Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz İsveç Uçak Bileti

Son 5 yıldır özellikle Türkiye’de çok sevilen Vikings dizisi ile yıldızı parlayan İskandinav ülkelerinden İsveç ya da resmi adıyla İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da bulunan ve soğuk iklimi ile bilinen bir kuzey ülkesidir. İskandinav Yarımadasının doğusunda yer alan İsveç, Norveç ve Finlandiya ile komşu sınırları bulunan bir ülkedir, ancak sınırı olmadığı halde Malmö kentinden Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a üzerinde iki şerit demiryolu ve dört şerit de karayolu bulunan 7845 mt. uzunluğundaki ünlü Öresund Köprüsü ile bağlıdır. Bugün gelişmiş refah düzeyi ile İsveç pasaportu, dünyanın en değerli pasaportlarından birisidir.

İsveç uçak bileti aldığınızda ülkeye giriş yapabilmek için Schengen vizesi almanız gerekecektir. 1.Ocak.1995 yılından beri Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında bulunan İsveç, Schengen Bölgesine dahildir ancak ülkede resmi para birimi olarak Euro yerine İsveç Kronu kullanılmaya devam edilmektedir. 450.000 km2. yüzölçümüne sahip olan İsveç’de son nüfus sayımına göre yaklaşık 10.000.000 kişi yaşamaktadır. Nüfusunun %85 i şehirlerde yaşayan ülke, AB’ye üye ülkeler arasında yüzölçümü itibariyle de 3. büyük ülkedir. İstanbul’dan İsveç’in başkenti Stockholm başta olmak üzere Göteburg, Kiruna, Visby, Lulea, Östersund, Ronneby, Skolleftea ve Sundsvall şehirlerine direk uçuşlar bulunmaktadır. İsveç’in önemli şehirlerinden birisi olan Malmö’ye ise Stockholm’den aktarmalı olarak uçabilirsiniz. İstanbul’dan Stockholm’e uçuş süresi yaklaşık olarak 3.5 saat sürecektir. Başkent Stockholm’e uçuşların çok sık yapılması nedeniyle Stockholm uçak bileti fiyatları daha uygundur. Diğer şehirlere ise haftanın belirli günlerinde karşılıklı seferler düzenlenmektedir. 

İsveç, Sibirya ile aynı enlemdedir. Ancak çevrili olduğu Baltık Denizi ve Botni Körfezi nedeniyle kışlar Sibirya kadar soğuk geçmez ve ülkede 3 iklim yaşanır. Yazın hava sıcaklığı küresel ısınmanın da etkisiyle 28 dereceye kadar yükselmektedir. İsveç uçak bileti alarak seyahatinizi planlayacağınız en uygun zaman; ülkeyi çok rahat gezebileceğiniz yaz aylarıdır. Ancak kış aylarında özellikle kuzey bölgeleri karlar altındayken de muhteşem doğal görüntüler yaşanır. Dolayısıyla eğer yeterince kalın giyinirseniz kış aylarında İsveç size harika manzaralar sunacaktır. İskandinav Yarımadasının bu güzel ülkesine yapacağınız seyahatte görmek isteyeceğiniz şehirler hakkında size yardımcı olacak bilgiler vermek gerekirse, ilk sırayı başkent Stockholm’e vermek gerekir.

 

 

STOCKHOLM
14 ada, 1 anakara ve Malaren Gölünün deniz ile birleştiği bir kanaldan oluşan Stockholm, ortalama 2.000.000 kişinin yaşadığı  nüfusu ile İsveç’in en kalabalık kentidir. Stockholm Archipelago olarak adlandırılan Stockholm Takımadaları ve kanallarının güzelliği şehre “Kuzeyin Venediği” sıfatını da kazandırmıştır. Stockholm Archipelago’da bulunan adalar her yıl ortalama 3 mm. kadar deniz seviyesinden yükselmektedir ve bugün bölgede sayısı 50.000 i aşan özel yazlık yer almaktadır. Stockholm’ün 1/3 ü su kanalları ile, 1/3 ü ise yeşil alan ve parklarla kaplıdır. Bu nedenle Stockholm, tüm Avrupa başkentleri arasında en temiz havaya sahip şehirlerdendir ve 2007 yılında dünyanın en yaşanılası şehirleri arasında birinci olmuştur.

