Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz İrlanda Uçak Bileti

İrlanda, resmi ismiyle İrlanda Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Kuzeybatı Avrupa’da bulunmakta olan ülke, Büyük Britanya Adası’nın batısında bulunan İrlanda Adası’nın yaklaşık olarak altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey İrlanda ile komşu olmasının yanı sıra, batısında Atlantik Okyanusu doğusunda ise İrlanda Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Ayrıca güneyi Kelt Denizi ile çevrilidir.

İrlanda, ılıman deniz iklimine sahip olması ile bilinmektedir. Temmuz ayında sıcaklıkların 14 derece ile 16 derece arasında değiştiği bilinmektedir. Kuzeyde 14 derece ölçülmekte olan sıcaklıkların güneyde aynı dönemde 16 derece olduğu bilinmektedir. Yaz aylarının  bu serin yapısının yanı sıra kış aylarının daha sıcak geçtiğini söylemek, İrlanda uçak bileti alımı yapmak isteyenlerin bilmesi gereken noktalardandır. Ocak ayında sıcaklıkların 4 derece ve 7 derece arasında seyir ettiği bilinmektedir. Atlas Okyanusu’ndan gelmekte olan nemli rüzgarların, ülkenin genel olarak yağış almasına neden olduğu bilinmektedir.

26 eyaletten oluşmakta olan ülkenin en önemli şehirleri;

 • Limerick
 • Cork
 • Dublin

Diğer şehirlerinden bazıları ise şöyledir;

 • Carlow
 • Cavan
 • Galway
 • Kildare
 • Mayo
 • Longford
 • Offaly
 • Siligo
 • Waterford
 • Wexford

 

 

İrlanda uçak bileti alımında bulunacak olan kişilerin, ülkenin en kalabalık zamanlarının Mayıs – Temmuz ayları arası olduğunu bilmesi gerekmektedir. Pek çok festivalin düzenlenmekte olduğu bu aylar arasında, hava sıcaklıklarının yüksek olması ve günlerin oldukça uzun olması tatilciler için dikkat çeken özellikler arasında yer almaktadır. Eğlenceli ve sıcak bir tatil geçirmek isteyenlerin bu ay aralığını değerlendirmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca İlkbahar ayları olan Şubat – Nisan ay aralığı ya da sonbahar ayları olan Ağustos – Ekim ay aralıkları; daha serin ve rahat bir tatil geçirmek isteyenlerin değerlendirmesi gereken zaman dilimleridir. Kış aylarında dahi hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmediği bilindiğinden, Aralık – Şubat ay aralığında bu ülkeyi ziyaret etmek mümkündür. Bu aylar içerisinde İrlanda halkının genel yaşam tarzını görmek mümkün olmaktadır.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta, havanın genelde yağışlı olması ve akşam 17.00 da havanın kararması sebebiyle turistik merkezlerin genel olarak kapalı olmasıdır. Kış aylarında gitmeyi düşünenlerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

İrlanda seyahati düşünmekte olanlar için gidilebilecek bazı şehirlerden kısaca bahsederek yardımcı olmaya çalışacağınız. Hangi havayollarını kullanabileceğiniz ve ulaşım hakkında bilgilerde bu yazımızda mevcuttur. İrlanda uçak bileti alımı yapmadan önce en önemli şehirler hakkında bilgi sahibi olmak, bir rehber edinmeniz anlamına da gelebilecektir.

CORK

İrlanda’nın en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Resmi olarak Cork Kontluğuna bağlı olan şehrin nüfusu 120.000 civarındadır. İlginç su yolları, 17.yy dan kalma olan caddeleri ve eğlence hayatıyla tipik bir İrlanda şehridir.

Cork Havalimanı

İrlanda’nın  üç birincil havalimanı arasında yer almaktadır.  Cork Havalimanı, Cork şehrinin 8 kilometre güneyinde yer almaktadır. Kente oldukça yakın bir mesafede bulunması ulaşım açısında zorluk çekilmemesine neden olmaktadır.

