Dünya Parmağının Ucunda!

Köln Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Köln Katedrali. Şehirde 30’dan fazla müze ve 100’ün üzerinde sanat galerisi yer alıyor.Ülkemizden İstanbul kalkışlı direkt Köln uçuşları yapılmaktadır. Köln uçuşları için THY, Pegasus ve Sun Express’i tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 3 saat 20 dakika süren Köln uçuşları Köln ve Bonn şehirlerinin ortasında bulunan Köln Bonn Havalimanı’na yapılmaktadır.

 

 

Köln’e Ne Zaman Gitmeli

Dünyanın pek çok ülkesinden Köln’e sefer düzenleyen havayolu şirketlerinin verilerine göre en ucuz Köln uçak biletini alabileceğiniz tarihler Ocak’ın son iki haftası ile Haziran’ın üçüncü haftası. Köln uçak biletinin en pahalı olduğu aylar Ekim ve Temmuz. Seyahat tarihleriniz esnekse Köln uçak biletini ortalama 48 gün önce almanızı tavsiye ederiz. Gün baz alınarak hazırlanan verilere göre ise en hesaplı uçacağınız gün Salı, en pahalı uçacağınız gün ise Cumartesi.

 

Köln’ün Yerel Tatları

 • ‘Himmel un aad’ denilen, soğan, elma ve patates püresinden özel bir sosla yapılan sosis Köln’e özgü bir yemek. Elma cenneti, patates ise dünyayı temsil ediyor.
 • Çavdar ekmeğinin içine gouda peyniri, soğan ve hardal konularak hazırlanan ‘halve hahn’ adlı sandviç hem gündelik hayatta hem de Köln festivallerinde bol bol tüketiliyor.
 • Patates, soğan, un ve yumurtayla yapılan ‘rievkoche’ (bir tür patates gözlemesi) elma püresiyle birlikte yeniyor.
 • Köln'ün de pek çok Alman kenti gibi kendisine has birası var. Kölsch denilen açık renkli bira şehrin dört bir yanında ahşap fıçılardan ‘Stange’ denilen bardaklarla (üzerinde en az iki parmak köpük olacak) servis edilir.
 • Şehrin güneyi meşhur ‘riesling’ üzümünün anavatanı olduğu için beyaz şaraplarının da tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Köln’de Görülmesi Gereken Yerler

 • Şehrin simgesi Köln Katedrali’nin günde yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ediyor. II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olan şehirde bu katedralin ayakta kalmasının sırrı ise şu: Köln’ü bombalayan müttefik uçakları bu Katolik mabedine tek bir bomba bile bırakmadı.
 • Sırf müzelerini gezmek izin gidilebilecek bir kent olan Köln’de seçenek çok: Şehir Müzesi, Ludwig Müzesi, Çikolata Müzesi, Koku Müzesi, Romano-Germanik Müze…
 • Hohenzollern ile Deutzer köprüleri arasındaki sahile açılan sokaklarda yürürken bir ara kendinizi birkaç yüzyıl geriye dönmüş gibi hissedebilirsiniz.
 • II. Dünya Savaşı sırasında yıkılan ancak kapsamlı bir restorasyon sonrası eski görkemlerine kavuşan St. Andreas, St. Apostlen, Gross St. Martin, St. Pantaleon ve St. Kunibert kiliseleri, Avrupa’daki romanesk mimariyi etkileyen başlıca yapılar arasında yer alıyor.

 

Köln Seyahati İçin İpuçları

 • Raylı ulaşım ağı gayet geniş. Tabii ki etrafta pek çok tren olması kolay kaybolabileceğiniz anlamına da geliyor. Fakat korkmayın tren bileti alacağınız her noktada (kiosklar) Türkçe dil seçeneği var. Hiç olmadı yolda göreceğiniz her 10 kişiden dördü zaten Türk.
 • Elften elften elf Uhr elf… Yani 11’inci ayın 11’inde, saat 11.11’de. Şubat ayına kadar sürecek çılgın günlerin habercisi Köln Karnavalı işte bu tarihte başlıyor.

 

Köln’de Alışveriş Önerileri

Kolonyanın tarihte ilk defa üretildiği Köln’e gidip de ‘Eau de Cologne’ almadan dönmek olmaz. Çeşit çeşit ambalajlanmış traş losyonları, sabunlar, deodorantlar şehri ziyaret edenleri beklemekte.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Köln Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Köln Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Köln Bonn Havalimanı

Köln ve Bonn şehirlerinin ortasında yer alan ve iki şehre de hizmet veren Köln Bonn Havalimanı, Köln şehrine 15 km, Bonn'a ise 16 km mesafede yer alır.

 

Köln Bonn Havalimanı Ulaşım

Araba

Eğer Köln Bonn Havalimanı'na özel aracınızla gelmek isterseniz, A59 yolunu takip ederek "Flughafen" çıkışından çıkın. Bu yol sizi direkt terminallerin önüne getirecektir.

 

Tren

Havalimanına direkt olarak trenle ulaşabilirsiniz. Tren saatleri ve hat numaraları için DB Bahn'ın websitesinde yer alan tren seferleri çizelgesine bakabilirsiniz.

 

Otobüs

Eğer havalimanına Bonn'dan gelecekseniz, SB 60 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Köln'den gelmek içinse 7 numaralı S-Bahn'a binebilir, Porz Market durağında inerek 161 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X