3265
Dünya Parmağının Ucunda!

İstanbul Sakız Adası Uçak Bileti

Istanbul-Sakız Adası

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 382.32 Kilometre

Istanbul-Sakız Adası

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 57 Dakika

 

İzmir’in batısında bulunan en büyük yarımadası olan Karaburun Yarımadasının tam karşısındaki sadece 5 km. uzaklıkta bulunan ada; Yunanistan’ın Sakız veya Yunanca ismiyle Chios adasıdır. İzmir’den Sakız Boğazı ile ayrılan Sakız adasının en büyük yerleşim yeri ve merkezi de Chios veya Hora olarak adı geçen bölgedir. Sakız adası, adından da anlaşılacağı gibi dünya üzerinde üretimi çok azalan sakız ağaçları ve tüm Yunan adaları gibi yeldeğirmenleri ile ünlü adadır. Tüm adanın kaplı olduğu sakız ağaçlarından, ada halkının gözü gibi baktığı sadece güney bölgesinde olanlar iyi kalitede damla sakız salgılamaktadır. Kuzeydeki ağaçlardan rüzgar nedeniyle damla sakız elde edilememektedir. Elde edilen bu sakız salgısı ise “mastik” veya “mashixa” olarak adlandırılmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. 6000 li yıllardan beri yerleşimin olduğu Sakız adasında ilk koloni yerleşimi ise M.Ö. 1100 yılında İyonyalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. 1415 yılında Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren ada 1922 yılına kadar Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine yakında 3 köprü ile bağlayacak olan İstanbul ise dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Küçükçekmece Yarımburgaz Mağarasında ortaya çıkan son arkeolojik kazılara göre ilk yerleşimin 400.000 yıl öncesine kadar uzandığı ortaya çıkan şehirde ilk koloni yerleşimi ise M.Ö. 667 yılında Yunanistan’dan gelen Dorlar tarafından gerçekleştirilmiştir. 5.461 km2. yüzölçümü ve bugün 20 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin 1., dünyanın ise 6. en kalabalık metropolüdür. 1600 yıl boyunca Roma, Latin, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan İstanbu’da 1509 yılında meydana gelen büyük deprem nedeniyle Roma Döneminden günümüze ulaşacak eserlerin çoğu yıkılmıştır. Bugün tarihi yarımada olarak adlandırılan Eminönü Bölgesinde bulunan Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Alman Çeşmesi ve Dikilitaş gibi eserler, daha çok Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan eserlerdir.

 

 

İstanbul’dan Sakız Adası’na en uygun İstanbul-Sakız Adası uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı; İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanıdır. İstanbul’dan en uygun İstanbul-Sakız Adası uçak bileti alarak ineceğiniz havalimanı ise Chios Adası Omiros Uluslararası Havalimanıdır. Uçuş süreniz ise aktarma yapacağınız için, aktarma uçağının saatine bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları, Aegean Airlines, Jat Airways, Alitalia ve Atlas Global,  İstanbul Atatürk Havalimanından Sakız Adasına tek veya iki aktarma ile uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun İstanbul-Sakız Adası uçak bileti fiyatlarının Atina üzerinden tek aktarma yapan yerel havayolu firması Aegean Airlines uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

En uygun İstanbul-Sakız Adası uçak bileti ile ulaştığınız Sakız Adasında konaklama için özellikle haziran-temmuz-ağustos aylarında önceden rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Sahil uzunluğu 200 km. yi bulan adada bulunan Karfas plajı hem en popüler plajdır, hem de konaklayabileceğiniz pek çok otel bu plaj etrafındadır. Adada bulunan çok sayıda plajdan daha sakin olanları ise şehir merkezinin 30 km. ile 40 km. uzağında adanın diğer tarafında bulunan plajlarıdır. Sakız Adasında bulunan Chios Omiros Uluslararası Havalimanı, Sakız merkezinin 3 km. güneyinde, adasın doğu sahillerinde kalan Kampos bölgesinde bulunan uluslararası havalimanıdır. Chios Omiros Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için ise taksi veya shuttle servislerini kullanabilirsiniz. Bizanslıların İtalyanlardan korunmak için yaptığı Kastro Kalesi, adanın merkezinde bulunan ve içinde bir de Bizans Müzesi olan Nea Moni Manastırı, Arkeoloji Müzesi ve ortaçağdan kalma daracık sokakları ile Pyrgi Köyü Sakız Adasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Balık ve deniz ürünleri, bol Zeytinyağlı Yunan Mezeleri, Yunan Rakısı Ouzo ve adaya özgü incirden elde edilen anasonsuz rakı, Sakız Adasında mutlaka denemeniz gereke lezzetlerdir.

 

 

İstanbul’un Avrupa yakasında 1912 yılında inşa edilen Yeşilköy Havalimanı, 1985 yılında adı değişerek İstanbul Atatürk Havalimanı adını alan İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük uluslararası havalimanıdır. 1953 yılında ilk kez uluslararası hava trafiğine açılan havalimanı, bugün 11.650.000 m2. alana yayılan iki büyük terminali, iç ve dış hat terminallerinde bulunan toplam 38 köprüsü ve yıllık 50 milyonu aşan yolcu kapasitesi ile Avrupa’nın 1., dünyanın ise en yoğun 13. havalimanıdır. Taksim’e 22 km., Mecidiyeköy'e 19 km., Kadıköy’e ise 34 km. mesafede olan  havalimanına ulaşım için özel aracınız dışında taksi, otobüs, metro, metrobüs, vapur veya deniz otobüsü gibi çok çeşitli alternatifleriniz bulunmaktadır. Avrupa yakasında Yenikapı’da bulunan ve 06.00-00.00 saatleri arasında hizmet veren Yenikapı M1 Metrosu, 35 dakikada Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinin içine ulaşmaktadır. İstanbul trafiği düşünüldüğüne havalimanına ulaşım için en iyi alternatif olan Yenikapı M1 metrosuna Anadolu yakasından bineceğiniz Marmaray ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. Metrobüs ile havalimanına ulaşmak için ise Şirinevler/Ataköy durağında inerek, Yenikapı M1 metrosuna aktarma yapmanız gerekecektir. Anadolu yakasında bulunan Bostancı veya Kadıköy iskelelerinden bineceğiniz IDO deniz otobüsünü kullanarak Bakırköy’e ulaştıktan sonra taksi ile 9 km. uzaklıktaki havalimanına gidebileceğiniz gibi, ayrıca Bakırköy IDO iskelesine 1 km. uzaklıkta bulunan İncirli metro istasyonuna gelerek buradan yine Yenikapı M1 metrosuna aktarma yapmanız da mümkündür. Havalimanına özel otobüs hizmeti veren Havataş otobüsleri ise, Taksim Divan Oteli karşısında bulunan Point Oteli’nin önünden 04.00-01.00 saatleri arasında 30 dakikada bir Atatürk Havalimanına hareket etmektedir. 11 TL. ücret ödeyerek kullanabileceğiniz Havataş otobüsleri ile Atatürk Havalimanına ulaşım süreniz trafiğin açık olduğu zamanlarda yaklaşık 40 dakikadır.

İstanbul Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X