Şehirde en ucuz ulaşım şekli olan otobüs seçenekleri, havalimanından şehir merkezine ulaşım konusunda Cork şehir uçak bileti alımında  bulunanların ilk tercihlerindendir. Yerel otobüs hatları arasında yer almakta olan 226 numaralı ve 249 numaralı otobüsler, gece saatleri de dahil olmak üzere tüm gün hizmet sunmaktadır. Şehre gelinmesinin ardından, büyük harcamalar yapmak istemeyenlerin bu otobüslerle şehir merkezlerine geçmesi oldukça kısa sürecektir.

 

Ucuzluktan ziyade hızlı bir ulaşım sağlamak isteyenler içinse dışarıda beklemekte olan taksiler bulunmaktadır. 24 saat hizmet vermekte olan bu taksiler aracılığı ile yaklaşık 20 Euro karşılığında şehir merkezine gidebilirsiniz.

 

 

Genel Bilgiler

Bu şehre seyahat etmeye karar verenler için birkaç pratik bilgi vermek oldukça yararlı olacaktır;

 • İrlandaca ve İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir. İrlanda uçak bileti alımı yapan kişilerin seyahatleri esnasında, İngilizce konuşarak ihtiyaçlarını tamamen karşılayabileceklerini söylemek doğru olacaktır. Zira yerel halk İngilizce konuşmaktadır.
 • Schengen vizesi ile Cork şehrine gitmek mümkün değildir. Birleşik Krallık vizesi de geçmemektedir. Bu ülkeye ve şehre gelmek isteyenlerin İrlanda vizesi almış olmaları gerekir.
 • Cork şehir uçak bileti alımı yapan kişilerin, Türkiye- Cork arasında 2 saatlik bir zaman farkı olduğunu bilmesi gerekir. Türkiye, Cork şehrinden 2 saat ileridedir.
 • Küçük bir şehir olması sebebiyle ulaşım için otobüs kullanmak yeterli olmaktadır. Şehir içerisinde hemen her yere otobüs vasıtasıyla gitmek mümkündür.

Cork Şehrine Ne Zaman Gitmeli?

Cork şehir uçak bileti alımında bulunan kişilerin, bu şehirde de değişken ve yağışlı bir iklim özelliğinin gözlendiğini bilmesi gerekir. İrlanda’nın genelinde hakim olan bu iklime rağmen, Golf Stream sıcak su akıntısının etkisinin hissedilmesi hava durumunda aşırı soğukluk görülmesini engellemektedir. Ortalama sıcaklık değerleri 13-14 derece civarında olan şehre gitmek için en uygun zaman Temmuz – Ağustos ayları arası ya da Nisan – Mayıs aylarıdır.

Cork’ta Görülmesi Gereken Yerler

Yapılarında klasik İrlanda yaşam kültürünün görülmekte olduğu bu şehirde turistlerin en çok ilgisini çeken şey tarihi sokaklarıdır. Tarihe bakıldığında İrlanda’nın İngilizlere ve Normanlara karşı yapılmış olan savaşlarda önemli bir savunma noktası olduğu görülmektedir. Seyahat etmekten ve farklı kültürleri tanımaktan hoşlanan kişilerin bu şehri ziyaret etmesi tavsiye edilmektedir. Bu eşsiz şehre gelmeniz durumunda muhakkak göreceğiniz yerler şöyledir;

 • İngiliz Pazarı

Victoria tarzı sütunlarıyla dikkat çeken yapı içerisinde, yerel olarak üretilen mallar satılmaktadır. Özellikle et, peynir gibi ürünleri taze olarak bulmak mümkündür.

 • Elizabeth Fort

Mimari olarak 17.yy tarzı olarak bilinen yıldız şeklinde yapılmış bir kaledir. Etrafındaki duvarların yüksekliği üç buçuk metre civarındadır. Duvar turlarını tercih ederek şehrin manzarasını izlemek isteyenlerin, bu turların Cumartesi günleri yapılmakta olduğunu unutmaması gerekir. Kentin en yüksek tepelerinden birine yapılmış olan Elizabeth Fort’un yapılma amacı Cork şehrini Anglosaksonlara karşı korumaktır.

