İstanbul Atatürk Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

İstanbul Atatürk Havalimanı

İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı (IST) İstanbul'un uluslararası hava taşımacılığının merkezi niteliğinde, şehrin Avrupa yakasında, ülkenin ilk ve en büyük havalimanıdır. Bakırköy'ün Yeşilköy semtinde, şehir merkezine 24 km uzaklıkta, toplam 11 milyon 776 bin 961m2’lik arazi üzerinde kuruludur. Türk askeri ve sivil havacılık tarihinin ana sahnesi rolündedir. Günümüzde de toplam yolcu sayısı, iniş-kalkış ve seyahat edilebilen destinasyon sayılarında ülkenin lokomotifi konumundadır. 2015 istatistiklerine göre, 41,9 milyonu uluslararası yolculuk yapan toplam 61,3 milyon yolcu ile dünyanın en  çok kullanılan havalimanları listesinde 11. sırada kendine yer bulmuştur. Bu istatistiklerle London Heathrow, Paris Charles de Gaulle havaalanlarının ardında Frankfurt Havaalanı'nın önünde Avrupa'nın da üçüncü en yoğun havaalanı unvanına sahiptir.

 

 

1800'lerin sonlarında motorlu hava taşıtlarının kullanılmaya başlamasıyla, askeri anlamda her ülke için uçaklara ve hava meydanlarına yatırım yapmak kaçınılmaz hale geldi. Bu nedenle İstanbul'da ilk havaalanı askeri amaç ile 1912 yılında şu an Atatürk Havalimanı'nın üzerinde bulunduğu bölgede hizmete girdi. 1933 yılında da ilk sivil havacılık topluluğu olan Türk Tayyare Kurumu'nun girişimi ile Yeşilköy'den  İstanbul-Ankara uçuşu yapıldı. Böylece Yeşilköy Hava Meydanı sivil uçuşlara açılmış oldu. 1947 yılında Türk Hava Yolları Kargo şirketi Atina seferi ile ilk uluslararası uçuş gerçekleştirdi. 1953 yılında da eski adıyla İstanbul Yeşilköy Havaalanı yapılan iyileştirmeler ile uluslararası havalimanı kriterlerine uygun hale getirildi. Uzun yıllar Yeşilköy Havaalanı adı ile kullanıldıktan sonra 1985 yılında alınan bir karar ile Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in soyadı olan Atatürk, havalimanına isim olarak verildi.

 


1997 yılına kadar Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havaalanı 1997 yılında ihale ile TAV Havalimanları Holdinge verildi. 2021 yılına kadar işletmeyi sürdürecek olan şirket, yurtiçinde beş, yurtdışında sekiz olmak üzere dünyada toplam on üç havaalanını işletiyor. İstanbul Atatürk Havalimanı 2015 yılında 61.332.124 yolcu, 464.774 uçak ve 790.744 ton kargo trafiğine ev sahipliği yapmıştır. Havalimanını 68 yerli ve yabancı havayolu şirketi kullanıyor. En çok kullanan havayolu şirketi Türk Hava Yolları'dır.  Atatürk Havaalanı THY için adeta bir merkez niteliğindedir. Uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanır. Yani Atatürk Havaalanı Türkiye'nin tüm dünyaya açılan penceresidir. İstanbul Atatürk Havaalanı terminal binaları ve eklerinde; 320 adet check-in kontuarı ve self check-in kioskları,  dünyanın önde gelen kahve ve fast food zincirlerinin şubeleri, alakart restoranlar ve barlar, ünlü kozmetik markaları, VIP ve CIP bölümleri, araç kiralama şirketleri, polis kontrolünden sonra kullanabileceğiniz sigara içilebilir teras, 24 saat açık sağlık ve ilk yardım ünitesi ve özel ibadethaneler mevcuttur. Ayrıca havalimanında toplamda 6050 metrekarelik çok büyük bir Duty Free alanı bulunmaktadır. Mağazalarda parfüm & kozmetik, içki, sigara, tütün, puro, çikolata, şekerleme, kahve, çay, aksesuar ve oyuncak satılmaktadır.

