Kars Harakani Havaalanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Kars Harakani Havaalanı

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden bir tanesi olan Kars; tarihi Rus evleri, Kars Kalesi, aşıklar geleneği, dengbejlik (ozanlık) geleneği ve daha birçok güzelliğiyle, tarih gezilerini ve doğa gezilerini seven kişiler tarafından ziyaret edilen bir şehirdir. Türkiye’nin her bölgesinden karayolu ulaşımı ile ulaşım sağlanabilen Kars ilinin havayolu ulaşımı ve buna bağlı olarak havaalanı da bulunmaktadır. Doğrudan olarak İstanbul, İzmir ve Ankara illerinden veya Türkiye’nin diğer illerinden İstanbul, İzmir ve Ankara aktarmalı olarak ulaşılabilen Kars ilinin havaalanına sahip olması, hem seyahat konforu açısından, hem de seyahat süresinin kısa zamanlara sığdırılabiliyor oluşundan dolayı oldukça önemlidir. Kars iline havayolu ulaşımı, Kars iline 6 kilometre uzaklıkta bulunan Karacaören Köyü sınırları içerisinde yer alan Kars Harakani Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 

 

Kars Harakani Havalimanı, Türkiye’nin Doğu Bölgesi’nde yer alan Kars iline ait bir havalimanıdır. Kars iline inşa edilen terminal binası Türkiye’nin en yüksek rakımlı havaalanlarından bir tanesidir. İlk olarak 1988 yılında iç hat uçuşlarında kullanılmaya başlayan Kars Harakani Havalimanı, Kars ilinin 6 kilometre uzağına 3500 metre pist alanıyla terminal binası ile uçuş kulesi olarak inşa edilmiştir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından açılan ve hizmet vermeye başlayan Kars Harakani Havalimanı, sivil kategoride hizmet vermeye devam etmiştir. Kars Harakani Havalimanı, 1993 yılına kadar iç hatlar olarak kullanılmıştır fakat 1993 yılında, iç hatlarda faaliyet gösteren ve 1993 yılında tamamlanmış olan terminal binası ayrı ayrı iç ve tarifesiz dış hatlarda hizmete açılmış ve Kars Harakani Havalimanı, 2013 yılında yenilenen yeni terminal binasında hizmet vermeye başlamıştır. Tarifesiz uluslararası bir havalimanı olan ve iç hat ile tarifesiz dış hatlarda hizmet veren Kars Harakani Havalimanı’nın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı anlamına gelen ICAO kodu LTCF, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği anlamına gelen IATA kodu ise KSR’dir. Kars Harakani Havalimanı’nın 1 adet pisti, 1 adet apronu ve 1 adet taksirutu bulunmaktadır. Pistin uzunluğu 3500x45 metre  ve pist yüzeyi beton kaplama olup, yönü 06/24’tür. 2007 yılında toplam 95 bin 421 yolcu taşıma istatistiği bulunan Kars Harakani Havalimanı’nın 2008 yılında toplam 269 bin 95 yolcu; 2009 yılında toplam 288 bin 8 yolcu; 2010 yılında toplam 332 bin 284 yolcu; 2011 yılında toplam 337 bin 36 yolcu taşıma istatistiği bulunmaktadır. Kars Harakani Havalimanı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük havaalanıdır. İlk adı Kars Havalimanı olan bu havaalanının adı daha sonra 11.yüzyıl zamanında yaşamış ünlü mutasavvıf Ebu’l Hasan Harakani’den esinlenilerek Kars Harakani Havalimanı olarak değiştirilmiştir.

 

 

Kars Harakani Havalimanı’nın, Yeşil Havalimanı adı altında Yeşil Kuruluş Sertifikası ve Engelsiz Havaalanı adı altında Engelsiz Havaalanı Sertifikası bulunmaktadır. Kars Harakani Havalimanı’nda aktif olarak karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan havayolu firmaları arasında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, İstanbul Atatürk Havalimanı’na ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan SunExpress firması; İstanbul Atatürk Havalimanı’na ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Türk Hava Yolları (THY) firması; Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Anadolujet firması yer almaktadır.

 

Kars Harakani Havalimanı teknik özellikleri arasında; itfaiye kategorisi 7’dir. ARFF ünitesi kurtarma ve yangın istasyonu içerisinde 2 adet su ve köpük sistemli araç, 1 adet su ve köpük tozu sistemli araç, 1 adet kuru kimyevi toz sistemli araç, 1 adet kurtarma aracı, 1 adet arazöz aracı ve ambulans ekibi bulunmaktadır. Kars Harakani Havalimanı’nın çalışma saatleri; uçuş operasyonları için 09.00 ve 17, 09.00 ve 18.00 saatleri arasında, mesai saatleri için sabah 08.00 ile akşam 16.00 saatleri arasındadır. Kars Harakani Havalimanı, 3 katlı betonarme ve çelik kontrüksiyon yapıdır.

 

 

Kars Harakani Havalimanı’na ayrılan toplam alan 35.946 m2’dir. Terminal binası dışındaki alanda 1 adet pist, 1 adet apron, 1 adet taksirut bulunmaktadır. Terminal binası iç hatlar ve dış hatlar olarak ortak alanda hizmet vermektedir. İç hatlar terminal binasının toplam alanı 35.946 m2’dir. İçerisinde iç hatlar gelen yolcu bölümü (707 m2), dış hatlar gelen yolcu bölümü (920 m2), iç hatlar ve dış hatlar giden yolcu bölümü (2976 m2),iç hatlar arınmış salon (538 m2), dış hatlar arınmış salon (970 m2), 1 adet gelen yolcu bagaj konveyörü, 1 adet giden yolcu bagaj konveyörü, 2 adet kafe, 2 adet satış standı, 10 adet pasaport bankosu, 16 adet yolcu kontuarı, 1 adet büfe, 1 adet sağlık ünitesi, metal kapı dedektörü, X-Ray cihazı, check-in bankosu, 3 adet bay ve bayan ayrı mescit, 2 adet bebek bakım odası, rent a car şubesi bulunmaktadır. Ayrıca iç ve dış hatların toplam olarak V.I.P salonu, yolcu bekleme salonu, check-in alanı, ilk yardım sağlık hizmeti, 1 adet danışma bürosu, otopark ve yakıt ikmal hizmeti bulunmaktadır.

 

Kars Harakani Havalimanı’nın tam adresi Karacaören Köyü Kars Havaalanı Girişi Pk:36000, Karacaören, Kars Merkez, Türkiye’dir. Kars merkezinde  bulunan havalimanı, Kars’ın şehir merkezine 6 kilometre uzaklıktadır. Kars Harakani Havalimanı’na  birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Kars Harakani Havalimanı’na, Kars Belediyesi tarafından uçak saatlerine göre hizmet veren otobüs seferleri ile, Kars Belediyesi toplu taşıma otobüsleri ile, taksi, kiralık veya özel araç ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu ulaşım seçenekleri dışında uçak saatlerine göre düzenlenen servisler de bulunmaktadır. 

Kars Harakani Havaalanı Konumu

Adres: 36000 Karacaören/Merkez/Kars
Kodu:
Telefon: (0474) 213 5667

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X