Dünya Parmağının Ucunda!

İstanbul Coventry Uçak Bileti

Istanbul-Coventry

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 2652.88 Kilometre

Istanbul-Coventry

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 3 Saat 47 Dakika

Birmingham’a 30 km. uzaklıkta bulunan Coventry, şehir olarak kurulduğu günden bu yana İngiltere ticaretinin en önemli merkezlerinden birisi olmuştur. 14.yy. da tekstil, 18. ve 19.yy.da saat, 19.yy.da önce bisiklet sonra otomobil üretimi merkezleri Coventry şehri olmuştur. Rover ve Jaguar otomobilleri 2004 yılında Tata’ya satılana kadar Coventry’de üretilmiştir. Bugün Jaguar’ın idare merkezi ise hala Coventry’de bulunmaktadır. 2.Dünya Savaşında Alman bombardıman uçakları, İngiltere sanayisinin belkemiği konumunda olan bu şehri sürekli bombalamış, 14.Kasım.1940 günü atılan bombalardan şehrin %75 i yerle bir olmuştur. Coventry Blitz Saldırısı adı verilen bu bombardıman sonrasında şehirde bulunan katedralin sadece 4 duvarı ve çan kulesi ayakta kalmıştır. Bugün üretimin Çin’e kayması nedeniyle Coventry İngiltere için önemini kaybetmiş, yerel endüstrilerle hayatına devam etmeye çalışan bir şehirdir. İstanbul, iktisadi bakımdan dünyanın 34. büyük ekonomisidir. Türkiye’nin en kalabalık, ancak ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri olan İstanbul, 1600 yıl boyunca başkent olarak kalmış, 1517 den 1924 yılına kadar da hilafeti elinde bulundurması nedeniyle İslamın da başkenti olmuş bir dünya metropolüdür. Roma İmparatorluğu döneminde Nova Roma, Bizans İmparatorluğu döneminde Konstantinopolis adını alan şehir Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise bugünkü adını almıştır. Tarihi yarımadada bulunan ve her 3 imparatorluktan geriye kalan eserler, İstanbul’a gelen bütün turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaştığı eserlerdir.

 

 

İstanbul’dan Coventry’e direkt veya aktarmalı uçuş bulunmamaktadır. Bu nedenle şehre 30 km. uzaklıkta bulunan Birmingham’a uçak bileti satın alarak şehre ulaşmak, daha sonra ise havalimanından otobüsle veya Birmingham International istasyonundan National Rail trenleri ile Coventry’e ulaşmak gereklidir. En uygun İstanbul-Birmingham uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanları İstanbul Atatürk Havalimanı ve Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı olacaktır. En uygun İstanbul-Birmingham uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Birmingham Uluslararası Havalimanı’dır. Uçuş süreniz aktarmasız uçuşlarda ortalama 3 saat sürecektir. Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Birmingham Uluslarası Havalimanı’na direkt uçan havayolu firmasıdır. Pegasus Airlines ve THY Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanından tek aktarma ile Birmingham’a uçarken, Aegean Airlines, KLM, Air France, Lufthansa, Swiss Air ve Emirates Atatürk Havalimanından tek aktarma ile uçmaktadır. En uygun İstanbul-Brimingham uçak bileti fiyatlarının Paris üzerinden aktarma yapan Air France uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

