9568
Dünya Parmağının Ucunda!

İstanbul Leeds Uçak Bileti

Istanbul-Leeds

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 2674.93 Km

Istanbul-Leeds

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 3 Saat 49 Dakika

İngiltere’nin kuzeyinde, West Yorkshire bölgesinde yer alan Leeds, İngiltere’nin Londra’dan sonra en önemli ticaret ve finans merkezlerinden birisidir. Aire nehri üzerine kurulan şehir, aslında bir Kelt şehridir ve adını Loidis Ormanından almaktadır. Kuzeyin Şövalye Köprüsü de denilen Leeds, bu ünvanı İngiltere-İskoçya savaşlarında hep İngiltere’den yana köprü görevi görmesi nedeniyle almıştır. Tekstilin çok önemli olduğu şehir, özellikle iki önemli üniversitesi ve Leeds United futbol takımı ile coşkulu İngilizleri görebileceğiniz çok dinamik ve eğlenceli bir şehirdir. İstanbul, sınırları 4 kez genişletilen toplam 40 belediyesi ve 20 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın tarih ve ticaret açısından önemli şehirlerinden bir tanesidir. Roma, Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan şehirde tarihi yarımada denilen bölgede bulunan Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Alman Çeşmesi ve Dikilitaş, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı, mutlaka görülmesi gereken eserlerdir.

 

İstanbul’dan Leeds’e en uygun İstanbul-Leeds uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanları İstanbul Atatürk Havalimanı ve Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı olacaktır. En uygun İstanbul-Leeds uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Leeds Bradford Uluslararası Havalimanıdır. Leeds Havalimanına İstanbul’dan direkt uçuş olmadığı için uçuş süreniz aktarmanıza bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları, British Airways ve KLM İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan tek aktarmalı uçuş gerçekleştirirken, Pegasus Airlines Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Leeds Bradford Havalimanına Amsterdam üzerinden aktaram yaparak uçmaktadır. En uygun İstanbul-Leeds uçak bileti fiyatlarının İngiliz havayolu firması British Airways’in uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1912 yılında inşa edilen, eski adıyla Yeşilköy, 1985 den beri kullanılan adıyla ise İstanbul Atatürk Havalimanı, 1953 yılında uluslararası hava trafiğine açılmıştır. Yıllık 50 milyonu geçen yolcu sayısı ile günde 1000 in üzerinde uçağın iniş-kalkış yaptığı İstanbul Atatürk Havalimanı, dünyanın en işlek 13. havalimanıdır. 7/24 açık olan havalimanı, Asya’dan Avrupa’ya geçişlerde de çok önemli bir transit merkezidir. İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaşmak için özel arabanız ve taksi dışında otobüs, metro, vapur ve deniz otobüsü ile toplu taşıma imkanınız da bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanı’na metro ile ulaşmak isterseniz, Anadolu Yakasından Kadıköy veya Üsküdar’dan Marmaray ile bağlantı yapabileceğiniz Yenikapı metro istasyonuna ulaşmanız gerekecektir. Yenikapı’dan kalkan metronun son durağı, Atatürk Havalimanı’nın içi olacaktır. Yine Anadolu yakasından Kadıköy ve Bostancı üzerinden IDO deniz otobüsü seferleri ile ulaşabileceğiniz Bakırköy’den sonra taksi kullanarak havalimanına ulaşabileceğiniz gibi, İncirli metro istasyonuna gelerek buradan yine metroya binebilirsiniz. Havalimanı özel taşımacılık firması olan Havataş ise Taksim Divan Oteli karşısında bulunan Point Oteli’nin önünden 04.00-01.00 saatleri arasında yarım saatte bir karşılıklı seferler düzenlemektedir. Havataş ile Atatürk Havalimanına ulaşım süreniz yaklaşık 40 dakika, ücret ise 11 TL.dir.