Stockholm’de görülmesi gereken yerlerin başında eski şehir olarak da adlandırılan Gamla Stan adası gelmektedir. Avrupa’nın en büyük saraylarından birisi olan ve bugün içinde çok sayıda müze barındıran 600 odalı Kungliga Slotet, yani The Royal Palace bu adadadır. 1279 yılında inşa edilen Storkyrkan Katedrali, Nobel Müzesi, The Royal Coin Cabinet yani Para Müzesi, The House of Nobilitiy Müzesi, Posta Müzesi, 13.yy.da inşa edilen ve şehirdeki en eski yapı olan Riddiarholmskyrkan Kilisesi, üzerinde 18 milyon adet mozaiğin bulunduğu dev büyüklükte Parlamento Binası ve The Museum of Medieval Stockholm yani Ortaçağ Stockholm'u Müzesi Gamla Stan Adası’nda mutlaka görmeniz gereken diğer eserlerdir. Norrmalm ise Gamla Stan adasından yürüyerek geçebileceğiniz bir başka adadır ve üzerinde müzeler çoğunluktadır. Ayrıca Stockholm uçak bileti ile ineceğiniz Arlanda Havalimanından şehir merkezine inmek için kullanacağınız Arlanda Express’in son durağı da bu adadır. The Royal Opera House, The Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities, The Museum of Dance , National Museum, The City Museum of Stockholm ve The Hallwyl Museum, Norrmalm Adasında ziyaret edebileceğiniz müzelerdir.

Alışveriş yapabileceğiniz lüks butiklerin olduğu ve Stockholm’un zenginlerinin yaşadığı Östermalm,  Stockholm’un doğu kıyısındadır. Army Museum, The Swedish History Museum, The National Maritime Museum, The National Sports Museum of Sweden, The Museum of Science and Technology, Swedish Police Museum ve Museum of Ethnography Stockholm’de ziyaret edebileceğiniz yüzlerce müze arasında Östermalm üzerinde bulunan müzelerdir.

Djurgarden, Avrupa’nın en büyük lunaparklarından birisi olan Gröna Lund ve Skansen Open Air Museum, Djurgarden Adası üzerindedir. Skansen Open Air Museum bir açık hava müzesinden çok, çok çeşitli yabani hayvanlardan geleneksel İsveç evlerine, tarım alanlarından Stockholm manzarasına, teleferikten akvaryumlara kadar pek çok şeyi bir arada barındıran ve doğal hayat ile iç içe bütün gününüzü geçirebileceğiniz çok büyük bir park olarak tarif edilebilir. Skansen's Aquarium ise adeta dev bir akvaryumdur. Skansen Open Air Museum’un biraz daha ilerisinde, deniz kenarında Aquaria adında bir akvaryum daha mevcuttur. Bu akvaryumda gerçek bir tropik orman içerisinde bulunabilir veya akvaryumda dolaşabilirsiniz. Museum of Biology, Nordiska Museet, ABBA Museum ve 1628 yılında denize açıldıktan sadece birkaç yüz metre sonra tek parça halinde batan ve yine tek parça halinde 400 yıl sonra denizden çıkartılan Vasa gemisinin sergilendiği The Vasa Museum görülmesi gereken müzelerdir. Hipsterların cenneti Södermalm, gece hayatının merkezi Stureplan ve Skeppsholmen adası üzerinde bulunan Moderna Museet, Stockholm uçak bileti alarak gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken diğer yerler arasındadır.

 

 

GÖTEBURG
İsveç’in ikinci, İskandinav Yarımadasının ise 4. büyük şehri olan Göteburg, aynı zamanda şehirde bulunan Göteburg Üniversitesi ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi nedeniyle İsveç’te en çok öğrenci nüfusununda bulunduğu şehirdir. Kattegat Körfezinde yer alan Göteburg, İsveç’in en büyük limanıdır. Gulf Stream akıntısı nedeniyle İsveç’in en yumuşak havasına sahip şehridir. İstanbul’dan Göteburg uçak bileti satın alarak direkt uçabileceğiniz şehirde ineceğiniz havalimanı ise Landvetter Havalimanıdır. Dünyaca ünlü İsveç firmaları Volvo ve Ericsson’un genel merkezleri bu şehirdedir.

Göteburg, tarih boyunca önemli bir liman kenti olmanın avantajıyla kültürel anlamda çok gelişmiştir. Göteburg şehrinin en önemli eğlence merkezlerinden birisi Liseberg Eğlence Parkı’dır. Avrupa’nın en yüksek düşüş alanının bulunduğu eğlence parkında 40 a yakın eğlence oyuncağı ve 4 adet yüksek hızda tren bulunmaktadır. 1923 yılında açılan Göteburg Botanik Bahçesi ise 175 hektara yayılmış alanı ve içinde yetişen 12.000 çeşit bitki ile Avrupa’nın en önemli habitat parkıdır. Feskekörka Balık Hali, 1874 yılında inşa edilen ve dıştan bakıldığında gotik mimari ile yapılmış bir kiliseyi andıran kapalı balık halidir. İçinde bulunan restoranlarda ise hayatınızın en taze balığını yeme şansınız bulunmaktadır. Göteburg Sanat Müzesi Monet Rembrandt, Rubens, Chagall ve Picasso gibi önemli ressamların eserleri ile birlikte 15.yy. dan bu yana uzanan çok geniş bir koleksiyonun da sergilendiği bir sanat merkezidir. Universeum ise 2001 yılında açılmış halka açık bir bilim ve araştırma merkezidir.