 • Aziz Finbarr Katedrali

 19.yy’dan kalma Fransız gotik mimarisine sahiptir. Arka tarafında bulunan yüksek kalesindeki melek heykeli oldukça ilgi görmektedir. Bu heykel Victoria tarz mimarinin yansımaları arasındadır. Elizabeth Fort’a sadece birkaç dakikalık bir uzaklıktadır. İrlanda uçak bileti sahibi olan kişilerin bu şehri tercih etmeleri durumunda, katedrali ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

 • Shandon Kilisesi

Şehrin kuzeyinde yer almaktadır. Bu kilise kulesi ve çanıyla şehrin sembolleri arasındadır. Yerel halkın ya da turistlerin çan çalmasına izin verilmesi nedeniyle fazlasıyla rağbet görmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler ise şöyledir;

 • Lewis Glukman Galerisi
 • Cork City Gaol
 • University College Cork
 • Lough Parkı

Cork şehir uçak bileti alımında bulunan kişilerin, şehrin denize kıyısı bir şehir olması nedeniyle deniz mahsülleri konusunda çok çeşitli olduğu bilinmektedir. Özellikle ıstakoz, levrek, sazan, karides ve midye gibi eşsiz lezzetleri muhakkak denemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu deniz ürünlerini tadabileceğiniz en ünlü yer ise “Barrack Street” olarak bilinmektedir.

Ayrıca Cork şehir uçak bileti alımında bulunan kişilerin bilmesi gereken bir diğer nokta, İrlanda’nın genelinde gece hayatına verilen değerin burada da etkisini gösteriyor olmasıdır. Mekanlarda fiyatlar bir miktar pahalı olsa da, gecenin geç saatlerine kadar eğlencenin tadına varmak mümkündür.

 

 

DUBLİN

İrlanda’nın doğu yakasında, ismini almış olduğu Dublin Körfezi’nde kurulmuştur. İrlanda’nın başkenti olan şehir aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak da bilinmektedir. Yılda dört milyon üzerinde turistin ziyaret ettiği Dublin, Paris ve Londra’dan sonra en çok ziyaret edilen şehirdir. İrlanda uçak bileti alımında bulunan kişilerin, ilk durak olarak Dublin şehrini seçmeleri durumunda uçuş ve ulaşım konusunda merak ettikleri muhakkak bulunmaktadır.

Dublin Havalimanı

Dublin Airport ( DUB), şehrin tek havalimanıdır ve iki tane terminali bulunmaktadır. Uluslararası bir havalimanı olma özelliği taşımakta olan Dublin Havalimanı, şehir merkezinin 10 km kuzeyinde yer almaktadır.

Dublin şehir uçak bileti alımında bulunacak olan kişilerin, İstanbul’dan direkt uçuşların bulunduğunu bilmesi gerekmektedir. Havalimanında bulunmakta olan iki terminalden Terminal1’e inmekte olan Türk Hava Yolları uçaklarıyla seyahat etmek ise üç buçuk saat sürmektedir. Burada tatilcilerin dikkat etmesi gereken nokta direkt uçuşlarda fiyatların bir miktar fazla olmasıdır. Antalya, İzmir, Bodrum gibi şehirler üzerinden Dublin’e yolculuk etmek daha uygun fiyatlarla sağlanmaktadır.

Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

İrlanda uçak bileti alımını Dublin şehrine yapmış olan kişilerin, havalimanına inmelerinin ardından şehir merkezine gitmek için ilk seçenekleri otobüslerdir. 16 ya da 41 numaralı otobüsler bu hizmeti sunmaktadır. 90 dakika boyunca sınırsız kullanım hakkı veren tek yön bileti 2.90 Euro ile satılmaktadır.

Otobüs dışında, şehrin popüler noktaları ile havalimanı arasında hizmet vermekte olan ringlerde bulunmaktadır. Airlink ve Aircoach olan bu ringler için ücret tek yön 6 Euro iken çift yön 10 Euro’dur. Gece yolculukları için oldukça iyi bir seçenektir. Ama gündüz ulaşım sağlayacak olanların otobüsle daha uygun fiyatlarla ulaşım sağlamaları tavsiye edilmektedir.

