Dünya Parmağının Ucunda!

Kiev Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

1991’e kadar süren Sovyet egemenliğinin ardından 21. yüzyılın en enerjik Avrupa kentlerinden birine dönüşen Kiev, tarihi dokusu kadar eğlence hayatıyla turistleri cezbediyor. Mağaralar Manastırı, Ayasofya Katedrali ve II. Dünya Savaşı Müzesi, Slav kültürünün merkezi olan şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçı. İstanbul kalkışlı direkt Kiev uçuşları için Türk Hava Yolları veya Ukrayna Hala Yolları Aerosvit’i tercih edebilirsiniz. İstanbul-Kiev uçuşları yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Kiev’de Zhulhany ve Borispol Havalimanı olmak üzere 2 tane havalimanı bulunmaktadır. İstanbul kalkışlı Kiev uçuşları için şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Borispol Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz.

 

Kiev’e Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Kiev uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Ağustos’un ilk haftası ile Ekim’in ilk haftası. Mart, Kiev uçak biletinin en pahalı olduğu ay. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 58 gün önce alarak en ucuz Kiev uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Perşembe, en pahalı uçacağınız gün ise Pazar.

 

Kiev’in Yerel Tatları

  • Bir tür mantı diyebileceğim ‘vareniky’ et, patates, mantar ve vişneden yapılıyor.
  • Patates mücveri ‘deruny’ ekşi kremayla servis ediliyor.
  • ‘Katliyeta’ ya da daha yaygın adıyla ‘kievski’ dereotu ve tereyağlı tavuk köftesi hem şehrin hem de Ukrayna mutfağının en popüler yemeği.
  • Soğan, peynir yumurta, mantar gibi malzemelerle doldurulan rulo ete ‘zavyvantsi’ diyorlar.
  • ‘Mlyntsi’ adını verdikleri kreplerin için lahana, lor, et ya da çeşitli meyveler dolduruyorlar.

 

Kiev’de Görülmesi Gereken Yerler

  • II. Dünya Savaşı Müzesi, Babi Yar Anıtı, Altın Kapı, Turuncu Devrim Meydanı.
  • Piragova Açık Hava Müzesi, Kiev Sirki, Kardeşlik Tepesi, Hydropak.
  • Kiev Hayvanat Bahçesi, Botanik Bahçesi.
  • Mağaralar Manastırı, Caves Manastırı, Ayasofya Katedrali.

 

Kiev Seyahati İçin İpuçları

Şebeke suyu çok temiz olmadığı için ambalajlı sudan şaşmayın. Ulaşım için metro ya da troleybüsü tercih edin. Taksiye binmek isterseniz, şoförlerin size ‘turist’ muamelesi yapıp, fazla ücret talep etmesi karşısında uyanık olun.

 

Kiev’de Alışveriş Önerileri

Alışverişin kalbi Kreshchatik Caddesi’nde atıyor. Billa, Furshet, Metrograd gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra Globus adı verilen yeraltı çarşısında da çok çeşitli dükkânlar var.

Kiev Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Kiev Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Kiev Borispol Havalimanı

Kiev Borispol Havalimanı Kiev şehir merkezinin 29 km doğusunda yer alır. Şehirdeki ana havalimanı konumunda olan Borispol Havalimanı şehrin hava trafiğinin %65'ini karşılar.

 

Kiev Borispol Havalimanı'na Ulaşım

Ring Servisler

Havalimanının sunduğu ücretsiz ring servisler ile Borispol Havalimanı terminalleri ve havalimanı oteli arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Sefer saatleri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kiev Borispol Havalimanı'nın websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sky Bus

Sky Bus'ı kullanarak havalimanından Kiev merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Sky Bus'a B veya D terminallerinden binebilirsiniz. Biletler direkt olarak otobüs şoföründen veya D ve B terminallerinde bulunan ofislerden temin edilebilir.

 

Şehirler Arası Otobüsler

Eğer Kiev dışındaki şehirlerden havalimanına ulaşmak isterseniz, Autolux, Gunsel ve Ukrbus şirketlerinin sunduğu otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.

 

Kiev Zhuliany Havalimanı

Kiev Zhuliany Havalimanı Kiev şehrindeki iki havalimanından biridir. Genellikle Kiev Havalimanı olarak de bilinen Zhuliany Havalimanı, Avrupa'nın en işlek iş havacılığı merkezidir.

 

Kiev Zhuliany Havalimanı Ulaşım

Havalimanı'na 06:30 ve 22:30 arasında toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. A ve D terminallerine 200 metre mesafede, B terminaline ise 50 metre mesafede bulunan duraklarla havalimanına veya havalimanından ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Minibüs

169, 565, 368, 302, 482, 496, 499 hat numaralı minibüslerle havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Troleybüs

22 ve 9 numaralı troleybüsler havalimanına ulaşım sağlamaktadır. 22 numaralı troleybüsün son durağı B terminalinin hemen önünde yer alır.

 

Otobüs

80 numaralı otobüs hattını da havalimanına ulaşmak için tercih edebilirsiniz.

Kiev Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X