İçinde, doldurulmuş hayvanların yer aldığı Doğal Tarih Müzesi ve bir de hayvanat bahçesi bulunan Slottsskogen, Göteburg’un en güzel park alanıdır. Marstrand Adası ise Göteburg’dan kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz ve bulunduğu konum itibariyle tarih boyunca çok stratejik öneme sahip bir adadır. Adayı korumak için yapılan Karlstejn Kalesi ise 1658 yılında yapımına başlanmış, ancak 202 yıl sonra tamamlanabilmiştir. Göteborg, aynı zamanda bir canlı müzik ve sinema merkezidir. Göteburg Operası ve Göteborg Senfoni Orkestrası’nın konser, opera ve bale gösterileri ile her yıl düzenlenen Göteborg Film Festivali önemli etkinlikler arasındadır. Ayrıca araç girişine izin verilmeyen ve özgürce bisiklet kullanıp yürüyüş yapabileceğiniz sahil bantı Göteburg Archipelago mutlaka görülmelidir.

 

MALMÖ
İstanbul’dan Malmö uçak bileti satın alarak ulaşacağınız Sturup Havalimanı, Malmö’nun 30 km. kadar dışında yer almaktadır. İstanbul’dan Malmö uçak bileti satın aldığınızda Stockholm üzerinden aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz Malmö, İsveç mimarisinin en modern eserlerinin bulunduğu şehirdir. İsveç’in üçüncü büyük kenti olan şehir, İsveç’in güneyinde bulunan önemli bir liman şehridir. Malmö şehri aynı zamanda İsveç’in en çok göç alan şehridir. Nüfusunun yaklaşık %30 unu göçmenler oluşturur. Bu göçmenlerin yaklaşık %20 si ise Müslüman’dır. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a iki ülkeye toplam 5 milyar euroya mal olan, alttan tren, üstten ise araçların geçtiği Öresund Köprüsü ile 2000 yılında bağlanan şehir, 1275 yılında kurulmuştur. Okyanus iklimine sahip olan Malmö’de yazın 17 saat güneş batmaz. Temmuz ve ağustos ayları ortalama 25 derece ile en sıcak aylardır. Kış ayları ise Gulf Stream akıntısı sebebiyle çok soğuk geçmez, kar yağar ancak uzun süreli kalmaz.

Malmö uçak bileti satın alarak ulaştığınız kentte sizi 3 meydan karşılar; Gustav Adolfs Torg, Stortorget ve şehrin moda-sanat merkezi ve buluşma noktası Lilla Torg. Bunlardan Stortorget 2500 m2.lik bir alana kuruludur ve kentte düzenlenen pek çok önemli müzik ve kültür festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Stortorget Belediye Binası, Malmö Kalesi, Teknoloji ve Deniz Müzesi, 1914 yılında kurulan ve Malmö’nün en büyük parkı olan Pildammsparken, 14.yy.da yapılmış ve İsveç gotik mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olan Aziz Petri Kilisesi ve Möllevangstorget Medyanı Malmö’ye geldiğinizde görülecek yerler arasındadır. Mimarisi ile ünlü Turning Torso ise, 190 mt. yüksekliği ile İskandinav Yarımadasının en yüksek binasıdır. Yapımı 2005 yılında tamamlanan bina, açık havalarda Kopenhag’dan da görülmektedir ve burgulu mimarinin ilk örneklerinden birisidir. Malmö Opera Binası ise klasik müzikseverlerin gezmek isteyeceği ve bilet alarak gösterileri izleyebileceği kültür merkezidir.

