaktadır. Otobüsler ise renklere göre farklı rotalara gitmektedir. Buna göre; Beverly Hills ve Sunset Bulvarı için kırmızı, Santa Monica için sarı, Universal Studios’a gitmek için mavi ve şehir merkezine gitmek için ise mor rotalı otobüslere binmeniz gerekmektedir.

 

 

 

 

Los Angeles, yılın 12 ayında da yağışın az görüldüğü tropikal iklimin yaşandığı bir bölgededir. Kış aylarında bile sıcaklıklar ortalama 15 derece civarındadır. Ağustos ayında ise sıcaklık 32 dereceye kadar yükselir. Eğer plajlardan yararlanmak istiyorsanız, yaz ayları idealdir. Ancak eğer sıcaktan rahatsız olacaksanız, her yerin yeşile büründüğü ve şehir parklarının çiçeklerle dolduğu bahar ayları Los Angeles’a uçak bileti alarak seyahat etmeniz için uygun olacaktır.

 

 

 

 

Amerikan halkı yağlı ve büyük porsiyonlar ile abur, cuburları çok tükettikleri için genellikle şişman, hatta obezdir. Los Angeles yerel halkı ise genellikle obezdir, çünkü yerel Amerikan mutfağında küçük porsiyonlu veya yağsız bir yemek bulmanız neredeyse imkansızdır. Ancak şehir bir film stüdyosu tadında olduğu için sağlıklı beslenmek isteyen aktörler ve aktör adayları için de sağlıklı yemekler yapan yerler rahatlıkla bulunabilir. Tüm Amerika’da olduğu gibi Los Angeles’da da çok sayıda göçmen olduğundan, aradığınız tüm mutfaklara ait yemekler ve restoranlar ile karşılaşırsınız. Ancak özellikle Çin, Hindistan, İtalyan, Fas ve Türk mutfakları biraz daha fazla sayıdadır. Özellikle pizza, gündüz saatlerinde kurtarıcınız olacaktır. Ayrıca marketlerde satılan hazır yemeklerden de alabilirsiniz.

 

 

Bütün ünlü fastfood zincirlerinin şubelerini bulabileceğiniz Los Angeles’da akşam biraz daha şık ve pahalı restoranlarda yemek yemek isterseniz; Brezilya mutfağı için Bossa Nova Restaurant, muhteşem soslu tavuk kanatları için Yankee Doodle Restaurant, Japon mutfağı ve sushi için Katsuya Restaurant veya Katana Restaurant, et sevenler için Boa Steakhouse Restaurant, İtalyan mutfağı için Madeo Restaurant, Uzakdoğu mutfağı için Sapp Cafe Shop Restaurant, Amerikan fastfood mutfağı için Los Angeles Hooters Restaurant ve Hollywood Hard Rock Cafe Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Yemeklerde ise ünlü Napa vadisinde yetişen üzümlerle yapılan California şarapları ideal seçim olacaktır.

 

 

 

 

İspanyolca Melekler Şehri anlamına gelen Los Angeles merkezi Downtown LA olarak geçer ve neredeyse tamamen gökdelenlerden oluşur. İlginç mimarisi ile dikkat çeken Walt Disney Konser Salonu ve şehrin en büyük dans kulübü Mayan buradadır. Mayan’da ortam adalara bölünmüştür ve bir odada tango yapılırken bir odada hip-hop müzik ile dans edilebilir. LA Lakers basketbol maçlarının yapıldığı dev salon Staples Spor merkezi ve Los Angeles Modern Sanatlar Müzesi Downtown LA’de görebileceğiniz diğer yerler arasındadır.

 

 

Los Angeles şehir merkezinden sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan Hollywood ise bambaşka bir dünyadır. Oscar Törenlerinin yapıldığı Kodak Teather, Madame Tussauds Müzesi ve gelmiş geçmiş bütün ünlülerin el ve ayak izlerinin yer aldığı Hollywood Boulevard sizi Hollywood’da ilk karşılayacak yerlerdir. Hollywood film dünyasının en büyük stüdyosu olan Universal Stüdyoları’nı gezmek için ise bir gün yetmeyebilir. City Walk Universal Stüdyoları’nda ziyaretçilerin alışveriş yaptığı ve temalı restoranlarda yemek yedikleri alandır. Ayrıca ünlü filmlerde kulanılan eşyalar, stüdyo mekanlar, eğlence parkı ve her turistin mutlaka katıldığı ünlü canlandırmalı tren vagonu turu Universal Stüdyoları’nda görmeniz gereken yerlerdir. Sunset Boulevard, ünlülerin yaşadığı evleri dışarıdan görebileceğiniz Beverly Hills tepeleri, araç trafiğine kapalı ünlü alışveriş caddesi Santa Monica Caddesi, lüks markaların bulunduğu Rodeo Drive ve Los Angeles Disneyland göreceğiniz yerler arasındadır. Hollywood’un ünlü plajları ise Santa Monica Plajı, Malibu Plajı, Venice Beach, Long Beach, Corona del Mar Plajı ve Newport Plajı’dır. Eğer mevsim müsaitse bu plajlardan mutlaka okyanusa girmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Los Angeles, kesinlikle araba ile dolaşmanız gereken bir şehirdir. Havaalanında lüks bir araç kiralamak ise çok uygun fiyatlara mümkündür. Hız sınırı şehir içinde 50 km/sa., otobanda ise 90 km/sa. dir. Benzincilerde pompacı bulunmaz, benzini kendiniz almak zorundasınız. Ayrıca uygun yere park etmezseniz, büyük miktarda trafik cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Los Angeles Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X