1912 yılında Avrupa Yakasında Yeşilköy’de inşa edilen İstanbul Atatürk Havalimanı, 1953 yılında Yeşilköy Havalimanı adıyla uluslararası hava trafiğine açılmıştır. 1985 yılında adı İstanbul Atatürk Havalimanı olarak değişen havalimanında 2000 yılında yapılan revizyon ile yeni bir terminal daha eklenmiş ve 50 milyonu geçen yolcu kapasitesi ile dünyanın en yoğun 13. havalimanı haline gelmiştir. Taksim’e 22 km., Mecidiyeköy'e 19 km.,Kadıköy’e ise 34 km. uzaklığında olan İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaşmak için özel araç ve taksi, otobüs, vapur, metrobüs, metro ve deniz otobüsü kullanabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı’na metro ile ulaşmak isterseniz, Anadolu Yakasında Marmaray ile aktarma yapabileceğiniz Yenikapı M1 metro istasyonuna ulaşmanız gerekecektir. 06.00-00.00 saatleri arasında hizmet veren ve Yenikapı’dan kalkan metro, 35 dakika içerisinde sizi Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinin alt kısmına ulaştıracaktır. Yine Anadolu yakasından Kadıköy veya Bostancı’dan bineceğiniz IDO deniz otobüsü ile Bakırköy’e ulaştıktan sonra taksi ile havalimanına ulaşabileceğiniz gibi, 1 km.uzaklıktaki İncirli metro istasyonuna gelerek buradan yine Yenikapı metrosuna aktarma yapabilirsiniz. Metrobüs kullanmanız halinde, Ataköy-Şirinevler durağında inerek Yenikapı metrosuna aktarma yapmanız gerekecektir. Havalimanı özel otobüs firması olan Havataş ise Taksim Divan Oteli karşısında bulunan Point Oteli’nin önünden 04.00 ile 01.00 saatleri arasında, yarım saatte bir havalimanına seferler düzenlemektedir. Havataş ile Atatürk Havalimanına ulaşımınız trafik açık olduğunda ortalama 40 dakika sürecektir.

 

Kurtköy Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ise inşaatına 1998 yılında başlanmış ve 2001 yılında hizmete açılmış İstanbul’un 2. uluslararası havalimanıdır. Yenilenen terminal ile birlikte havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 25 milyonu geçmiş ve yılda 220.000 uçak iniş-kalkış yapmaya başlamıştır. Kadıköy merkeze 40 km., Pendik'e 12 km., Taksim'e ise 50 km. uzaklıkta olan havalimanına taksi, özel araç ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Havaş özel otobüsleri, Anadolu yakasından Kadıköy İskelesi ve Yenisahra metrosu önünden, Avrupa yakasında ise yine Taksim Point Otel önünden yarım saatte bir düzenledikleri seferlerle havalimanına hareket etmektedir. Sefer saatleri Yenisahra’dan 04.30, Kadıköy’den 04.15, Taksim’den ise 03.00 de başlamakta ve gece 01.00 de sona ermektedir. Bunun dışında 4.Levent’den E3, Bostancı’dan E9, Kadıköy’den E10 ve E11, Kartal Metrosundan KM22 belediye otobüsleri ile yine havalimanına ulaşmanız mümkündür.

 

 

Birmingham Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık olarak 10.5 km. güneydoğusunda kalan havalimanıdır. 2015 verilerine göre yıllık 10.5 milyon yolcu kapasitesi ile Birmingham Havalimanı, İngiltere’nin en yoğun 7. havalimanıdır. 2.Dünya Savaşı boyunca askeri amaçlarla kullanılan havalimanı, 2012 yılında revizyon geçirmiş ve bugünkü modern teknolojisine kavuşmuştur. Birmingham’dan Coventry’e ulaşmak için öncelikle 05.15-02.00 saatleri arasında çalışan ve ücretsiz olarak sizi Birmingham International tren istasyonuna ulaştıracak shuttle servisine binmeniz gerekir. Tren istasyonunsan saat başlarında geçen ve Coventry yönüne giden tren ile şehre ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise havalimanı önünden Birmingham/Coventry yönüne hareket eden 900 ve 900A numaralı otobüslerle şehre ulaşmaktır. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 1 saat sürecektir.

 

Coventry hem bir sanayi şehri, hem de öğrenci şehri olması nedeniyle şehir merkezinde çok uygun fiyata otel veya hostel bulabileceğiniz bir şehirdir. Şehirde görülecek ilk yerler; Coventry Transport Museum, Herbert Art Gallery and Museum ve The Coventry Music Museum’dur. 2.Dünya Savaşında bombalanan Coventry Katedrali, St.Mary’s Guildhall, Belgrade Theater ve War Memorial Park görülecek diğer yerler arasındadır. İngiliz mutfağı daha çok patates ve et ağırlıklı bir mutfaktır. Kızarmış patates ve balık, rosto, gravyer soslu haşlanmış sebze, puding ve soslu tavuk Coventry’de deneyebileceğiniz en lezzetli İngiliz yemekleri arasındadır. 

İstanbul Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X