Kıbrıs Ercan Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Kıbrıs Ercan Havalimanı

Ercan Havaalanı (ECN) yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en önemli havalimanıdır. KKTC'nin başkenti Lefkoşa'ya 23, Girne'ye 44, Magosa'ya 50 kilometre uzaklıkta Kırklar Köyü'ne inşa edilmiştir. Kıbrıs uçak bileti seçeneklerine baktığınızda Ercan Havaalanı'na uçuşların Türkiye'den sadece İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon ve Hatay üzerinden yapıldığını görebilirsiniz. Türkiye dışında özellikle İngiltere'den seferler yapılmaktadır.

 

 

Kuzey Kıbrıs, Türk yönetimine geçmeden önce havaalanının ismi Tymvou Havaalanı şeklinde kullanılıyormuş. İkinci Dünya Savaşı döneminde Kıbrıs Adası İngiltere sömürgesi olarak yönetildiğinden havaalanı, sivil havacılığa kapalı olarak askeri birlikler tarafından kullanılmıştır.Savaş bitip Kıbrıs bağımsızlığını ilan ettikten sonra havalimanı kullanıma kapatılmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı'nı takiben KKTC'nin kurulmasıyla tekrar kullanıma açılmış ve sivil havacılık uçuşları başlamıştır.Havaalanı ismini 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Harekatı'nın ilk günü hayatını kaybeden Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'dan almıştır.Açılışı 3 Şubat 1975 yılında, ilk uçuş da 65 kişilik bir yolcu uçağı ile yapılmıştır.2002 yılında yeni yatırımlar ile geliştirme çalışmaları yapılmış ve 2004'te uluslararası standartlar ile yeniden hizmete açılmıştır.2006 yılına kadar Ercan Havaalanı'ndan kalkan uçaklar başka bir ülkeye gitmek için önce Türkiye'ye inmek zorundaydı. Türk hükümetinin girişimi sayesinde İngiltere hükümeti ile uçakların direk uçuş yapabilmesi konusunda mutabakata varıldı. Ercan Havaalanı bu tarihten itibaren uluslararası havaalanı unvanına sahip oldu.

 

 

Eylül 2015 tarihinde Ercan Havaalanı'nın işletmesi 25 yıllığına Taşyapı İnşaat şirketine devredildi. Turizmin yoğun olduğu yaz aylarında haftada ortalama 60 sefer yapılmaktadır. Yılda ortalama 3.75 milyon yolcu seyahat etmektedir. Ercan Havaalanı terminal binaları ve eklerinde; restoran ve cafeler, VIP terminali, araç kiralama şirketleri, 24 saat açık sağlık ve ilk yardım ünitesi, wifi hizmeti, havaalanı kargo hizmetleri ve taksi servisi mevcuttur. Ayrıca havalimanında 2400 metrekarelik  bir Duty Free alanı vardır.  Mağazalarda parfüm & kozmetik, içki, sigara, tütün, puro, çikolata, şekerleme, kahve, çay, aksesuar ve oyuncak satılmaktadır. Ayrıca Fashion & Accessories Mağazasında da dünya markalarının ürünlerini satın alabilirsiniz. Havalimanına ait kapalı otopark mevcut. Otopark ücretleri bir gün için 6 TL ile 18 TL arasında değişiyor.

 

 

Ercan Havaalanı'na Kıbrıs'ın 5 farklı noktasından havaalanı servisleri ile ulaşabilirsiniz. Bu servislere Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt ve Lefke'den günün farklı saatlerinde belirli bir ücret ödeyerek binebiliyorsunuz. Servis saatlerini , ücretlerini öğrenmek veya detaylı  için; http://www.kibhas.org/

Havaalanına tabii ki taksi ile de ulaşabiliyorsunuz. Taksiye binmeden önce şoför ile fiyat konusunda mutlaka bir anlaşma yapmanızı öneriyoruz. Kıbrıs uçak bileti fiyatından daha fazla taksi parası vermeyi kimse istemez. Bir diğer ve en konforlu seçenek de araç kiralayarak havaalanına ulaşmak.  Hem havaalanı hem de tüm şehirler de ''Rent a Car'' servisi bulabilirsiniz. Yalnız dikkat edin! Çünkü direksiyon sağ tarafta.

Kıbrıs Ercan Havalimanı Konumu

Adres: ercanhavalimani.com
Kodu:
Telefon: (0392) 600 5000

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X