Kayseri Erkilet Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Kayseri Erkilet Havalimanı

Kayseri Erkilet Havalimanı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri iline ait bir havalimanıdır. Kayseri iline ilk inşa edilen terminal binası İl Özel İdaresi tarafından yapılmış ve 12. Hava Araştırma Ana Üs Komutanlığı tarafından terminal işletmeciliği yapılmıştır. Kayseri Erkilet Havalimanı ilk olarak 1998 yılında iç hat uçuşlarında kullanılmaya başlayan Kayseri Erkilet Havalimanı, Kayseri ilinin 5 kilometre uzağına 3000x45 pist alanıyla terminal binası ile uçuş kulesi olarak inşa edilmiştir. Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından açılan ve hizmet vermeye başlayan Kayseri Erkilet Havalimanı, 1998 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü arasındaki bir protokol neticesinde sivil ve askeri kategorilerde hizmet vermeye devam etmiştir. Kayseri Erkilet Havalimanı, 2007 yılına kadar iç hatlar ve dış hatlar olarak ortak alanda kullanılmıştır fakat 1998 yılında iç hatlarda faaliyet gösteren ve 2007 yılında tamamlanmış olan terminal binası ayrı ayrı iç ve dış hatlarda hizmete açılmış ve Kayseri Erkilet Havalimanı, 2009 yılında yenilenen yeni terminal binasında hizmet vermeye başlamıştır. Uluslararası bir havalimanı olan ve iç hat ile dış hatlarda hizmet veren Erzurum Havalimanı’nın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı anlamına gelen ICAO kodu LTAU-LID, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği anlamına gelen IATA kodu ise ASR’dir. Kayseri Erkilet Havalimanı’nın 1 adet pisti, 1 adet apronu ve 2 adet taksirutu bulunmaktadır. Pistin mukavemeti LCN-120, uzunluğu 3000x45 metre ve pist yüzeyi beton kaplama olup, yönü 07/25’tir. Apronun boyutu 400x102 olup, beton kaplama yüzeydir ve 8 adet uçak kapasitesi bulunmaktadır. Taksirutlardan birincisi 110x22,5 metre, beton yüzey; ikincisi 114x30 metre, beton beton yüzeydir. 2007 yılında toplam 765 bin 306 yolcu taşıma istatistiği bulunan Kayseri Erkilet Havalimanı’nın 2008 yılında toplam 674 bin 833 yolcu; 2009 yılında toplam 778 bin 639 yolcu; 2010 yılında toplam 940 bin 184 yolcu; 2011 yılında toplam 1 milyon 164 bin 666 yolcu taşıma istatistiği bulunmaktadır.

 

 

Kayseri Erkilet Havalimanı’nın, Yeşil Havalimanı adı altında Yeşil Kuruluş Sertifikası ve Engelsiz Havaalanı adı altında Engelsiz Havaalanı Sertifikası bulunmaktadır. Kayseri Erkilet Havalimanı’nda aktif olarak karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen havayolu firmaları arasında Ankara Esenboğa Havalimanı’na ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Türk Hava Yolları (THY) bünyesindeki Anadolujet firması; İstanbul Atatürk Havalimanı’na, Düsseldorf Havalimanı’na, Münih Havalimanı’na, Stuttgart havalimanı’na ve Köln Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Türk Hava Yolları (THY) firması; İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, Frankfurt Havalimanı’na, Münih Havalimanı’na, Stuttgart Havalimanı’na, Düsseldorf Havalimanı’na ve Köln Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan SunExpress firması; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, Antalya Havalimanı’na, Düsseldorf Havalimanı’na, Kopenhag Havalimanı’na, Amsterdam Havalimanı’na, Köln Havalimanı’na Stuttgart Havalimanı’na ve Viyana Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Pegasus Havayolları firması; Berlin-Tegel Havalimanı’na, Düsseldorf Havalimanı’na, Stuttgart Havalimanı’na, Frankfurt Havalimanı’na ve Hannover Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Germania Fluggessellschaft firması; Stuttgart Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Free Bird Hava Yolları firması; Amsterdam Havalimanı’na, Billund Havalimanı’na, Kopenhag Havalimanı’na ve Rotterdam Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Corendon Airlines firmaları yer almaktadır.

 

 

Kayseri Erkilet Havalimanı’nın teknik özellikleri arasında; aydınlatma kategorisi X (CAT I), itfaiye kategorisi CAT IX’dur. ARFF ünitesi kurtarma ve yangın istasyonu içerisinde 2 adet Chevrolet-Suburban marka KKT ilk müdahale aracı ve 4 adet Iveco-Magirus marka SKS aracı bulunmaktadır. Kayseri Erkilet Havalimanı’nın çalışma saatleri; uçuş operasyonları için 24 saat, mesai saatleri için sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasındadır.

 

Kayseri Erkilet Havalimanı’na ayrılan toplam alan 22.000 m2’dir. Terminal binası dışındaki alanda 1 adet pist, 1 adet apron, 2 adet taksirut bulunmaktadır. Terminal binası iç hatlar ve dış hatlar olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hatlar terminal binasının toplam alanı 11.000 m2 olup, bu alanın 4000 m2’lik kısmı yolcu kullanım alanıdır. İçerisinde iç hatlar gelen yolcu bölümü, iç hatlar giden yolcu bölümü, 2 adet gelen yolcu bagaj konveyörü, 1 adet giden yolcu bagaj konveyörü, kafe, 1 adet satış standı, 1 adet bagaj kaplama makinesi, 1 adet büfe, 1 adet sağlık ünitesi, 7 adet metal kapı dedektörü, 6 adet X-Ray cihazı, 16 adet check-in bankosu, 3 adet rent a car şubesi bulunmaktadır. Dış hatlar terminal binasının toplam alanı 11.000 m2 olup, bu alanın 4000 m2’lik kısmı yolcu kullanım alanıdır. İçerisinde 1 adet giden yolcu pasaport bankosu, 1 adet gelen yolcu pasaport bankosu, 2 adet gelen yolcu bagaj konveyörü, 1 adet giden yolcu konveyörü, restoran, 1 adet kafe, 1 adet satış standı, 1 adet bagaj kaplama makinesi, 1 adet büfe, 1 adet rent a car şubesi bulunmaktadır. Ayrıca iç ve dış hatların toplam olarak V.I.P salonu, yolcu bekleme salonu, check-in alanı, ilk yardım sağlık hizmeti, 430 adet araç kapasiteli otoparkı, yakıt ikmal hizmeti bulunmaktadır.

 

 

Kayseri Erkilet Havalimanı’nın tam adresi Ahmet Yasevi Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, 38090, Merkez, Kayseri, Türkiye’dir. Kayseri merkezinde bulunan havalimanı, Kayseri’nin şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Kayseri Erkilet Havalimanı’na birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Kayseri Erkilet Havalimanı’na, Kayseri Belediyesi tarafından uçak saatlerine göre hizmet veren otobüs seferleri ile, Kayseri Belediyesi toplu taşıma otobüsleri ile, taksi, kiralık veya özel araç ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu ulaşım seçenekleri dışında uçak saatlerine göre düzenlenen servisler de bulunmaktadır. 

Kayseri Erkilet Havalimanı Konumu

Adres: Ahmet Yasevi Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Blv., 38090 Merkez/Kayseri
Kodu:
Telefon: 0850 222 0724

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X