 

Genel Bilgiler

 • Dublin adı, “Dubh” ve “Linn” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Ve İrlanda dilinde “Siyah Havuz” anlamına gelmektedir. Sürekli kapalı bir havanın  görülmekte olduğu şehir ismiyle doğru orantılı bulunmaktadır.
 • 2002 yılından itibaren ulaşım konusunda büyük değişimler yapılmış ve otobüs hattı gelişmiştir. Hemen her otobüs hattının 24 saat hizmet vermekte olduğunu Dublin şehir uçak bileti alımı yapacak olanların bilmesi gerekmektedir.
 • Beş hatlı bir istasyon da bu şehirde bulunmaktadır. DART adındaki bu raylı sistem her gün 80.000 civarında yolcu taşımaktadır.

Dublin Şehrine Ne Zaman Gitmeli?

Dublin denizin  ortasında bulunması ve Gulf Stream akıntısı etkisinde olması nedeniyle ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında eksi derecelere düşmeyen hava sıcaklıkları yazın 20 dereceyi geçmemektedir. Mayıs ve Haziran aylarında sıcaklıklar yüksektir. Ağustos – Eylül ayları ise en yağışlı dönemlerdir. Bu aylardan sizler için hangisi daha keyif verici olacaksa ona uygun olarak seçim yapabilirsiniz.

 

Dublin’de Görülmesi Gereken Yerler

 • Trinity College

1592 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından kurulmuştur. İrlanda’nın en köklü üniversitesidir. Trinity College, günümüzde hala daha bir çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bünyesinde birçok yabancı uyruklu öğrenci de eğitim görmektedir.

 • İrlanda Ulusal Müzesi

4 ayrı bölümden oluşmakta olan müze, İrlanda tarihi ve doğal güzelliklerini deneyimlemek için eşsiz bir fırsattır. İrlanda uçak bileti alımında bulunanların, burada bulunan bölümleri gezerken İrlanda geleneksel yaşam stilini de deneyimleyeceklerini belirtmeliyiz.

 • St. Patrick’s Katedrali

İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren kişi olduğuna inanılan St. Patrick ismi, şehirde bulunan en büyük katedrale verilmiştir. Katedral içerisinde bulunmakta olan “canlı taşlar” sergisi, bu katedralin şehirle ilgisini ve tarihini anlatmaktadır. Kubbe altının batı ucuna yakın olan kısmında Ortaçağ’dan kalma olduğu belirtilen ve içinde bir delik bulunmakta olan Chapter House Kapısı vardır.  İrlanda uçak bileti alımı yapacak olanların bu görkemli katedrali ziyaret etmesi tavsiye edilmektedir.

 • Christ Church Katedrali

1000 yıllık bir tarihi bulunan katedral zamanın kralı Sitrik Silkenbeard tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde İrlanda’nın en eski yapısı olarak kabul edilen yapı, ilk günkü ihtişamını korumaya devam etmektedir. Bu katedralin çevresindeki bölge, eski Normanların ve Vikinglerin yaşadıkları bölge olarak bilinmektedir. Bu yüzden yürürken bazı işaretlere rastlamak sizleri şaşırtmamalıdır.

            Dublin şehir uçak bileti tercihinde bulunanların görmesi gereken diğer yerler;

 • Old Jameson Distillery
 • Temple Bar
 • Dublin Kalesi
 • Phoenix Park
 • Kilmainhaim Gaol
 • St. Stephen’s Park
 • James Joyce Museum
 • National Library of Ireland ( Kütüphane )
 • Dublin Writers Museum ( Yazarlar Müzesi )

Dublin’de gezilecek bu kadar eşsiz yerde zaman geçirmenin ardından, alışveriş yapmadan dönmemek gerekmektedir. Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise İrlanda’nın diğer yerlere kıyasla daha pahalı bir ülke olmasıdır. Alışveriş için gidilebilecek bazı mekanlar şunlardır;

