Dünya Parmağının Ucunda!

Konya Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Mevlana ve Nasreddin Hoca’nın şehri Konya, ziyaretçilerine kültürel açıdan önemli bir zenginlik sunar. Mevlana Türbesi, Şemsi Tebrizi Türbesi, İnce Minareli Medrese, Tuz Gölü, İnbaşı Mağarası ve Türkiye’nin tek çölü olarak bilinen Karapınar Çölü’nü Konya gezinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Konya uçuşları, Selçuklu ilçesinden bulunan Konya Havalimanı’na yapılmaktadır. Sadece İzmir ve İstanbul kalkışlı Konya uçuşları için hizmet veren Konya Havalimanı, Konya lehir merkezine yaklaşık 17 km mesafede bulunmaktadır. Konya Havalimanı’na ulaşım ile ilgili detaylı bilgi için sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Konya'ya Ne Zaman Gitmeli?

Bahar, kültür turlarına meraklılar için en iyi mevsimdir. Seyahat tarihinizden 4 hafta önce çok uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz. Ancak 17 Aralık’taki Şeb-i Arus törenlerine gidecekseniz en az 6 ay önceden uygun fiyata bilet almanızda yarar var. En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için yapılan araştırmalara göre yurtiçi uçuşlarda son 21 gün kala fiyatlar yükselmeye başlayıp, son 15 gün kala ise iki katına kadar çıkabiliyor.

 

Konya'nın Yöresel Lezzetleri

Etli Ekmek: Vedat Milor’a göre Konya’da gerçek ‘etli ekmek’ yiyebileceğiniz tek adres Aziziye Caddesi’ndeki Bolu Lokantası. İsmine aldanmayın; sahipleri, yıllar önce dükkanı devralırken adını değiştirmemişler. Hamuru katkısız, sert durum buğdayından; kıyması satırla çekilmiş. Taş fırının ‘koltuk’ denilen ateş görmeyen yerinde yavaş yavaş piştiği için ortası yumuşak, kenarları pizza gibi kabarık.

Yağ Somunu: Konyalıların pazar günleri olmazsa olmazlarındandır yağlı somunla çay keyfi yapmak. Formül basit; Konya’nın ‘yeşil tulum’ denilen küflü peyniri, bol tereyağ ve en kalitelisinden un. Melike Hanım Çarşısı’nda bulunan Hasan Şendağlı’nın fırınında sıraya girip mutlaka yağ somunun tadına bakın.

Sacarası: Gaziantep’in baklavası, Hatay’ın künefesi varsa, Konya’nın da sacarası var. İncecik baklava yufkası gibi açılıp, içi kaymaklı, bol tereyağ ve şerbetle dil damak şenlendiren bu tatlı için Cem Sultan Caddesi’ndeki Hacı Şükrü’nün kapısını çalmanız gerekecek.

 

Konya'da Görülmesi Gereken Yerler

  • Mevlana Müzesi: Yaklaşık 1000 yıl önce Mevlâna'nın dergâhı olan kompleks
  • Mevlana Türbesi olarak da anılıyor. Yılda ortalama 2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.
  • Çatalhöyük: 2012’de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Çatalhöyük, bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş Neolitik Çağ yerleşim merkezi.
  • Karapınar Çölü: Türkiye’nin tek çölünü görmek isterseniz eğer şehir merkezinin 94 kilometre doğusuna doğru bir yolculuk yapmanız gerekecek.
  • Meram Bağları: Konya’nın akciğeri olarak anılan Meram Bağları, halkın stres atmak için tercih ettiği bol yeşilliğe sahip mesire yeri.
  • Tropikal Kelebek Bahçesi: Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip ve içerisinde 15 farklı türde binlerce kelebeğin uçtuğu Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, tam 56 futbol sahası büyüklüğünde.
  • Tuz Gölü: Özellikle son yıllarda ayak sağlığı açısından ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Turistler, ayak sağlığına iyi geldiği gerekçesiyle bidonlarına tuz dolduruyorlar.

 

Konya'da Alışveriş Önerileri

  • Ney ve rebap gibi tasavvuf müziği enstrümanları, Ladik halısı
  • Daha çok ‘Mevlana Şekeri’ olarak bilinen peynir şekeri, Konya sarması
  • Mevlana, Nasrettin Hoca, semazen bibloları

Konya Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Konya Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Konya Havalimanı

2000 senesinde sivil hava trafiğine açılan Konya Havalimanı şehir merkezinden 11 km uzaklıkta bulunur.

 

Konya Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Havaş

Havaş servisleri ile Konya şehir merkezinden alana veya Konya Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve sefer detayları Havaş Konya'nın web sayfasında mevcuttur.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X