 

 

 

Atatürk Havalimanı, Bakırköy’e 4.3, Taksim’e 22, Kadıköy’e ise 34 km. mesafede bulunmaktadır. İstanbul trafiğini göz önünde bulundurarak Atatürk uçak bileti saatine göre ulaşım güzergahını belirlemeniz oldukça önemlidir. Atatürk Havalimanı'na en kolay Yenikapı-Atatürk Havaalanı metro hattı ile ulaşabilirsiniz. Yenikapı'dan havaalanına toplamda 40 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Gece 24.00'a kadar olan seferler 5-7 dakikalık aralıklar ile gerçekleşiyor. Bu hattın ara durakları, Aksaray, Emniyet/Fatih, Ulubatlı/Topkapı, Bayrampaşa-Maltepe, Sağmalcılar, Kartaltepe/Kocatepe, Otogar, Esenler, Terazidere, Davutpaşa/Yıldız Teknik Üniversitesi, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Ataköy/Şirinevler, Yenibosna, DTM/İstanbul Fuar Merkezi'dir. Herhangi bir tanesinden metro hattına giriş yapmak mümkün. Anadolu yakasında bulunan Kartal-Kadıköy metro hattıyla Yenikapı-Atatürk Havaalanı metro hattını birbirine bağlayan Marmaray hattı sayesinde İstanbul'un çok büyük bir bölümünden Atatürk Havaalanı'na ray hattı ile ulaşmak mümkün.

 

 

 

Özel aracınızı kullanarak gitmek için İstanbul'un herhangi bir yerinden E5 otoyolu ''Atatürk Havaalanı'' istikametini takip ederek havalimanına ulaşmanız çok kolay. Ancak günün çok büyük bölümünde E5 karayolu üzerinde yoğun trafik olduğundan yola çıkışınızı Atatürk uçak bileti kalkış saatine göre dikkatlice ayarlamanız gerekiyor. Havalimanına ait 7,076 araç kapasiteli kapalı otopark var. Otopark ücretleri bir gün için 13 TL ile 38 TL arasında değişiyor. Engelli araçları 15 gün boyunca ücretsiz olarak otoparkta kalabiliyor. 15 günden sonra normal tarife işlemeye başlıyor. Atatürk Havalimanı'na otobüs ile gitmek için aşağıdaki hattaki otobüse binebilirsiniz.

 

TH-1 TAKSİM – ATATÜRK HAVALİMANI

Hareket saatleri için; http://www.iett.gov.tr/tr/main/hatlar/

 

 

Eğer metrobüs güzergahından havalimanına gitmek istiyorsanız, Merter, Zeytinburnu, İncirli, Bahçelievler, Şirinevler veya Yenibosna istasyonlarından birinde inip Yenikapı-Atatürk Havaalanı metro hattına binebilirsiniz. Atatürk Havalimanı'na Havataş otobüsleri ile kolayca gidilebilir. Bu araçlar ile Taksim ve Yenikapı'dan sırasıyla 11 TL ve 5.5 TL ücret karşılığında seyahat edebilirsiniz. Otobüsler Taksim'de Divan Otel'in karşısından, Yenikapı'da İstanbul Deniz Otobüsleri (IDO) iskelesi  önünden hareket etmektedir. Gece 01.00 ile 03.30 arasında sefer bulunmamaktadır. Taksim'den her saat başı ve buçuklarda (Örn: 18:00, 18:30) Yenikapı'dan her gün 09:15 , 11:45 , 16:45 ve 19:45 saatlerinde kalkışlar gerçekleşmektedir. Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde Taksim'den havaalanına tahmini varış süresi 90 dk. Yenikapı'dan 75 dk.dır. Eğer Atatürk uçak bileti kalkış saatiniz gün içindeyse, yoğun İstanbul trafiği nedeniyle yurtiçi uçuşlar için en az 3 saat, yurtdışı uçuşlar için en az 4 saat önce seyahat etmenizi öneririz.

İstanbul Atatürk Havalimanı Konumu

Adres: Yeşilköy, 34149 İstanbul
Kodu:
Telefon: (0212) 463 3000

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X