İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Adnan Menderes Havalimanı, Türkiye’nin İzmir ilinde hizmet vermekte olan uluslararası bir havalimanıdır. Şehrin merkezinin 14 km güneyinde bulunmasının yanı sıra Gaziemir ilçesi sınırlarındadır. Ülkenin en işlek 4. büyük havalimanı olan havalimanının ismi ise, 1950- 1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’ne başbakanlık yapan Adnan Menderes’ten gelmektedir. 17 Kasım 1987 de açılmış olan havalimanının ismi için Kenan Evren 9 Eylül isteğinde bulunmuş olsa da reddedilerek Adnan Menderes Havalimanı olarak resmileşmiştir. Havalimanı sahibi Devlet Hava Meydanları işletmesidir. Havalimanının işletmecisi ise TAV Havalimanları’dır.  Bu havalimanında uçuş düzenlemekte olan 66 şirket bulunmaktadır.  İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin, bu havalimanı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istemesi oldukça doğal bir durumdur.

 

 

 

Terminaller

İç Hatlar Terminali: Yeni terminal inşaatı kapsamında yıkılmış olan iç hatlar terminali yerine yapılacak olan yenisi ile birlikte, yolcu sayısında artış olacağı söylenmektedir. İç hatlar terminalinin inşaatı sırasında, dış hatlar terminali ortak kullanımdaydı. Yenilenmesinin ardından 200 bin metre² kapalı alana sahip olduğu belirtilmektedir.

Dış Hatlar Terminali: 107 bin 699 m² büyüklüktedir. Bu özelliği ile Türkiye’nin 4. büyük dış hatlar terminali olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Dış hatlar gelen katında Yeme içme imkanlarından yararlanmak isteyenler için kantin hizmet sunmaktadır. Birbirinden lezzetli sandviçler, kruvasanlar, dondurma ve pasta çeşitlerinin yanı sıra sıcak içecekler de sunmaktadır. Ayrıca bu kısımda bir de Gloria Jean’s Cafe bulunmaktadır.

 

 

 

Dış hatlar giden katında bulunmakta olan Coca Cola Kiosk, 23 numaralı çıkış kapısının karşısında hizmet vermektedir. Efe Kiosk ise 33 numaralı çıkış kapısının karşısında hizmet vermektedir.

Duty Free: İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti seçeneklerinden yararlanan kişiler, dış hatlar terminalinde bulunan gümrüksüz satış mağazalarını da görmek isterler. Toplam da 2 bin 599 m² bir alana yayılmış olan Duty- Free 24 saat hizmet sunmaktadır. Gidiş katında 7 adet, geliş katında ise 2 adet mağaza bulunmaktadır.

TAV Galeri İzmir: Bu havalimanını kullananların, dış hatlar terminali gidiş katında pasaport kontrolü öncesinde zaman geçirebilecekleri bir sergi alanı bulunmaktadır. 2011 yılının Şubat ayında açılmış olan bu alanda, resim ve fotoğraf gibi eserleri görmek mümkün olmaktadır.

 

 

 

Kargo Terminali: Kargo terminalinde Türk Hava Yolları Kargo, PTT, Gümrük Müdürlükleri Binası, acente ve gümrük komisyoncularının ofisleri yer almaktadır.  Ayrıca radyoaktif malzeme, soğuk hava depoları, özel kargo acentaları ofisleri ile kıymetli eşya ofislerinin de bulunduğunu belirtmeliyiz. 2015 yılında yaklaşık 13 milyon yolcu ve 87 bin uçak trafiğine ev sahipliği yapan havalimanı, kargo trafiği açısından ise yaklaşık 25 ton ile Türkiye’de bulunan havalimanları arasında 3. sıraya geçmiştir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti seçeneklerinden yararlanmak isteyenlerin, uçak saatini beklemeleri durumunda kullanacakları bazı yerler bulunmaktadır.