 

 

Türkiye’nin ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen’in adını taşıyan Kurtköy Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ise 1998 yılında inşaatına başlanmış ve Ocak 2001 yılında açılmış İstanbul’un 2. uluslararası havalimanıdır. 25 milyona ulaşan yıllık yolcu kapasitesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin en işlek 2. uluslararası havalimanıdır. Kadıköy merkeze 40 km., Pendik'e 12 km., Taksim'e ise 50 km. mesafede olan havalimanına toplu taşımacılık ile ulaşabilmeniz için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Anadolu yakasından Kadıköy İskelesi önünden 04.15-01.00,  Yenisahra metrosu önünden 04.30-01.00,  Avrupa yakasında ise yine Taksim Point Otel önünden 03.00-01.011 saatleri arasında yarım saatte bir kalkan Havataş Otobüsleri ile Sabiha Gökçen havalimanına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında 4.Levent’den E3, Bostancı’dan E9, Kadıköy’den E10 ve E11, Kartal Metrosundan KM22 belediye otobüsleri ile yine havalimanına ulaşmanız mümkündür.

 

 

 

Leeds şehir merkezine yaklaşık olarak 11 km. uzaklıkta bulunan Leeds Bradford Havalimanı, 1931 yılında hizmete açılmış ve Leeds ile Bradford şehirlerine hizmet veren bir havalimanıdır. Yoğunluk itibariyle İngiltere’nin 16., Yorkshire bölgesinin ise 1. en işlek havalimanıdır. 2.Dünya Savaşında askeri havalimanı olarak kullanılan Leeds Havalimanı, 1947 yılında tekrar sivil uçuşlara açılmıştır. 1970 lerde ucuz charter uçuşlarının başlamasıyla 1976 yılında İberia yarımadasına Leeds havalimanından charter uçuşlar başlamıştır. Havalimanından Leeds şehir merkezine ulaşmak için taksi, otobüs ve tren alternatifleriniz bulunmaktadır. Taksi ile yapacağınız yolculuk ortalama 25 £ tutacaktır. Havalimanının hemen dışından günün her saatinde, Leeds Merkez Tren Garı, Leeds şehirlerarası otobüs terminali ve Leeds belediye otobüsleri terminaline Flying Tiger 757 numaralı otobüs ile 3.6 £ ödeyerek ulaşabilirsiniz. Biletinizi gidiş-dönüş alırsanız ücret 6 £ olacaktır. Tren ile Leeds şehir merkezine ulaşmak için havalimanı ile en yakın tren istasyonu arasında ring atan Flying Tiger otobüsleri ile Leeds Bradford tren istasyonuna ulaşmanız gereklidir. Yarım saatte bir kalkan tren ile yine 3.60 £ ödeyerek 34 dakikada Leeds şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

 

Leeds küçük ve güvenli bir şehirdir. Bu nedenle konaklama için bütçenize göre her bölgeyi tercih edebilirsiniz. En popüler yerler; Biggergate, Holbeck, Mabgate ve Chapeltown’dur. İngiltere’nin en tarihi şehirlerin birisi olan Leeds’de görmeniz gereken ilk yer; Kirkstall Manastırı olmalıdır. 1152-1538 yılları arasında hizmet veren ve bugün harabe şeklinde olan bu manastır, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Millenium Meydanı ise müzik konserlerinin, açık hava tiyatro gösterilerinin, tören ve festivallerin yapıldığı bir buluşma noktasıdır. Leeds Sanat Galerisi, Kraliyet Zırhlıları Müzesi, St.John Evangelist Kilisesi ve Holly Trinity Church görmeniz gereken diğer eserler arasındadır. Leeds’de İngiliz mutfağının yanı sıra öğrencilerden dolayı uluslararası mutfaklar da bulabilirsiniz. Patates ve balık, patates, pancar ve lahana ile pişen et güveci ve yerel İngiliz biraları mutlaka denenmelidir. 

 

 

İstanbul Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X