 

 

KIRUNA
Kiruna uçak bileti
satın alarak THY ile İstanbul’dan direkt ulaşabileceğiniz Kiruna Havalimanı ve Kiruna şehri, 25.000 kişinin yaşadığı Kuzey Kutup Dairesinin 145 km. güneyinde bulunan bir şehirdir. Kiruna’da sıcaklık yıl boyunca genellikle 0 derecenin altındadır. Kiruna’da 30.Mayıs ile 15.Temmuz arasında ise güneş hiç batmaz, 13.Aralık ile 5.Ocak arasında ise hiç doğmaz. Ocak ayında ise sıcaklık -35 dereceye kadar düşer. Ancak tüm bu soğuğa rağmen Kiruna şehri aynı zamanda kuzey kutbu ışıklarının İsveç’de en iyi, tüm İskandinav yarımadasında ise dördüncü en iyi görüldüğü şehirdir. Kasım ayı sonundan Mart ayı ortalarına kadar görebileceğiniz kuzey kutbu ışıkları Kiruna şehrinde bulunan Jukkasjarvi köyünde ise bir başka güzel görünür çünkü bu köyde bulunan Ice Hotel, İsveç seyahatinizde yaşayabileceğiniz en ilginç deneyimdir. Her sene yaklaşık 4000 ton buz kullanılarak 4 aylığına yapılan İce Hotel, baharda tamamen erir ve yok olur. Kuzey Işıklarını görebilmeniz için bölgede özel gece turları düzenlenmektedir. Ancak eğer dış ortam aydınlık ve hava bulutlu ise kuzey kutbu ışıkları çok net olarak görünmeyecektir. Bu durumda Esrange Uzay Merkezi’nin düzenlediği gece turlarına katılıp, yıldızlı İsveç gökyüzünü kuzey kutbuna çok yakın bir noktadan seyretmenin de keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca Kiruna’da husky köpeklerle yapılan kızak turuna da mutlaka katılmalısınız.

 

LULEA
Lulea uçak bileti
satın alarak İstanbul’dan direkt uçuşla ulaşabileceğiniz havalimanı Kallax Uluslararası Havalimanıdır. Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman olan ve Kuzey Kutup Çizgisinin hemen güneyinde bulunan şehirde sıcaklık temmuz ayında ortalama 20 derece, Gulf Stream akıntısının havayı ısıtması nedeniyle ocak ayında ortalama -13 derece civarındadır.

Lulea yine Kuzey Kutbu Işıklarını izleyebileceğiniz şehirlerden birisidir. 2015 kışında kar kalınlığı 1.20 mt. yi aşarak son 50 yılın rekorunu kıran şehir, bir gölet etrafına kurulduğu için Kuzey Işıkları gölete yansır ve muhteşem bir manzara oluşur. Lulea şehrine sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Harads’daki Tree Hotel, adından da anlaşılacağı gibi muhteşem bir mimari ile ağaç üzerindeki evlerde uyuyabileceğiniz bir oteldir. Tree Otel’de ağaçların üzerine inşa edilmiş UFO, Aynalı Küp ve Kuş Yuvası olarak adlandırılan 3 tip oda bulunur. Odaları sadece gezmek bile unutamayacağınız görüntülerin hafızanıza kazınmasına yol açacaktır.

 

 

ÖSTERSUND
İsveç’in orta kuşağında bulunan Östersund, ülkedeki beşinci büyük göl olan Storsjön kıyısında kurulu önemli bir ticaret ve sanayi şehridir. Aynı zamanda kısa bir süre önce kapanan askeri garnizon, İsveç’in en büyük garnizonudur. Şehrin 45.000 kişilik nüfusunun 7.000 kişisini Mittuniversitetet Üniversite’sinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır.

İstanbul’dan direkt uçuşla Östersund uçak bileti satın alarak ulaşabileceğiniz havalimanı ise Are Östersund Uluslararası Havalimanıdır.

 

RONNEBY
Ronneby’de bulunan Kallinge Uluslararası Havalimanına THY’nın aktarmasız uçuşu ile seyahat edebilirsiniz. Güney İsveç’de Baltık Denizi kıyısında ormanların içinde bulunan Ronneby 1387 yılında kurulmuştur. 18.yy.dan itibaren sanayileşen şehir, 1705 yılında demir kaynaklarının keşfedilmesi ile birlikte iyice zenginleşmiştir. Şehir kaplıcaları ile çok ünlüdür. Ayrıca Ronneby’de bulunan Brunnsparken Parkı, Avrupa’nın en güzel parklarından birisidir.

 

 

SKELLEFTEA
Dünyaca ünlü Ejderha Dövmeli Kız-Millenium Serisi’nın yazarı Steig Larsson’un doğum yeri olan Skelleftea şehri, somon balıkçılığı konusunda İsveç’in en önemli şehridir. Skelleftea uçak bileti satın alarak THY direkt uçuşuyla ulaşabileceğiniz havalimanı ise Skelleftea Uluslararası Havalimanıdır.

 

SUNDSVALL
İsveç’in doğusunda Botni Körfezi kıyısında yer alan Sundsvall, İsveç’in en büyük beşinci kentidir. Özellikle kağıt sanayiinin çok gelişmiş olduğu Sundsvall uçak bileti fiyat ve tarihlerini incelemek için sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X