Millennium Lounge: Anlaşmalı havayolu firmalarının first ve business class yolcuları ile İş Bankası kredi kartı sahiplerine hizmet vermekte olduğu bir salondur. Günlük hazırlanan yiyeceklerin dışında, alkollü ve alkolsüz içki seçenekleri de bulunmaktadır.

Uçaklarının saatini bekleyen kişiler isterlerse internet imkanından yararlanabilir ya da gazete seçeneklerinden istediklerini okuyabilirler.

 

 

 

Beer Port Bar: Dış hatlar gidiş katında, pasaport kontrolü sonrasında sol tarafta bulunan mekan pub tarzındadır. 24 saat hizmet veren mekan seçkin ve elit yapısıyla dikkat çekmektedir. Uçuş öncesinde lezzetli yiyecekler ve alkol seçeneklerinden yararlanmak isteyenlerin hizmetindedir.

Burger King: Dış hatlar gidiş katında hem pasaport kontrolü öncesi alanda hem de pasaport kontrolü sonrası alanda olmak üzere iki şubesi bulunmaktadır. Fast food sevenlerin, her yerde aynı olan Burger King ücretlendirmeleri üzerinden yemek yemeleri mümkündür.

 

 

 

İstatistikler: İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yıllara göre taşıdığı yolcu sayısında giderek artış göstermiştir. Genel olarak iç hatlarda daha çok yolcu taşıyan havalimanında, 2005 yılında 2 milyon yolcu iç hatlar aracılığıyla seyahat etmişken, 2010 yılında bu rakam 5,5 milyona ulaşmıştır. 2015 yılı istatistik raporlarına göre 9,5 milyon kişi iç hatlar aracılığıyla seyahat etmiştir.

Dış hatlar için bakacak olursak 2005 yılında 1 milyon 700 binlik rakam, 2010 yılında 2 milyon 100 bin olarak kaydedilmiştir. 2015 yılı raporlarına göre ise 2 milyon 600 bin kişi İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti hizmetinden yararlanmıştır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı için Ulaşım Yolları

Havalimanından şehir merkezine ya da şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlamak isteyenler için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden kısaca bahsedecek olursak;

HAVAŞ ile Ulaşım: Havalimanı ile Çeşme ve Alsancak semtleri arasında düzenlenmiş olan servislerdir. Güzergahın tamamlanma süresi 60 dakika olarak bilinmektedir. Bu servisleri kullanacak olanların, kalkış saatleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları tavsiye edilmektedir.

 

 

 

Otobüs İle Ulaşım: İzmir Büyük Şehir Belediyesine bağlı olan, ESHOT Genel Müdürlüğü, havalimanı ulaşımı için otobüsler tahsis etmiştir. 24 saat çalışmakta olan otobüsler şunlardır:

  • 200 numara: Havalimanı – Mavişehir
  • 202 numara: Havalimanı – Alsancak Cumhuriyet Meydanı
  • 204 numara: Havalimanı – İzotaş ( Bornova- Metro- Otogar )

İzban ile Ulaşım

Kuzey ve güney yönlü olmak üzere 31 duraktan oluşmakta olan İzmir izban hattının yönlerine göre başlangıç ve varış noktaları şöyledir;

  • Kuzey Yönlü Hat: Aliağa Depo Alanından başlayarak Salhane İstasyonu
  • Güney Yönlü Hat: Halkapınar istasyonundan başlayarak Cumaovası Depo Alanı

Havalimanına metroyla ulaşım sağlamak isteyenlerin, Aliağa’dan başlamakta olan metro hattını kullanarak, Adnan Menderes Havalimanı durağında inmeleri gerekmektedir.

Aylık ortalamasına bakıldığında 255 bin uçak trafiğinin yaşanmakta olduğu havalimanında günlük minimum olarak 100 uçaklık bir trafiğin yaşandığını belirtmek doğru olacaktır.

Adnan Menderes Havalimanı Konumu

Adres: Dokuz Eylül Mh., 35425 Gaziemir/İzmir
Kodu:
Telefon: (0232) 455 0000

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X