 • Grafton Street
 • Nassau Street
 • Temple Bar
 • O’Connell Street
 • Henry Street

 

 

Bu mekanların hepsinde birbirinden güzel ürünler bulmak mümkün olacaktır. Genel olarak yerel halkın kendi kişisel dükkanlarından oluşmakta olan alışveriş dükkanları, dikkatinizi fazlasıyla çekebilecektir. Dublin şehir uçak bileti alımında bulunacak olan kişiler için alışveriş merkezlerini gezmek istemeleri durumunda Grafton Street’i tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Şehirde bulunan alışveriş merkezleri genel olarak bu bölgede toplanmıştır.

Outlet seçeneklerde, alışveriş tutkunlarına sunulmaktadır.

Dublin Festivaller

Dublin şehir uçak bileti alımında bulunanların, bu eşsiz şehirde birbirinden güzel festivallerin bulunduğunu bilmeleri gerekir. Bu festivallerden bazılarından bahsedecek olursak;

 • St. Patrick’s Day

Her yıl 17 Mart’ta, İrlanda’ya Hristiyanlığı getirdiğine inanılan Aziz Patrick için kutlanan özel gündür. Bu eşsiz günde her yer yeşile bürünmektedir. St.Patrick’s gününde herkes festivale özgü geleneksel tarzda giysiler giyer ve dilediklerince eğlenirler. Bu festivalin İrlandalıların en çok önem verdikleri festival olduğu bilinmektedir.

 • Irish Craft Beer and Cider Festival

İrlanda’nın el yapımı bira ve şarap yapan ensafların stant açtığı festivaldir. Ellinin üzerinde stant ve yaklaşık iki yüzden fazla el yapımı bira – şarap ile dolu olarak geçirilen eğlenceli 3 günü kapsar. El yapımı şarap ve İrlanda biralarının, sevdiklerinizle tadını çıkarmak istiyorsanız kaçırmamanız tavsiye edilmektedir.

 • Oktoberfest

Almanya’nın en meşhur festivalinin Dublin versiyonu olarak bilinmektedir. Katılımın ücretsiz olduğu festival içerisinde biranın bolluğu sizleri şaşırtmamalıdır. Eylül ayının ikinci yarısında başlamakta olan festival tam olarak 2 hafta sürmektedir.

 • Ulusal Miras Haftası

İrlanda uçak bileti alımı yapacak olan kişilerin muhakkak değerlendirmesi gereken festivallerdendir. İrlanda’nın doğal ve kültürel mirasları ile mimarisinin tanıtıldığı bu festivale genel olarak İrlandalı ailelerin katıldığı gözlemlenmektedir. 22 Temmuz – 20 Ağustos tarihlerinde düzenlenmektedir.

 • Dublin Tiyatro Festivali

İlk olarak 1957 yılında sahnelenen festival, Avrupa’nın en köklü ve uzman tiyatro festivalidir. Bu festival, Dublin Tiyatrosu için dünya çapında bir vitrin sağlamaktadır.

Festivalin dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi tek bir mekan içerisinde yapılmamasıdır. Birden fazla mekan içerisinde yapılmakta olan; dans, tiyatro, müzik ve bale gibi etkinliklerde konu olarak aile olayları ve kamu tartışmaları işlenmektedir.

 • Fingal Film Festivali

25 Eylül – 27 Eylül tarihleri arasında düzenlenmektedir. İrlanda filmlerinin sergilenmekte olduğu bu festivalin en çok dikkat çeken özelliği ise yeni yeteneklerin keşfedilmesine fayda sağlamasıdır.

İrlanda bu şehirleri dışında pek çok güzellikleri içerisinde saklamakta olan şehirlere de sahiptir. Kuzey ülkelerinin eşsiz güzelliklerini ve serin havasını doyasıya yaşamak isteyenlerin ve sıcak havalar yerine serin havaları tercih edenlerin; tatil için bu ülkeye uçak bileti almaları güzel sonuçlanabilecektir.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X